Основні правила граматики англійської мови

Будь-яка вивчається дисципліна, проста чи складна, не може обійтися без основної структури, без ядра. У мові — це граматика, а в граматиці таким ядром є правила. У цій статті я постараюся хоч трохи розповісти про такої великої і складної проблематики, як правила граматики англійської мови, яких дуже багато, втім, як і винятків. Ми зупинимося на найголовніших.

Основні правила в англійській мові

Сліпо зубрити правила не потрібно, та й марно, граматику просто треба зрозуміти. Маючи уявлення про систему і структурі мови, розуміючи її засоби і механізми, основні правила, якими вона оперує, ви зможете відточити практична майстерність, і іноді звірятися з довідниками для уточнення якихось моментів, або коли інтуїція вам не підкаже правильної відповіді.

osnovnye pravila grammatiki anglijjskogo yazyka Основні правила граматики англійської мови

Якщо у вас періодично народжуються коливання з приводу вірності використання числа, вибору слова, їх порядку, то загляньте в звід законів англійської граматики. Дана стаття допоможе вам вирішити сумніви в освоєнні складних або проблемних моментів англійської мови. Я вибрала найбільш часті граматичні проблеми, з якими стикаються люди, що вирішили освоювати іноземну мову.

Артиклі — три особливих слова в англійській

В англійській мові використовуються спеціальні слова — артиклі. Усього їх два — визначений артикль the та невизначений a (an ставиться перед іменниками, які починаються з голосної літери). У більшості випадків це службове слово ставиться тільки перед іменниками. Невизначений артикль застосовують виключно до обчислюється іменником в однині, тоді як певний використовують, вживаючи іменники, як в однині, так і множині, незалежно від того, чи є вони розрахунковими чи ні.

osnovnye pravila grammatiki anglijjskogo yazyka1 Основні правила граматики англійської мови

Бувають випадки, коли артикль і зовсім не вживається. Їх необхідно запам’ятати.

Отже, артикль не вживається зовсім, якщо іменника передує:

кількісне числівник (one, two, three);

There are ten boys in the team — у команді десять хлопчиків.

присвійний або вказівний займенник (this, our, that, my, etc.);

My flat is not big, but modern — Моя квартира невелика, але сучасна.

інший іменник у притяжательном відмінку (my sister’s, sam’s etc.);

заперечення «no» (не «not»!).

I have no book — у мене немає книги.

Примітка: якщо іменник в притяжательном відмінку служить у реченні прикметником, вживання артикля у цьому випадку можливо.

It’s a children’s room (дитяча кімната).

Артикль не ставиться перед неисчисляемыми іменниками, які позначають абстрактне поняття або невизначену кількість речовини.

I don’t like milk, I prefer juice. — Я не люблю молоко, я віддаю перевагу сік (сік, молоко — взагалі)

Kindness is one of the most important things in the world. — Доброта — одна з найбільш важливих речей у світі (доброта — абстрактне поняття).

Не вживається артикль з назвами видів спорту:

I am fond of box, and my sister prefers sport dancing. — Я люблю бокс, а моя сестра віддає перевагу спортивні танці.

Артикль не ставлять перед іменами власними (винятками служать деякі географічні назви).

Порядок побудови пропозицій

У російській мові сенс сказаного не залежить від послідовності слів. На значення фрази або пропозиції ніяк не впливає, в якому порядку розставлені слова. В англійському ж існує власний порядок побудови фраз і пропозицій, дотримання якого є обов’язковим, інакше сенс сказаного буде іншим або ж пропозицію просто втратить значення і форму.

osnovnye pravila grammatiki anglijjskogo yazyka2 Основні правила граматики англійської мови

Отже, вірна послідовність слів:

Першим завжди виступає Підмет, слідом за ним — Присудок, потім Доповнення — Що? Обставини — Де і Коли, а Визначення — Який? поміщається між артиклем і словом, яке воно визначає: The green room…

Притяжательный відмінок слова (Чий?) визначає наступне іменник і ставиться завжди в препозиції (перед) визначається іменника. Аналог у російській мові — присвійний прикметник або родовий відмінок: children’s room — дитяча кімната, або кімната дітей.

Але визначення в англійському також розташовуються в певному порядку. Щоб запам’ятати їх послідовність потрібно вивчити слово «OPSHACOM», співзвучне з російським «ОБЩАКОМ». Основу цього слова складають перші літери визначень в потрібній послідовності:

  • Opinion — думка
  • Shape — форма
  • Age — вік
  • COlour — колір
  • Material — матеріал

Невизначені прислівники і прислівників частотності встановлюються в препозиції по відношенню до основного дієслова, але в постпозиции щодо «to be», а також в постпозиции перших допоміжних дієслів і другого «have». Не зрозуміло? Це поки що. Як тільки зіткнетеся з такими прислівниками, згадайте це правило.

Варто пам’ятати про «правило одного разу»: в простому реченні всяка граматична одиниця може використовуватися неодноразово, причому, чим ближче до початку пропозиції, тим правильніше і краще. Також лише один раз вживається заперечення. А в складнопідрядних поліфункціональних одиницях після минулого часу застосовується виключно минуле і ніякого іншого.

Невизначений даний час

Це час використовують, щоб показати дію, яке постійно відбувається в сьогоденні або щоб висловити загальноприйняті істини. Наприклад: вранці я вмиваюся/Every morning I wash up або Місяць світить уночі/The moon shines at night.

Форма інфінітива сходиться з Present Indefinite, виключаючи «to» у всіх осіб, за винятком третьої особи в однині, яке приймає закінчення-s (-es)». В даному випадку це закінчення по-різному вимовляється:

  • Після голосних та дзвінких приголосних — [ z ] — writes
  • Після глухих приголосних — [ s ] — tells
  • Після свистячих і шиплячих, а також буквосполучень ss, sh, ch, x — [ iz ] — washes
I write

You write

He, she writes

We write

You write

They write

I tell

You tell

He, she tells

We tell

You tell

They tell

I wash

You wash

He, she washes

We wash

You wash

They wash

Це ж правило діє для множини в іменників.

До речі, про іменників. Слово «FAMILY» — збірне поняття, яке поєднується з множиною, якщо позначає «всі члени сім’ї», а також з формою дієслова в 3 особі однини, якщо позначає «Сім’я», як єдине ціле. Цьому правилу підкоряються всі поєднання таких дієслівних форм: team, group та ін.

Не забувайте, що слово «POLICE» постійно вживається разом з дієсловами у мн.ч. А слова «Advice», «Information» і «News» — це незліченні іменники, які поєднуються виключно з дієсловами 3 л. од. ч.

Питання

В англійській є два види незвичайних питань. Ось про них ми і поговоримо.

osnovnye pravila grammatiki anglijjskogo yazyka3 Основні правила граматики англійської мови

Перший тип — питання вибору або альтернативні (або/або, або/або). У даному випадку порядок слів відповідає основним правилам: Ти любиш холодний або гарячий чай?/Do you like cold tea or hot? Але при альтернативі, є певні особливості:

У инфинитивных структурах «to» поміщається тільки перед першою початковою формою

Зберігається артикль у визначеннях при одному імені іменнику, яке знаходиться в однині.

При застосуванні іменника, яке було на першому місці, інше заміщується на «ONE»: Подобається велике яблуко або маленьке яблуко?/Do you like a big apple or little one? Замість другого слова «яблуко» використовуємо «ONE»

При виборі всього пропозиції застосовується «NOT»: Хочеш іграшку чи НІ?/Do you want the toy or not?

Другий тип — Приєднувальні (розділові) питання. Його структуру продемонструє таблиця:

Основна оповідна частинаКороткий питання — aux. дієслово і займенник
Ствердна: Вони грають у футбол,

They are playing football,

Негативний: Не хочеш?

Don’t you?

Негативний: Вони грають у футбол,

They are playing football,

Ствердна: Хочеш?

Do you?

Наголос

Ну, з односкладовими словами все зрозуміло. Тепер розберемося з граматикою двоскладовій і складних лексичних одиниць. У двуслоговых і трехслоговых словах наголос читається на першому складі, в більшості випадків. А ось в складних словах, де дві і більше основ, велику інтонацію, тобто наголос, набуває перше слово.

Звичайно, це не всі правила англійської граматики. Я перерахувала лише самі основні. Насправді, граматика — це величезний розділ, який навіть англомовні не можуть освоїти за все життя. Головне, вчіться, розвивайтеся, практикуйтеся, помиляйтеся і виправляйте помилки, і тоді у вас вийде розмовляти і писати англійською грамотно.

А мені залишається побажати вам успіхів!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: