Present Simple (Теперішній простий): правила, вправи, приклади

Взялися за англійську мову, лякають, насамперед, так звані часи. Але якщо розібратися, то це зовсім не міфічні часи якісь, а просто форми дієслова, які відмінюються в мові і несуть певний сенс.

Як бачать світ носії англійської мови

Не подумайте, що англійці сприймають світ якимись особливими часом. У самій простій таблиці набереться їх цілих 12. Їх дійсно 12, але це тільки чиста граматика і до реального життя особливого відношення не має. Насправді у фізичному світі часів всього три — теперішнє, минуле і майбутнє. Ті часи, про які пишуть грамматисты, просто штучне творіння. Захочемо, зробимо 20. У російською мовою, наприклад, розвинене дієвідміну дієслова і система префіксів:

Я йду. Я пішов. Я йду. Я піду

Подібних пропозицій можна скласти не один десяток. Але фактично початковою формою присудка є «йти». Англійська мова в цьому плані набагато бідніший, але компенсує ці нюанси розвиненою системою часів.

Важливо! Потрібно запам’ятати, що іменник (особисте займенник) + спрягаемый дієслово утворює смислове ядро будь-якої пропозиції, тобто є центром речення.

Сутність Present Simple

Чому за два десятки років це стало Simple, сказати складно. Знову витівки вчених мужів? Коли я був школярем, у підручниках його називали невизначеним (Present Indefinite), і така назва мені більше імпонує. У багатьох граматиках воно зустрічається і понині. Розглянемо, яке місце займає Present Simple на шкалі фізичного часу. Якщо вдуматися, то що таке справжнє. Секунда, яка біжить? Поточний період часу? Те, що вже скінчилося, але є результат? Залишимо ці роздуми філософів — граматика розглядає час по-своєму.

lazy placeholder Present Simple (Теперішній простий): правила, вправи, приклади often – часто usually – зазвичай once in a while – зрідка; іноді once a week – раз в тиждень twice a week – два рази в тиждень sometimes – іноді seldom – рідко; нечасто hardly ever – практично ніколи never – ніколи every day/week/month – кожен день/тиждень/місяць та ін. (все, що пов’язано з регулярністю, повторюваністю подій)

Освіта Present Simple

Отже, як же утворюється Present Simple? У мене для вас гарні і погані новини:

а) добрі новини

Для утворення Present Simple достатньо взяти займенник (є винятки) або іменник в множині і просто додати до нього дієслово:

I play football. – Я граю у футбол.

My friends live there. – Мої друзі живуть там.

Освіта Present Simple для займенників I, you, we, they

Приклад предложенияПеревод
+ (I/you/we/they) go to work every day. Я/ти(ви)/ми/вони ходжу на роботу кожен день.
(I/you/we/they) don’t (do not) go to work every day. Я не ходжу на роботу кожен день.
? Do (I/you/we/they) go to work every day? Ходжу я на роботу кожен день?

Але якщо у вас підлягає she, he, it або іменник в однині, то до присудка вже потрібно додати суфікс -(e)s. Але при вимові тут майже завжди працюють ті ж правила, що і при утворенні множини іменника, тому ознайомиться не складе праці:

My brother watches MTV. – Мій брат дивиться телевізор.

Багато граматики рекомендують у таких випадках вживати обставини, що вказують на повторюваність дії (after school, often і т. д.), але це зовсім необов’язково — англійці і так зрозуміють, що це дія регулярне.

Освіта Present Simple для займенників he, she, it (3 особа)

Приклад предложенияПеревод
+ He/she goes to work every day. Він/вона ходить на роботу кожен день.
He/she doesn’t (does not) go to work every day. Він/вона не ходить на роботу кожен день.
? Does he/she go to work every day? Ходить він/вона на роботу кожен день?

б) погані новини

Для утворення від’ємного і питального речення у Present Simple з’являються допоміжні дієслова, які рівним рахунком нічого не значать, але якщо говорити про літературної мови, обов’язково повинні бути присутніми. Для she, he, it і іменника в однині — це does, для всіх інших особистих займенників та іменників у множині — do. Складного тут нічого немає.

Якщо пропозиція питальне — ставимо допоміжний дієслово перед підметом. У російській мові такі питання утворюються лише інтонацією.

Якщо пропозиція негативне — ставимо після підлягає do або does і частку not.

Не бійтеся вживати повноцінний дієслово do в запереченні або питанні:

I do not do anything on Sundays. – Я нічого не роблю по Неділях.

Перше do нічого не значить. У розмовній мові воно навіть скорочується на don’t.

Ще кілька простих істин

Не забувайте, що допоміжне дієслово do вимовляється [du:], а його негативна форма в скороченому варіанті (у промові вона домінує) — [d?unt], і відповідно форма does вимовляється [d?z], а негативна — doesn’t [d?znt]. Обидві вживаються для утворення питальних та заперечних речень.

Важливо! Якщо перед допоміжним дієсловом do або його формою does стоїть питальне займенник (або по-простому питальне слово): where, when, why, how many, how much, what, то допоміжний дієслово не береться.

Такі питання в граматиці називаються спеціальними:

What do you do on Sundays? – Що ти робиш в Неділю?

What does your friend do on Sundays? – Що твій друг робить по неділях?

Виняток становлять лише питання до підлягає. У такому разі допоміжний дієслово do не вживається, а смисловий дієслово завжди стоїть в третій особі однини, тобто з закінченням -(e)s:

Who lives next door to you? – Хто живе по сусідству з тобою?

Такі питання завжди ставлять с -(e)s у дієслова незалежно від кількості об’єктів.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн