Гроші Англії: Історія, Класифікація та Цікаві Факти

Англія — держава, що має свую незалежну валюту. Фунт стерлінгів вважається вузловий валютою Сполученого Королівства Великобританії, а також Північної Ірландії і Шотландії. Гроші Англії знаходяться в обігу всіх зарахованих до неї земель. Фунт стерлінгів має дуже старою історією, є стійкою валютою на світовому ринку.

dengi anglii: istoriya, klassifikaciya i interesnye fakty52 Гроші Англії: Історія, Класифікація та Цікаві Факти

 • Цікаві факти про фунтах
 • Історія валюти в Англії

  Британський фунт стерлінгів — найдавніша валюта світу. З 1066 року на території Британії стали карбувати срібні стерлінгів. У 1158 році стерлінг був введений Генріхом II в ролі англійської валюти. Фунтом валюту стали називати у другій половині XII століття. Перші фунти містили 12 шилінгів, кожен з яких полягав з 20 пенсів. В одному пенні було 2 форинти. Тобто, один фунт стерлінгів дорівнював 240 пенсам, або ж 480 форинтів. Така система істотно накручувала розрахунки. Шилінг позначався буквою «s» (від лат. «solidus», римська монета), пенні — «d» («деньє», denarius — теж римська монета).

  dengi anglii: istoriya, klassifikaciya i interesnye fakty53 Гроші Англії: Історія, Класифікація та Цікаві Факти

  • Монета в 1 фунт стерлінгів була викарбувана в 1489 році. Тоді фунти теж називалися золотими соверенами — завдяки зображенням на аверсі короля, іншими словами соверена всіх підданих. На аверсі зображувався Генріх VII, що сидить на троні, на реверсі — герб Англії. Соверени важили 15,47 грам і вироблялися з золота 994 проби.
  • У 1560 році Єлизавета I провела грошову реформу, що дало можливість уникнути знецінювання монет, але посилило інфляцію. Всі застарілі монети були замінені новими.
  • У 1694 році банк Англії почав виготовляти паперові фунти стерлінгів — у вигляді банкнот.
  • В 1816 році у Великобританії був визначений золотий стандарт, соверен став головною монетної одиницею, яка мала 7,32 грам чистого золота.
  • Фунт стерлінгів займав провідну позицію у світовій економіці як резервна валюта в XVIII і XIX століттях. Однак після Другої світової війни, в зв’язку з посиленням на світовій арені Сполучених Штатів, фунт втратив лідируючі позиції.
  • У 1971 Англія за встановленою формою перейшла на десяткову систему — кожен фунт став прирівнюватися до ста пенсам. До 1982 року на монетах чеканилася напис «New».
  • У червні 1972 року було введено «плаваючий курс», який не підтримувався Банком Англії, а складався виключно за результатами торгів на міжнародному валютному ринку.
  • У зв’язку з цим 1976 році ціна одного фунта стерлінгів впала менше двох доларів, а в 1977 році був досягнутий історичний мінімум в 1,72 долара за 1 фунт.
  Читайте також:  У чому різниця між classic і classical?

  Етимологія назви

  У британської валюти складну назву. Зазвичай використовується лише фунт, як варіант можна назвати Британський фунт, для того щоб визначити точно. Історія відносить до 775 році момент появи стерлінга. Це були маленькі срібні монети, які в числі 240 штук, становили повноцінний фунт, міру ваги в Англосаксонських землях. Ось і виходить, що при оплаті товарів і послуг передавалися фунти срібних стерлінгів. У побуті оборот скоротився до двох слів. Нормани, які завоювали Англію, залишили формулювання для грошової одиниці, проте поділили його на двадцять шилінгів, з вагою кожного з них дванадцять пенсів. Вже пізніше з історії приставка стерлінг повернулася.

  Пенси використовуються з моменту виникнення власних грошей в історії Англії і в сучасному поділі фунта стерлінгів. Але його вага і частка більшу частину часу розраховувалася за 12-тірічной системі, при якій як раз виходило 240 монеток в одній мірі. Звична сьогодні і невід’ємна десяткова система ділення увійшла досить проблемно у Великобританії тільки в другій середині двадцятого століття.

  dengi anglii: istoriya, klassifikaciya i interesnye fakty54 Гроші Англії: Історія, Класифікація та Цікаві Факти

  Як і будь-яка прогресивна валюта є позначення фунта стерлінгів. Для встановлення сум, облікованих у фунтах, використовується символ або навіть його спрощена, однак рівноправна версія. В основу символу покладена буква L, вміщується в абревіатуру LSD (labra, solidi, denarii). Спочатку зокрема так проходило розподіл грошових одиниць Англії у відповідності з існуючими правилами збереглися ще з часів Римської імперії. Libra — одиниця ваги.

  В іншому англійський фунт стерлінгів класифікується буквеним кодом GBP (ISO 4217 826), що означає Great Britain Pound. Інші позначення, які можна іноді зустріти, такі як UKP не вважаються офіційними. В основному на ринку акцій та супроводжуючих зведеннях аналітики можна побачити позначення GBp (GBX), що визначає задану суму в пенсах. До речі, тут можна почитати про позначенні інших валют світу.

  Читайте також:  Страдательные застави в англійській мові таблиця відмінювання

  У назві грошової одиниці Англії pound sterling — фунт стерлінгів відображено еквівалент ціни одного фунта срібла. З одного фунта срібла карбували 240 пенсів (пенс і пенні єдине і множинне число одного і того ж слова). Слово sterling означає чистий, заснованої проби.

  Пенні позначалася знаком d. (від слова динар, в противагу нинішньому позначенню p.), шилінг позначався знаком s або 1/-. Знак пенні і шилінга записувалися з крапкою або без крапки після літери.

  dengi anglii: istoriya, klassifikaciya i interesnye fakty55 Гроші Англії: Історія, Класифікація та Цікаві Факти

  В Англії для рахунку грошей не застосовувалася десяткова монетна система числення (швидше вона схожа на двенадцатеричную систему розрахунку: 1 фунт = 240 пенсам):

  • pound [paund] фунт або pound sterling [paund ˈstɜːliŋ] = 4 крон або 20 шилінгам, або 240 пенсам)
  • sovereign [ˈsɔvrin] соверен = 20 шилінгам еквівалентний 1 фунту
  • guinea [ˈɡini] гінея = 21 шилінгам
  • crown [kraun] крона = 5 шилінгів
  • florin [ˈflɔrin] флорін = 2 шилінга
  • shilling [ˈʃiliŋ] шилінг = 12 пенні
  • groat [ɡrəut] гроут = 4 пенні
  • penny [ˈpeni] пенні = 4 фартинга
  • farting [ˈfɑːtiŋ] фартінг = ¼ пенні

  Актуальний стан

  Сьогодні в Англії національною валютою є фунт стерлінгів, що дорівнює ста пенсам. Монети виготовляються номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 25, 50 пенсів, а також більш великими — 1, 2 і 5 фунтів стерлінгів. Купюри існують номіналом 5, 10, 20 і 50 фунтів. Одна з боків купюри зайнята видом Єлизавети II, а інша — зображенням іншої видатної персони Англії (в їх числі Чарльз Дарвін, Джеймс Уатт, Метью Болтон, Адам Сміт та інші).

  dengi anglii: istoriya, klassifikaciya i interesnye fakty56 Гроші Англії: Історія, Класифікація та Цікаві Факти

  На окремих територіях Британії (зокрема, в Шотландії та Північної Ірландії) випускаються свої паперові гроші з іншим дизайном. Хоча приймати їх повинні всі банки Сполученого Королівства, на повірку часто трапляються відмови.

  Актуально сьогодні все, що має зв’язок з валютними курсами окремих країн. Що стосується валютний курс у Великобританії, то він плаваючий або коливний. Це означає, що значення фунта стерлінгів може коливатися. Залежать ці характеристики від ситуації на валютному ринку.

  Читайте також:  Числівники в англійській мові: порядкові та кількісні

  Цікаві факти про фунтах

  Головна грошова одиниця Англії — це фунти стерлінгів. Ця грошова одиниця зараз видається в ролі резервної для світового валютного фонду, чому сприяє стабільність економіки Великобританії. Зараз, незважаючи на перевагу долара і євро, фунти стерлінгів становлять третину валютного запасу світу.

  dengi anglii: istoriya, klassifikaciya i interesnye fakty57 Гроші Англії: Історія, Класифікація та Цікаві Факти

  До того ж, англійці одні з небагатьох, хто категорично відмовився перейти на нову валюту, євро, в межах Євросоюзу, намагаючись зберегти національну.

  • У Великобританії в ходу не лише паперові купюри, але і монетки, пенні. У перший раз в ужиток пенні потрапив в період Мерсії, під час владарювання короля Оффа. Перші карбовані монети виготовили зі срібла в 775 році. З одного фунта срібла вийшло зробити 240 монет, які і склали фунт стерлінгів.
  • Починаючи з восьмого і аж до тринадцятого століття пенні вважався найпопулярнішою монетою Великобританії. Для того, щоб орудувати більш дрібними сумами, люди розрізали пенні на чверті і половинки. Зустрічалися також і золоті пенні, кожен з яких дорівнював 2 десятків монет зі срібла.
  • Пізніше в побуті виникли й інші найменування монет — гінея, соверен, крона, також гріш або фартінг. Монети почали робити і з інших металів — мідь, олово і суміш латуні з нікелем. У середині двадцятого століття срібні монети замінили мельхіоровими.
  • В англійській мові слово стерлінг означає «чистий» означає вищу пробу цього металу. Саме так і сталося назва грошової одиниці, яку в побуті називають просто фунтом або стерлінгом. До речі, фунт стерлінгів — найдавніша одиниця Європи з тих, що досі знаходяться у використанні.
  • У сучасній грошовій системі сьогодні використовується десятковий принцип — він був введений в 1971 році. Перші паперові гроші випустили відносно недавно — в 1964 році. Що цікаво, на купюрах часто зображують історичних і культурних діячів. Єдиним монархом, портрет якого підкріплює справжність банкнот, є Єлизавета II.
  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: