Методики вивчення англійської мови самостійно

Твердо вирішивши самостійно вивчати англійську, ви зіткнетеся з проблемою вибору ефективної методики, яких існує безліч. Який спосіб вибрати вирішуєте тільки ви.

На що орієнтуватися при виборі?

 • По-перше, на ваш рівень володіння мовою
 • По-друге, на особисті фінансові та часові можливості
 • По-третє, виходячи з власного інтуїтивного бажання

metodiki izucheniya anglijjskogo yazyka samostoyatelno39 Методики вивчення англійської мови самостійноКращі методики вивчення английскогоМы запропонуємо вам декілька методик швидкого навчання мови самостійно, а ви вже виберете ту, яка вам до душі. При самостійному навчанні важливо використовувати всі можливі засоби. Рекомендується прослуховувати аудіокниги або дивитися кінофільми та розважально-пізнавальні передачі, непоганим варіантом буде самостійне читання.

Якщо у вас вдома встановлена супутникова тарілка, то не зайвим буде самостійно уважно до найдрібніших деталей вивчити інструкцію до ресивера англійською. Читаючи написи, етикетки, вивіски іноземною, ви тренуєте зорову пам’ять.

Вивчати нові терміни і слова цікаво, якщо грати в браузерні комп’ютерні ігри на англомовному сервері або завантажити іграшку з цікавим сюжетом, де буде ілюструватися сенс сказаного або надрукованого тексту.

Пропоную вашій увазі 10 кращих методик для вивчення англійської самостійно:

«Поліглот» Дмитра Петрова

metodiki izucheniya anglijjskogo yazyka samostoyatelno40 Методики вивчення англійської мови самостійно«Поліглот» Дмитра ПетроваСтоит звернути увагу на досвід відомих лінгвістів і поліглотів. Наприклад, методика Дмитра Петрова «Поліглот» прямо в ефірі одного з телеканалів довела свою ефективність. За 16 уроків 8 осіб з нуля покроково оволодівають мовою. Головна вимога і умова — спілкування англійською. З першого ж заняття учні намагаються розмовляти іноземною, попутно вивчаючи нові слова і граматику.

На кожній наступній лекції додаються нові найбільш уживані слова і вирази, таблиці дієслів, займенників, прикметників, часів, числівників та інших граматичних категорій. На кожному занятті практикується живе спілкування і закріплення пройденого матеріалу.

Група вчаться будувати діалоги, розповідати про своє хобі, професії, сім’ї, розмовляти по телефону, спілкуватися по Інтернету. До кінця курсу можуть вільно спілкуватися з носіями мови. Детальну інформацію про методику і навчальні матеріали ви знайдете у статті Поліглот: Як вивчити англійську за 16 годин.

Метод Драгункина

metodiki izucheniya anglijjskogo yazyka samostoyatelno41 Методики вивчення англійської мови самостійноМетодика ДрагункинаПонятливо і дохідливо пояснює основи англійської Олександр Драгункин. Методика Драгункина з вивчення англійської чудово підходить для швидкого вивчення та запам’ятовування. Максимально спрощена граматика, полегшені правила. Є курси як для початківців, так і для просунутих.

У Драгункина зовсім інший підхід до навчання, своя власна термінологія, свої закони, своя лексика. Він переробив навіть граматичні правила, систематизував винятку, дозволив проблеми вживання артиклів та неправильних дієслів. Драгункин виділив нові класи і групи слів, об’єднавши їх за єдиними ознаками; виявив відносини між ними. Виклад матеріалу йде по ланцюжку, від простого до складного, одне випливає з іншого в строгій логічній послідовності.

Навчання англійської ґрунтується на базі рідного. За рахунок усіх цих факторів терміни навчання скорочуються в кілька разів, а сприйняття навчального матеріалу помітно полегшується. Методика спрямована на швидке досягнення результату. Мета програми не вчити, а навчати.

Методика Пимслера

metodiki izucheniya anglijjskogo yazyka samostoyatelno42 Методики вивчення англійської мови самостійноМетодика ПимслераАмериканский розмовна англійська допоможе освоїти аудіо курс «Pimsleur English for Russian Speakers». Дивіться статтю Вчимо англійську за методом доктора Пимслера. Також методика Пимслера допомагає навчитися правильно читати. На нашому сайті є всі аудіо уроки розмовної американської, а також уроки з читання.

Метод Пимслера — це єдина форма вивчення іноземного, включає унікальний запатентований спосіб тренування пам’яті. Курс складається з тематичних діалогів з докладними роз’ясненнями та перекладом. Фрази озвучені носієм мови.

Вивчають слухають запис, повторює за диктором фрази. Потім озвучується наступний мовний зворот і пояснюється його значення. Учень знову багаторазово її повторює, потім йому необхідно повторити попередні фрази, в теж час, вставляючи в неї слова з нового виразу. Вводяться нові слова, а старі вирази запропоновано повторювати через якийсь, постійно збільшується, інтервал часу.

Дуже цікава, а головне працює, система з 30 аудіо уроків по півгодини. Курс створений спеціально для російськомовних, які хочуть знати мова жителів США. Ніяких підручників, тільки слухаєте і повторюєте. А незабаром ви зможете без проблем підтримувати розмову справжнім американцем.

Метод Шехтера

Це абсолютно новий емоційно-смисловий підхід, який стверджує, що освоєння іноземної мови має бути подібним до вивчення рідної мови. Цей метод відноситься до прямих ігровим інтерактивним методам активного навчання. За цією методикою вчилися політики, космонавти, відомі персони. Навіть західні приватні лінгвістичні школи звернули увагу на метод Шехтера.

Його методика побудована на особистісно-орієнтованому підході, де важливо звертати увагу не на те, що робити з англійською, а що робити з людиною, щоб полегшити йому процес засвоєння. Позитивна атмосфера, доброзичливість, навчання без втоми і напруги — це головні й обов’язкові складові кожного уроку.

Мета кожного окремого заняття і навчання в цілому — спонукати учня виражати думку своїми словами, а не відтворювати заучені шаблони і фрази з підручників. Тому лекції організовані у вигляді активної участі людини змінюються події ділової та міського життя.

Також велике значення має корекція мови та граматика, яку студенти вивчають на вищих циклах курсу. Ця технологія також використовується для запам’ятовування нового матеріалу без завчання й механічного повторення.

Берлиц

metodiki izucheniya anglijjskogo yazyka samostoyatelno43 Методики вивчення англійської мови самостійноМетодика вивчення англійської BERLITZЕще одним популярним способом є методика BERLITZ, яку поліглоти використовують вже протягом 200 років. В її основі — вивчення іноземної мови за кордоном. Понад 400 мовних шкіл BERLITZ налічується по всьому світу. Можна вибрати, як заняття в групах, так і індивідуальне навчання. Читайте статтю Як навчаються англійської за кордоном.

Такий спосіб передбачає чітке дотримання основним принципам:

 • Спочатку потрібно навчитися говорити, а потім оволодівати навичками читання і письма
 • Граматику і лексику потрібно вивчати в ході природної цікавої бесіди, в розмовному контексті
 • Викладати мову мають виключно носії
 • Учень в процесі навчання повинен брати активну участь
 • Рідну мову не використовується взагалі, виключається з навчання
 • Таке поняття як переклад, також виключено

Rosetta Stone

metodiki izucheniya anglijjskogo yazyka samostoyatelno44 Методики вивчення англійської мови самостійноМетод вивчення англійської Розети СтоунОдной з кращих також визнана методика Rosetta Stone — зручна програма для тих, хто збирається емігрувати. Навчання мови з нуля. Користувач проходить по тому ж шляху, що і при вивченні рідної мови: слова і образи, вимова, граматика і синтаксис. Рівень складності наростає поступово.

Флеш-метод дозволяє вивчати англійську також, як ви вивчали рідну мову з дитинства — без правил. Оволодіння англійською відбувається шляхом багаторазового повторення, занурення в мовне середовище, формування асоціацій. Ця програма вчить автоматично сприймати і відтворювати найбільш поширені розмовні конструкції.

В курсі повністю відсутній переклад, замість нього — асоціативний ряд. Словниковий запас, синтаксис і граматика засвоюються в ході моделювання різних життєвих ситуацій. Основний упор робиться на зорову пам’ять. Як доповнення пораджу багато читати самостійно

Без перекладної метод означає:

 • Ніяких правил і перекладу
 • Слова даються відразу в контексті
 • Запам’ятовування досягається за рахунок численних повторень

Відмінна програма для тих, хто хоче самостійно вивчити ази мови, не сильно заглиблюючись у деталі. Картинки роблять методику цікавою, а вивчення відбувається без напруги.

Lex!

Програма Lex! — відомий спосіб збагачення лексичного запасу. Сидячи за комп’ютером, користувач завчає слова, фрази, мовленнєві звороти, які періодично з’являються на екрані. Підтримується можливість видалення і додавання лексики, її редагування, зміни рівнів інтенсивності навчання і часових параметрів. Враховуються особливості людської пам’яті, уваги і сприйняття.

Користувач може встановлювати і окремо налаштовувати різноманітні режими перекладу: прямий, зворотний, письмовий переклад, їх випадкове чергування. Учень самостійно визначає кількість правильних перекладів, яке є показником того, що слово вивчене. Lex! — супроводжується докладним довідником, який дозволить швидко знайти відповіді на всі виниклі питання.

Метод Мюллера

Методика Станіслава Мюллера полягає в гармонійному взаємодії свідомого і підсвідомого мислення. Для підвищення здатності до навчання і пам’яті застосовуються новітні розробки російської та західної науки — сверхобучаемость і голографічна пам’ять:

 • Сверхобучаемость — допомагає освоїти будь-які навички в кілька разів швидше. При цьому набагато менше втомлюватися і підтримувати високий рівень працездатності
 • Голографічна пам’ять — допомагає систематизувати життєвий досвід, що підвищує можливості пам’яті, дозволяє відновити здатність до освоєння мови

При проходженні виконуються вправи на поліпшення уяви, що сприяє запам’ятовуванню лексичного матеріалу. Курс вирішує завдання розуміння розмовної мови, вільного читання, письма та говоріння.

Метод Франка

Раджу методику Іллі Франка, яка заснована на вивченні англійської мови за допомогою читання спеціальних текстів. При постійному читанні таким методом протягом року можна навчитися вільно розмовляти, завдяки особливому розташуванню оригінального тексту і перекладу. При цьому запам’ятовування слів і фраз відбувається не за рахунок зубріння, а за рахунок їх постійного повтору в тексті.

Все той же без перекладної метод. У книгах Іллі Франка текст розбивається на кілька уривків — адаптований уривок з дослівним перекладом і лексико-граматичним коментарем, потім той же текст, але вже без підказок. Ви просто читаєте книгу, а при цьому вивчаєте мову.

Приклад:

The manager wrote up the sales slip (менеджер заповнив бланк з ціною). The crook (злодюжка) looked at the slip (подивився на бланку) and said, «This is a little more than I intended to spend (це дещо більше, ніж я мав намір витратити). Can you show me something less expensive? (ви не могли б показати мені що-небудь менш дороге)».

The manager agreed and wrote up the sales slip. The crook looked at the slip and said, «This is a little more than I intended to spend. Can you show me something less expensive?»

Зміст неадаптованого тексту полягає в тому, що читає, нехай і короткий час «пливе без дошки». Прочитавши неадаптований абзац, можна переходити до наступного адаптованому. Повертатися і повторювати не потрібно. Просто слід читати такий текст.

Методика Гуннемарка

Можете спробувати методику Еріка Гуннемарка. Шведський поліглот рекомендує почати навчатися з освоєння активного мінімуму слів і граматичних правил. Для чого він створив список «мовних штампів», які на його думку, необхідно самостійно завчити напам’ять. Ці збірники Гуннемарк назвав «Минилекс», «Минифраз» і «Миниграм». Весь матеріал ілюстровано і озвучений носіями. Курс рекомендується початківцям.
metodiki izucheniya anglijjskogo yazyka samostoyatelno45 Методики вивчення англійської мови самостійноМетодика ГуннемаркаПренебрегать цими «міні-збірниками» не варто, адже вони дають орієнтир, на чому потрібно зосередитися з самого початку. Оволодіння «міні-репертуаром» додасть починаючому впевненість до себе. Вхідні в цей збірник списки побудовані таким чином, щоб учень опанував самим необхідним самостійно. Адже коли за плечима добре засвоєний матеріал і базові знання, то неминуче починаєш відчувати себе набагато впевненіше в будь-якій обстановці.

У Гуннемарка все навчання підпорядковується наступним принципам:

 • Особливу увагу — «центральний словами», тобто тих слів, які найчастіше «злітають з язика»
 • Навчати потрібно не окремі слова, а цілі вирази. Не потрібно вчити все. Для кожної типової ситуації запам’ятовуйте 1-2 вираження, але «назубок»
 • Краще вивчити одне слово на відмінно, ніж кілька слів, але погано. Синоніми не потрібні. Вчіть головне слово
 • Вивчені вираження намагайтеся вживати якомога частіше
 • Якомога швидше необхідно засвоїти основи хорошого правильної вимови
 • Освойте необхідний мінімум граматики
 • Саме корисне справа — читання

До зовнішніх факторів успішного вивчення лінгвіст відносить працю, час, вчителів і матеріал. Тобто наскільки швидко ви будете просуватися в навчанні, безпосередньо залежить від вашої здатності організувати свою працю та час, від обраної методики і викладача.

Як бачите, способів багато і всі вони різні. Яка з них краще — вирішувати вам. Але вивчивши основні їх принципи, можна прийти до висновку, що головним є спілкування і читання. До чого приєднуюсь і я.

Знаєте ще якісь цікаві методики? Розкажіть про них у коментарях. Бажаю вам успіхів і стійкого результату!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: