8 чудодійних способів впоратися з боязню публічних виступів

Поговоримо про страшний: чи бувало з вами, що перед важливим доповіддю, телефонною розмовою або відповідальної презентацією ви відчували сильне занепокоєння, прискорене серцебиття, нудоту? Ви не самотні! На думку психіатрів, 95% людей перед виступом відчуває подібні симптоми. Для тих, хто вивчає англійську мову, страх перед аудиторією часто стає складним і важко переборною проблемою. Боязнь сцени може переслідувати вас багато років – так давайте почнемо з нею боротися прямо зараз! У нашій статті ви знайдете 8 найдієвіших способів впоратися з власним хвилюванням і в повний голос заявити про себе перед будь-якою аудиторією!

Порада №1: Дихайте рівно

Коли людина нервує, перше, що його видає – нерівномірний, плутане дихання. Постарайтеся відновити нормальний ритм дихання! Однак не обов’язково дихати занадто глибоко – це можуть помітити з залу. Спокійне рівне дихання допоможе сповільнити серцебиття, а значить – прогнати почуття тривоги (доведений наукою факт).

Порада №2: Пийте воду

Під час крайнього хвилювання багато відчувають сухість у роті – по-англійськи dry mouth («сухий рот») або cotton mouth («бавовняний рот»). Секрет простий: пийте більше рідини! Запасіться водою, пийте під час першої необхідності: чим більше ви нервуєте, тим більше вам буде хотітися пити.

Порада №3: Пройдіться

Ходьба сприяє врегулюванню серцевого ритму і тому має заспокійливий ефект, яким ми і скористаємося. Здійснювати тривалу прогулянку зовсім не обов’язково – трьох хвилин ходьби від конференц-залу буде цілком достатньо. Це дійсно дуже хороший перевірений спосіб скинути нервове напруження перед виступом.

Порада №4: Завчіть ключові фрази виступу

Перед виступом постарайтеся завчити ключові фрази вашої промови до автоматизму. Це позбавить вас від необхідності зупинятися під час виступу, підшукуючи слова: потрібні вирази будуть відскакувати від зубів».

Порада №5: Досконалість недосяжно

Багато хто з нас про це забувають. Ми зустрічаємо носія англійської мови і думаємо: «Як прекрасна його мова, от би я зміг(ла) так коли-небудь казати!..». Насправді ж, навіть носії мови роблять помилки: граматичні, мовленнєві, застереження («slip of the tongue») – це нормально, помиляються всі. По суті, найкращий спосіб вивчити мову – говорити, не боячись зробити помилку. Отже, робіть помилки – не намагайтеся бути досконалим.

Рада №6: Креслите схеми виступу

Схема виступу – це наочний графічний план, своєрідна карта вашої промови, яка допоможе вам під час виступу не відхилятися від теми і не забувати про те, що ви планували сказати. Подібні схеми добре підходять для проведення презентацій, ділових нарад. Вам не треба буде напружуватися, замислюватися про черговість висловлювань і т. д. – ваша мова буде буквально стояти у вас перед очима.

Порада №7: Використовуйте самонавіювання

А саме, звертайтесь до себе зі словами підбадьорення: «Я чудово виступлю», «У мене відмінне вимова», або хоча б: «Я знаю мову не так вже й погано» (жарт!). Якщо говорити собі: «Все жахливо. Я ніколи не зможу виступити, всі будуть наді мною сміятися», – провалу не уникнути. Як кажуть американці, «Think positively!», позитивний настрій – наша потужна зброя, що допомагає згортати гори («to move mountains»)!

Порада №8: Будьте готові!

І все ж, головна запорука успіху вашої мови, тверде знання тексту. Ви повинні вивчити мова задовго перед виступом і спробувати вимовити її перед другом, знайомим, родичем. Можна записати свою мову на відео і критично оцінити «кінопроби» – головне, щоб ви не сприймали майбутній виступ як стресову ситуацію.

The king’s Speech («Король говорить!»)

Між тим, боязнь публічних виступів не пощадила і нащадків монаршої династії Віндзорів. Батько нині правлячої королеви Єлизавети, Георг VI відчував неймовірне хвилювання при необхідності вимовити публічну промову. Страждаючи заїканням, він довгий час не міг звернутися до підданих, які в ті непрості часи (а йшла Друга світова війна) як ніколи чекали від свого короля слів підбадьорення і підтримки.

Саме ця реальна історія лягла в основу фільму The king’s Speech («Король каже!»). Головну роль у ньому виконує блискучий Колін Ферт, який отримав свій єдиний «Оскар» за кращу чоловічу роль саме в цьому фільмі. В парі з неповторним Джеффрі Рашем, що виконував роль доктора-самозванця Лайонела Лога, Ферт втілив на екрані історію боротьби людини зі своїми страхами і слабостями – а вони властиві навіть королям.

2a590e807e8bda4fea971456c1891603 8 чудодійних способів впоратися з боязню публічних виступів

Lionel Logue:
– How do you feel?

Лайонел Лог:
– Які відчуття?

King George VI: – Full of hot air.

* hot air – сл.порожня балаканина,
дурниця, “струс повітря”

Король Георг VI:
– Порожня балаканина.

Lionel Logue:
– Isn’t that what public speaking is all about?

Лайонел Лог:
– Хіба не в цьому вся суть публічних виступів?

Отже, озброївшись знаннями, застосовувати їх на практиці! А в коментарях ми сподіваємося почути про ваші успіхи у подоланні себе!

Читайте також:

5 психологічних проблем вивчення англійської мови

Підготовка до публічного виступу: 5 «шкідливих» рад

«Віндзор, Єлизавета Віндзор»: Її Величність королева Англії

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн