Наказовий спосіб дієслова в англійській мові

У сьогоднішній статті ми поговоримо про те, як формується і використовується наказовий спосіб англійської мови, а простіше – “накази та прохання”

У лінгвістиці стан (mood) являє собою граматичну категорію дієслівної форми, що позначає її модальність (відношення мовця до дії).

Модальність розрізняють трьох видів: дійсність, бажаність і повинність.

Для російськомовних студентів тема способу дієслова в англійській мові не повинна представляти особливих труднощів, оскільки вона співвідноситься з аналогічною російською.

Що виражає?

Таким чином, наказовий спосіб (imperative mood) являє собою одну з трьох форм способу, що існують в англійській мові поряд з изъявительным (indicative mood) і сослагательным (subjunctive mood) наклонениями.

Наказовий спосіб дієслова обов’язковим чином повинне виражати спонукання до дії, зазначеному в формі прохання, ради, наказу, команди, заборони або запрошення. Іншими словами, наказовий спосіб відображає волю адресанта, виражену до адресата.

Як будується?

 Наказовий спосіб дієслова в англійській мовіLet’s get down to business

Англійські дієслова в наказовому способі використовуються в дещо зміненій своїй початковій формі – инфинитиве, який разом з тим характеризується відсутністю частки to:

Come with her. – Йди з нею.
Give the example. – Приведи приклад.

З використанням дієслова let

Для вираження своєї волі за зверненням до першої або ж третій особі потрібно вжити дієслово let (дозволяти), за якими неодмінно слід пряме доповнення (виражається іменником або особовим займенником). Дане доповнення позначає адресата – особа, по відношенню до якого виражається наказ або прохання. Початкова форма змістового дієслова також вживається без частки to.

Let me go! – Відпусти мене! (Дозволь мені піти!)
Let’s (let us) sing a song! – Давайте заспіваємо пісню!

Негативна форма

Якщо смисловий дієслово вживається в негативній формі, то в наказовому способі буде вживатися допоміжний дієслово to do з негативною часткою not – do not (скорочена форма don’t) і інфінітива смислового дієслова, як і раніше без частки to:

Don’t (do not) do this! – He роби(ті) цього!
Don’t let this boy cry! – Нехай цей хлопчик не плаче!

З дієсловом do для емоційного підсилення

Крім того, допоміжний дієслово do можна вживати з метою емоційно підсилити прохання або наказ:

Do drink the juice! – Та пий же сік!
Do come to visit your mother. – Неодмінно приходь відвідати маму.

Інший емоційний відтінок, виражає роздратування по відношенню до другого особі, у фразі з дієсловом у наказовому способі додає займенник you. Такі пропозиції будуть мати відтінок посиленого спонукання і роздратування:

You give me back my keys! – А-ну, віддай мені ключі!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн