Першовідкривачі Америки: від палеоиндейцев до Кабота

Відкриття Америки є одним з найбільших подій в історії людства. Історія відкриття величезного континенту таїть в собі безліч цікавих і дивовижних фактів. Донині точаться суперечки про те, хто відкрив Америку насправді. Всім відомо, що ім’я першовідкривача — Христофор Колумб, чому ж земля названа на честь Амеріго Веспуччі, і хто ще побував на континенті до Колумба… Про це і багато чому іншому — далі у статті.

Зміст

  • Справжні першовідкривачі
  • Першими були палеоиндейцы
  • Легенда про ірландських ченців
  • Вікінги і «Вінланд»
  • Моряки з Китаю
  • Випадкове відкриття Колумба
  • Загадкова назва континенту
  • Для допитливих

Справжні першовідкривачі

Наприкінці п’ятнадцятого століття іспанський мореплавець Христофор Колумб зі своєю експедицією досяг берегів Північної Америки, помилково вважаючи, що прибув в Індію. Саме з цього моменту починається відлік ери відкриття Америки і початок її освоєння і дослідження. Однак є дослідники, які цю дату вважають неточної, наполягаючи на тому, що новий континент було відкрито значно раніше.

2174b9a5b05543e90a2060429973b0e5 Першовідкривачі Америки: від палеоиндейцев до Кабота

Перші відомості про існування нового континенту, названого згодом Америкою, з’явилися ще в доісторичний період. Ці події відбувалися випадково. Мотивами для відкриттів служили, як правило, пошук придатних для життя земель (прагнення до виживання), пошук золота і великих торгових міст.

Першими були палеоиндейцы

Першими, які оселилися в Америці близько 15 тисяч років тому, стали люди з Азії. В епоху плейстоцену в результаті танення крижаних щитів (Лаврентийского і Кордильерского) між Росією і Аляскою утворився вузький коридор. Так званий сухопутний міст між західним узбережжям Аляски і Сибіром, або Берингов перешийок, поєднав континенти Азії і Північної Америки в результаті падіння океанського рівня.

Палеоиндейцы, стародавні поселенці Америки, прибули з Азії в Америку через Берингов перешийок слідом за переміщенням видобутку — великих тварин. Міграції відбувалися до закриття коридору, тобто змикання Лаврентийского і Кордильерского льодовиків. Надалі заселення Америки вже відбувалося морським шляхом або по льоду. Коли льодовиковий період закінчився, а льодовикові плити розтанули, що прибули в Америку поселенці виявилися ізольовані від інших континентів.

046d3ddad4e4ec802c1e7db4e525c2e5 Першовідкривачі Америки: від палеоиндейцев до Кабота

Виходить, що вперше американські континенти були виявлені азіатськими кочовими племенами, спочатку заселили Північну Америку, потім зайняли Центральну і Південну Америку. Вони й стали корінними американськими народами.

Легенда про ірландських ченців

Як свідчить популярна ірландська легенда, в VI столітті група ірландських ченців, очолювана святим Бренданом, вирушила на човні на захід у пошуках нових земель. Сім років потому ченці повернулися додому і розповіли, що виявили землю, покриту пишною рослинністю, яка була нинішнім Ньюфаундлендом.

Однак точні докази, що підтверджують той факт, що ірландські ченці не просто бачили, але й побували на узбережжі Північної Америки, відсутні. У 1976 році британський мандрівник Тім Северин вирішив довести, що подібне подорож можливо. Він змайстрував точну копію чернечого судна і відправився з Ірландії в Північну Америку, слідуючи маршрутом, який колись описали мандрівні ченці. У результаті дослідник досяг Канади.

Вікінги і «Вінланд»

В 984 році в результаті дослідження стародавніх морехідних маршрутів скандинавський мореплавець Ерік Крас виявив Гренландію. У 999 році, його син Лейф Ерікссон, зібравши екіпаж з 35-ти осіб, відправився на одному кораблі з Гренландії в Норвегію. Приблизно в 1000 році Лейф Ерікссон в подорож через Атлантичний океан досяг Північної Америки. Там, на території сучасного канадського острова Ньюфаундленд, він заснував норвезьке поселення.

З-за достатку виноградників на цій землі вікінги назвали поселення «Вінланд», що означає в перекладі з англійської «Виноградна земля». Але надовго Еріксон і його команда там не затрималися. Зважаючи ворожих відносин з корінними північноамериканцями, вони пробули всього кілька років до повернення в Гренландію.

cf4b01bfc9db51af725cd49f1d4135b0 Першовідкривачі Америки: від палеоиндейцев до Кабота

У сагах вікінгів, які осіли в Америці, відносять до корінних американців — «скрелингам». Джерелом більшості саг є скандинавський фольклор, але в 1960 році Хельге Інгстад, норвезький археолог, знайшов у північній частині Ньюфаунленда (Канада) перше європейське поселення вікінгів кінця XI століття, яке ідентичне поселень в скандинавських країнах. Цей історико-археологічний об’єкт, що отримав назву «л’анс-о-Медоуз», вчені визнають у якості доказу трансокеанських контактів, які мали місце до відкриття, зробленого Колумбом.

Моряки з Китаю

У спорах «хто відкрив Америку» спливають навіть факти про відвідини Америки китайцями. Гевін Мензіс, військово-морський офіцер Великобританії, висунув теорію про колонізації Південної Америки китайцями. Згідно з його твердженнями, китайський дослідник по імені Чжен Хе, який командував на початку XV століття армадою дерев’яних вітрильних судів, виявив континент в 1421 році. За словами офіцера, Чжен Хе з допомогою передових навігаційних методів досліджував такі території, як Південно-Східна Азія, Індія та східне узбережжя Африки.

У своїй книзі «1421 — рік, коли Китай відкрив світ» Гевін Мензіс писав, що Чжен Хе прямував до східного узбережжя США і, ймовірно, встановив поселення в Південній Америці. Теорія Мензіса заснована на доказах давніх корабельних аварій, даних китайських і європейських карт і звітів, які були складені мореплавцями тих часів. Тим не менш, теорія піддається сумнівам.

Випадкове відкриття Колумба

1942 рік вважається роком відкриття Америки, хоча деякі історики вважають ці дані досить приблизні. Колумб відкрив Америку випадково. Відкриваючи нові землі й острови протягом чотирьох експедицій, Колумб навіть не припускав, що це зовсім інший материк, який згодом назвуть «Новим Світлом». Кожен раз, прибуваючи на нові й нові землі, мандрівник вважав, що це землі «Західної Індії».

Так думала досить довго вся Європа, поки інший мореплавець Васко да Гама не оголосив Колумба обманщиком, оскільки саме Гамма знайшов прямий шлях в Індію, побував там і привіз місцеві дари і прянощі. Існують припущення, що Колумб помер будучи переконаним в тому, що відкрив новий шлях в Індію, а зовсім не нову, невідому до того часу бік світла.

80529ad5253cd72a4a2744dedc00a00d Першовідкривачі Америки: від палеоиндейцев до Кабота

Загадкова назва континенту

Чому новий континент назвали в честь відкрив його Колумба, а в честь мореплавця Амеріго Веспуччі? Відвідування цієї частини «Нового Світу» мандрівником Веспуччі є першим широко відомим і зафіксованим фактом. У 1503 році він надіслав листа своєму другові Медічі з наступним текстом «ці Країни слід назвати Новим Світом… Більшість древніх авторів каже, що на південь від екватора немає материка, а є тільки море, і якщо деякі з них і визнавали існування там материка, то вони не вважали його жилим. Але моя остання подорож довело, що таке їх думка помилкова і абсолютно огидно фактами, так як у південних областях я знайшов материк, більш щільно населений людьми і тваринами, ніж наша Європа, Азія чи Африка, і, крім того, більш помірний клімат і приємний, ніж в якій-небудь з відомих нам країн…»

Саме він першим висунув припущення, що виявлені землі це не Індія чи Китай, а новий невідомий материк. А цитата з його листа, облетіла світ, стала вагомою причиною для рішення назвати новий материк на честь невідомого на той момент торгового представника, а не в честь знаменитого першовідкривача. Назва Америка вперше з’явилося в 1507 році в творі Мартіна Вальдземюллера «Введення в космографію». Під цією ж назвою представлений новий материк і на першому глобусі Йоганна Шенера (1511 рік).

Цікавий той факт, що не знайдено жодної згадки про ініціативу Веспуччі присвоєння свого імені відкритим заокеанським земель.

Для допитливих

Існують достатні підстави для припущень, що континент назвали на честь англійського мецената з Брістоля — Річарда Америці, який профінансував в 1497 році другу трансатлантичну експедиція Джона Кабота. Веспуччі ж узяв собі прізвисько на честь названого континенту. Кабот став першим офіційно зареєстрованим європейцем, що ступив на північноамериканський континент, досягнувши берегів Лабрадору в травні 1497 року. Саме він склав карту узбережжя Північної Америки — від Нової Шотландії до Ньюфаундленду. У свій календар Брістоль в той рік заніс такі записи: «…в день св. Івана Хрестителя [24 червня] знайдена земля Америка купцями з Брістоля, які прибули на кораблі з Брістоля з назвою „Метью“».

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн