Числівники в англійській мові: кількісні та порядкові

Числівник (numeral) — частина мови, що означає кількість або порядок обчислюваних предметів за рахунком. Так само як і в російській, в англійській мові числівники розрізняють кількісні (cardinal) та порядкові (ordinal).

Для запам’ятовування числівників не потрібно вигадувати якихось спеціальних способів, підійдуть базові методики вивчення іноземних слів.

Кількісні числівники

Кількісні числівники (cardinal numerals) вживаються для позначення кількості облікованих предметів, відповідаючи на питання «скільки?» (how many?). Прикладом кількісних числівників є наступні слова: one (один), five (п’ять), three hundred and ten (триста десять), two thousands and nine (дві тисячі дев’ять) і т. д.

Позначення сторінок, глав, будівель

На відміну від української, в англійській мові при позначенні сторінок, а також глав, номерів чого-небудь, частин книг, будівель і т. д. часто використовуються кількісні числівники. Однак слід пам’ятати, що визначається іменник виноситься в препозицию (тобто в словосполученні числівник знаходиться на другому місці) і при цьому не вимагає визначеного або невизначеного артикля: part four (частина четверта), lesson six (урок шостий), building fifty (будівля номер п’ятдесят).

 Числівники в англійській мові: кількісні та порядкові

Позначення років

Для позначення років в англійській мові вживаються кількісні числівники. Специфічним є і правило вимови числівників, що позначають рік: дату ділять навпіл, і кожна частина при цьому читається як окремого числа: 1958 (nineteen fifty-eight), 1644 (sixteen forty-four). Слово «рік» (year) після порядкового номера року, найчастіше опускається.

Дещо інакше буде читатися, наприклад, такий рік — 1806 — вісімнадцять oh («оу» замість нуля) six. Іноді можу викликати труднощі такі дати — 1800, 1600, 1900 — вони читаються просто — вісімнадцять hundred, sixteen hundred, nineteen hundred. Дати з 2000 по 2009 читаються повністю — two thousand, two thousand and one, two thousand ant two… two thousand and nine.

Позначення часу

Крім того, існує особливість вживання прийменників at (в), to (до), past (після) при позначенні часу:

  • at nine o’clock — в дев’ять годин;
  • о 8:45 ранку — 8:45;
  • fifteen minutes to eleven — без п’ятнадцяти одинадцять;
  • a quarter past one — чверть другого.

При вказівці того чи іншого часового відрізка вживається прийменник in (в): in 2003 (у 2003 році); in the 1950s (у 1950-х роках).

Порядкові числівники

Порядкові (ordinal numerals) позначають порядковий номер предметів, відповідаючи при цьому на питання «який?» (which). Такими числівники є first (перший), fourth (четвертий), fourteenth (чотирнадцятий) і т. п.

Граматична форма порядкових числівників (за винятком перших трьох — first, second та third) утворюється від відповідної кількісних за допомогою додавання суфікса-th-: seven (сім, кількісний числівник) — seventh (сьомий, порядкове числівник), twenty-seven (двадцять сім, кількісний числівник) — twenty-seventh (двадцять сьомий, порядкове числівник).

Крім того, у числівників з закінченням -е (five, twelve) літери зазначене буквосполучення змінюється на f — fifth, twelfth; до eight додається тільки «h» — eighth, а в nine опускається буква e — ninth.

Позначення дат

Для позначення дати використовується прийменник on і порядкове числівник — on the second of July, on the fifth of May, хоча на листі часто пишуть просто May, 17.

Позначення сторінок, глав, будівель

Між тим, при позначенні номера сторінки, будівлі, глави і т. д. можливе також вживання порядкових числівників. У такому разі в препозиції буде знаходитися вже не іменник, а числівник, який в обов’язковому порядку набуває певний артикль: the twenty-ninth chapter (двадцять дев’ята глава), the eighteenth part (частина вісімнадцята), the eleventh lesson (одинадцятий урок).

Не слід забувати, що якщо ви навчаєте дитину, то діти значно краще засвоюють і запам’ятовують слова в процесі гри. Ми підібрали 10 ігор для запам’ятовування чисел, які здадуться дітям цікавими і захоплюючими.

 Числівники в англійській мові: кількісні та порядкові

Множина числівників

В російській мові числівники теж схиляються по числах — ми говоримо — 3 тисячі, 5 миллиоОВ — в англійському ж закінчення-s множини не додається — 3 thousand (not thousandS), 5 million (not millionS).

Виняток: До числівників може додаватися закінчення множини, тільки без точної вказівки, наприклад — тисячі (thousandS) людей вийшли на площу, мільйони (millionS) були поставлені на карту (не вказуємо, скільки саме тисяч, мільйонів, сотень і т. д).

Як читати дробу?

У дробах чисельник читається як кількісний числівник — one (часто замінюється на невизначений артикль a), two, three…, а знаменник читається як порядкове числівник — war, fifth, eigth… Знаменник 2 читається як half (половина), а 4 як quarter (чверть). Якщо чисельник більше одиниці, знаменник буде у множині, додаючи закінчення-s. 1/2 — a half, 1/3 — a third, 1/4 — a quarter, 1/5 — a fifth, 3/8 — three eighths, 5/7 — five sevenths.

Десяткові дроби читаються просто — замість коми у них ставиться крапка і вимовляється point, наступні цифри після коми читаються окремо. 1.457 — one point four five seven. Якщо перед комою стоїть нуль, він читається як nought [n??t] — 0.789 — nought point seven eight nine. Якщо нуль після коми, він часто вимовляється як «оу» — 0.805 — nought point eight oh five.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн