Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

За час владарювання Британського королівського дому, який 2066 року відзначить своє тисячоліття, змінилося сім династій. Зараз у влади рід Віндзорів, який очолює «Єлизавета II, милістю божою королева Сполученого королівства Великобританії і Північної Ірландії та її інших володінь і територій, глава співдружності, захисниця віри». Детальніше про те, які існували королі і королеви Англії, а також до яких будинках вони були зараховані, ми поговоримо нижче.

koroli i korolevy anglii: 9 carstvennykh dinastijj43 Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

 • Престолонаслідування в Англії
 • Список династій Англії

  Англія незмінно була вкрай цікавим предметом для вивчення. Стільки династій правителів і суспільно-політичних подій випало на її долю… Зараз королівське сімейство аналогічно є центральним об’єктом для обговорення в ЗМІ. Безперечно, за ним стежать всі великі спільноти, щодня з’являються новини та оцінки. Однак мало хто знає всю історію Англії, династії англійських королів налічують не одних лише Віндзорів.

  Нормандська династія

  Нормандський будинок приступив до правління Англією з 1066 року, саме з цього моменту в країні з’явилася спадщина «нумерувати» монархів. Звичай прийшов із Франції і назавжди зафіксувався в Європі як королівська особливість. Першим королем з династії норманів був Незаконнонароджений Вільгельм I Завойовник.

  koroli i korolevy anglii: 9 carstvennykh dinastijj44 Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

  Після нього в 1087 році на престол вступив його син Роберт, який був змушений боротися за право тримати корону зі своїм молодшим братом Вільгельмом II Рудим, керуючим Англією до 1100 р. Наступним королем Англії став Генріх I Боклерк, який сидів на престолі до 1135 року. Ще при житті, його прямою спадкоємицею була оголошена дочка — Матильда, але постійна боротьба за владу дозволила імператриці почати керівництво лише в 1141 році. Паралельно взяв себе королем Англії Стефан Блуасский, що сидів на троні аж до 1154 року.

  Династія Плантагенетів

  Плантагенети правили Англією з 1154 за 1399 рік. Прабатько королівського роду — Готфрід Красивий, отримав приставку до імені на честь звичаю прикрашати гілкою дроку (planta-genista) свій шолом.

  koroli i korolevy anglii: 9 carstvennykh dinastijj45 Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

  Монарх став чоловіком Матільди, а їх син Генріх є засновником династії Плантагенетів, що дала англійської трону 8 королів, в тому числі Генріха II (1154 — 1189), Річарда I, по імені «Левине Серце» (роки правління — 1189 — 1199), Іоанна Безземельного, панівного до 1216 року, а також трьох Эдуардов — I, II і III. Останнім в роду Плантагенетів був Річард II, після чого сімейство завершило епоху свого царювання в 1399 році, поступившись місце Ланкастерам.

  Династія Ланкастерів

  Ця гілка росте з того ж будинку, що і Плантагенети. Перший офіційно зійшов на королівський престол представник ланкастерской гілки був Генріх IV.

  Читайте також:  У чому різниця між dear, precious і expensive?

  А його батько — Іван Гентський — був сином монарха Едуарда III. Однак родовід внесла в цей розклад своє прочитання: Іван Гентський був третім сином короля Едуарда III, а іншим його сином був Ліонель Кларенский, нащадок якого в особі Едмонда Мортімера мав більш переважні шанси на королівську корону.

  З того ж самого досить плідним короля Едуарда III бере свій початок і ще одна королівська гілка Англії — сімейство Йорків. Вона йде від Едмунда, четвертого за рахунком сина короля Едуарда III.

  koroli i korolevy anglii: 9 carstvennykh dinastijj46 Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

  Ланкастери були володарями титулів графів і герцогів. Генріх III Плантагенет став батьком Едмунда, це був молодший син короля і він носив помірний титул графа. Його онук Генріх став, стараннями зійшло в ті дні на престол Едуарда III, герцогом.

  Дочка Генріха по імені Бланка стала дружиною сина Едуарда III, Джона Плантагенета, який пізніше був зведений в герцоги Ланкастерські. Старший син Джона і Бланки і став прабатьком династії, це був Генріх IV.

  Цей королівський будинок простояв з 1399 по 1461 рік, зовсім недовго. А все тому, що онук Генріха IV — Генріх VI — помер на полях битв, так само, як і син Генріха VI — Едуард. Через 24 роки після того, як ця згасла прізвище, представляє династії Англії, трон очолив Генріх з родини Тюдорів — родичів Ланкастерів по жіночій лінії.

  Династія Тюдорів

  Історія цього королівського будинку досить цікава. Він починається з Уельсу, це гілка роду Койлхена, і кожен представник цієї родини автоматично має право володіння Англією. Син Оуена Тюдора, Маредид, поєднувався союзом з вдовою Генріха V, Катериною Французької.

  Сини цих Тюдорів, наименованные Едмундом і Джаспером, були єдиноутробними братами Генріха IV. Зійшовши на престол, цей король Англії подарував синам прізвища Тюдорів графські титули.

  Таким чином, Едмунд став графом Ричмонским, а Джаспер — графом Пембрукским. Після чого сімейні узи Ланкастерів і Тюдорів були скріплені ще раз. Едмунд брав собі в дружини Маргариту Бофорт.

  Вона була правнучкою засновника гілки Ланкастерів, Джона Гонта Плантагенета. Причому сталося це завдяки узаконеної лінії, в яку входили нащадки коханки Джона — Катерини Свинфорд, яка раніше не могла претендувати на найвищий престол Англії. Від шлюбу Едмунда і Маргарити Бофорт на світ з’явився майбутній король Англії Генріх VII.

  koroli i korolevy anglii: 9 carstvennykh dinastijj47 Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

  Згасаюча гілка Ланкастерів надала суттєву допомогу для династії Тюдорів, підтримавши Генріха Тюдора, незважаючи на те, що до складу родичів Бофорта входив також відомий герцог Бекінгем.

  Читайте також:  Learning languages. Англійські слова по темі «Вивчення мов». Список №1

  Влада в Англії захопив Річард III, але втримати її не зміг, і тоді на престол зійшов Генріх, обвенчавшийся на Ользі, дочці Едуарда IV і поклав початок з’єднанню династії Ланкастерів з Йорками.

  Королівська династія Тюдорів після смерті Генріха VII продовжилася керівництвом Генріха VIII. У нього народилося троє дітей. Вони й очолювали верховний престол Англії після його смерті. Це були представники гілки Тюдорів, король Едуард VI й королеви — Марія I «Кривава» і Єлизавета I.

  Після смерті Єлизавети I згасла династія Тюдорів. Найближчим з що залишилися в живих родичів був шотландський король Яків VI, який був сином Марії Стюарт, дочки Якова V. Він, у свою чергу, був народжений на світ Маргаритою Тюдор, сестрою Генріха VIII. Так почалася нова королівська династія — Стюартів.

  Династія Йорків

  1461 — активізація відомої війни червоної і білої троянди. Йорки — герцогський титул, який передавали англійські монархи членам своєї сім’ї. Але потім цей титул стали вручати у спадок. А королівське минуле предків виділяла право Йорку на престол.

  Династія Стюартів

  koroli i korolevy anglii: 9 carstvennykh dinastijj48 Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

  Стюарти, древній шотландський рід, змінили Тюдорів в 1603 році. Яків I, перший монарх даної династії правил до 1625 року. Але вже в 1649 році його син був зміщений з престолу і убитий, а Англія (о, жах!) стала республікою… В 1653 році правителем країни був Олівер Кромвель. Карл II повернув собі трон та правління Стюартів тривало до 1807 року, коли помер останній представник династії — Генріх Бенедикт.

  Династія Ганноверов

  Ганноверська династія правила Великобританією до 1901 року. Їх влада характеризується посиленням влади парламенту та розвитком демократії. Відбулася промислова революція. Індія була завойована. Нам це відомо більше за назвою «Вікторіанська епоха»!

  koroli i korolevy anglii: 9 carstvennykh dinastijj49 Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

  Династія Веттинів

  Веттины — один з найстаріших родів Європи, відомий з V ст. Засновником Будинку є герцог Витигизель (розум. 434). Веттины — саксонський рід, отримав своє ім’я по замку Веттин на річці Заалі. Переможені Карлом Великим, сакси були переселені на південь (з Нижньої Саксонії — у Верхню Саксонію). З 1089 Веттины — маркграфы Мейсенські, з 1247 — ландграфы Тюринзькі. До XV ст. стали одним з найбільш впливових німецьких пологів, у зв’язку з чим у 1423 придбали титул герцогів Саксонських і курфюрстів. У 1485 Будинок розділився на дві основні лінії, названі по іменах отців — Эрнестинскую і Альбертинскую. Ернсту дістався титул курфюрста і величезна частина Тюрінгії, Альбрехту — частина Північної Тюрінгії і Мейсенская марка.

  koroli i korolevy anglii: 9 carstvennykh dinastijj50 Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

  У 1547 титул курфюрста передався до Альбертінськой лінії. У володіннях Ернестінськой лінії утворилося ряд герцогств, одне з яких — Саксен-Веймар-Ейзенах — ухвалою Віденського Конгресу стало в 1815 великим герцогством. Ок. 1580 від Ернестінськой (Саксен-Веймар-Эйзенахской) лінії відокремилася Саксен-Алътенбургская лінія (згасла в 1672), ок. 1630 — Саксен-Готська лінія (згасла в 1825), 1671 — Саксен-Эйзенахская лінія (угаслав 1741).Від Саксен-Готської в 1681 відокремилися лінії Саксен-Мейнингенская, Саксен-Гильдбурггаузен-ська (з 1826 — Саксен-Альтенбургськая) і Саксен-Заальфельдская (з 1826 — Саксен-Кобург-Готська). Представники Саксен-Кобург-Готської лінії організували в 1831 Бельгійський королівський Будинок і 1887 — Болгарський королівський Будинок. Володіння Альбертінськой лінії сформували Саксонське курфюршество (з 1806 королівство). У 1650 від Альбертінськой лінії відокремилися лінії Саксен-Вейсенфельская (обірвалася в 1746), Саксен-Мерзебургская (обірвалася в 1731), і Саксен-Цейцская (обірвалася в 1759). Серед засновників Німецької імперії було п’ять країн під управлінням членів Будинку Ветгинов — королівство Саксонія, велике герцогство Саксен – Веймар-Ейзенах та герцогства Саксен-Альтенбург, Саксен-Кобург-Гота і Саксен-Мейнінген. Правителі цих держав втратили престолів в ході революції 1918. Будинок Веттинів-один з найбільш розгалужених в Європі.

  Читайте також:  Вживання модального дієслова should англійською мовою: переклад, правила, схеми та приклади

  Веттины правили в Речі Посполитій (1697-1763), Португалії (1853-1910), Болгарії (1887-1946), правлять в Бельгії (1831) і Великобританії (з 1901). Веттины першими в Німеччині взяли Реформацію. Курфюрст Фрідріх Мудрий був другом і захисником Мартіна Лютера. Альбертинская лінія Будинку, у зв’язку з обранням її представника на польський престол, у 1697 повернулася в католицтво.

  Династія Віндзорів

  koroli i korolevy anglii: 9 carstvennykh dinastijj51 Королі і Королеви Англії: 9 Королівських Династій

  Віндзорська династія — сьогодні правляча королівська династія у Великобританії, молодша гілка старого саксонського будинку Веттинів. До 1917 року носила ім’я Саксен-Кобург-Готської. Наприкінці Першої світової війни 17 липня 1917 року Георг V відмовився за себе і свою родину від всіх німецьких титулів і звань, а також від родового імені, прийнявши прізвище «Віндзор» по найменуванню Віндзорського замку.

  Престолонаслідування в Англії

  Династії англійських королів змінюють один одного, але право на британську корону визначається законодавством та загальними законами спадкування. Згідно з англійським Законом про престолонаслідування 1700 р. спадкоємцями можуть бути лише нащадки принцеси Софії, онуки короля Джеймса I (1603-1625), протестантської віри.

  Сини монарха і їх нащадки мають перевагу над дочками в успадкування престолу, а дочки, як правило, над братами монарха. Дочка, яка успадкувала престол, стає нинішньою королевою і набуває повноваження корони так, як якщо б вона була королем. У той час як дружина короля має ранг і титул свого чоловіка, дружину нинішньої королеви конституція ніколи не дозволяла мати яке-небудь спеціальне звання, або привілеї. На практиці, однак, йому можуть бути подаровані титули короною. І, подібно герцога Единбурзького, він може брати досить активну участь у житті держави.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: