Теперішній час дієслова в англійській правила Present Tense

Доброго дня. Англійська граматика дуже важко дається російськомовним. Особливо важко дається засвоєння видовременных форм дієслів, так як ці форми значно відрізняються від аналогічних показників у рідній мові. У статті Правила використання англійських дієслів ми з’ясували, що в англійській всього 12 часів: у кожному з трьох часових відрізків (минуле, сучасне, майбутнє) по чотири розгалуження.

nastoyashhee vremya glagola v anglijjskom pravila present tense12 Теперішній час дієслова в англійській правила Present TenseТеперішній час дієслова в англійській

При формуванні англійської мови, необхідно підбирати не тільки певний час, але і враховувати ступінь тривалості або завершеності дії. Тому кожне час в англійській мові потрібно детально розібрати і з’ясувати нюанси і правила їх вживання. Сьогодні ми розберемо даний час (Present Tense) і його складові.

В англійській мові Present Tense можна виразити через чотири відповідних часу:

 • Simple/ Indefinite — просте
 • Progressive/ Continuous — тривалий
 • Perfect — досконале
 • Perfect Continuous / Progressive — абсолютно-тривалий

А тепер коротко роз’яснимо правила вживання і утворення кожного з цих часів.

Present Simple

Саме просте англійське час, якому не важливі характер і умови протікання дій. Simple вживають для передавання звичних, звичайних, повсякденних дій, не прив’язаних до моменту вчинення мови. До Simple також належать закони природи, загальновідомі факти, постійні явища, наукові спостереження та висновки, вказівки, інструкції та інше. Якщо ми хочемо передати свої почуття, показати емоції, розповісти анекдот чи хочемо представити розповідь більш реалістично, то ми використовуємо даний час просте.

Говорячи про граматичних правилах, необхідно зафіксувати, що Simple Tense використовується в наступних випадках:

 • Умовні речення на after, as soon as, if, until, before, when
 • Пропозиції зі словами почуттів і думок, що не використовуються у Progressive: feel, like, remember, love, desire і ін.
 • Речення з прислівниками: sometimes,, usually, never, seldom, often, always

nastoyashhee vremya glagola v anglijjskom pravila present tense13 Теперішній час дієслова в англійській правила Present Tense

Як утворюється Present Simple?

У стверджувальній формі використовується інфінітив (крім 3л. од. год), у третій особі додається закінчення-s»: I, you, we, they — work; he, she, it works.

Пропозиції заперечення формуються з допомогою допоміжного «to do», частинки «not» і інфінітив смислового дієслова, в 3л. од. год до допоміжного дієслова додаємо закінчення-s»: I, you, we, they — don’t work; he, she, it doesn’t work.

Схожа ситуація з питальною формою, утворюється — aux. дієслово «» + інфінітив смислового. Допоміжний дієслово виноситься в початок пропозиції: Do I, we, you, they work? А в 3л. од. ч — Does he, she, it work?

Ну, от і розібралися з Simple Tense. Не так вже і складно, як здавалося на початку, правда?! Що ж, йдемо далі.

Present Continuous

Це час йде поруч з попереднім. Progressive використовують для позначення дії, що відбувається зараз. Вживається, коли діяльність тривала, але незавершена, або відбувається в момент здійснення мовленнєвого акту. Додатковим ознакою Continuous можуть виступати прислівники «at this moment,» і «now», але ця умова не є обов’язковою. Прогресивне також може виражати заплановане дію в майбутньому: Завтра я прийду в 10:00.

nastoyashhee vremya glagola v anglijjskom pravila present tense14 Теперішній час дієслова в англійській правила Present Tense

Освіта Present Continuous

Тривалий утворюється як «be» в особистій формі + причастя:

 • I am + гл. з ing = I am playing
 • He, She, It is + гл. з ing = She is playing
 • You, We, they are + гл. з ing = they are playing

При написанні Progressive Tense для приєднання «-ing» здійснюють наступні дії з дієсловами:

 • На приголосну + «-e «позбавляється від кінцевої голосної: starve — starving
 • На голосну під наголосом + приголосна дублюють кінцевий звук: stop — stopping
 • На «-ie «замінюють це поєднання на «y»: die — dying
 • На гласний + «-l «в британському варіанті дублюють кінцеву голосну: cancel — cancelling.

Ось і з правилами Progressive/ Continuous закінчили. Продовжуємо.

Present Perfect

Хоч назва цього часу має переклад — даний вчинене, воно може позначати діяльність в теперішньому часі. Причина використання цієї форми — це дія, зроблене до моменту протікання мови, але тим не менш має пряме відношення до поточного моменту: Я не хочу обідати, так як я перекусив 10 хвилин тому. Це його основна відмінність від Simple. У цьому випадку Perfect начебто минув, але за змістом відноситься до протікає безпосередньо зараз.

Даний вчинене використовується, коли дія відбулося в недавньому минулому. З великою часткою ймовірністю в таких пропозиціях ви зустрінете прислівники-маркиратори — «just», «yet» «already» або обставини «this year», «today», «this month», «this week» та ін Крім того, долнительной підказкою вам стануть дієслова, які не використовуються в теперішньому доконаному тривалому часі.

Значення Perfect Tense:

 • Недавня результативна діяльність — Він тільки що вимив підлогу
 • Актуальне досі підсумкове стан — Живу в Лондоні з 5 років
 • Досягнення на теперішній момент — Вона сьогодні зробила вже 5 вдалих фотографій
 • Підсумковий досвід — Вони зняли квартиру
 • Новинні відомості — 10 населених пунктів постраждали від урагану

nastoyashhee vremya glagola v anglijjskom pravila present tense15 Теперішній час дієслова в англійській правила Present TenseЯк утворюється Present Perfect?

Як утворюється Present Perfect?

Досконале-даний може позначати потрібну діяльність у майбутніх придаткових умови/часу, підкреслюючи закінченість дії за умовою. Для вираження поточних результатів. Воно скріплює сьогодення з невизначеним минулим, утворюючись за принципом особиста форма «have + дієприкметник минулого.

У стверджувальній формі використовується aux. дієслово «to have», в 3л. од. год — «has» + третя форма змістового дієслова: I, you, we, they — have done the work.; he, she, it has done the work.

Питальні формуються з допомогою перенесення «to have» і «has» вперед пропозиції перед підметом: Have (has) you done the work?
У пропозиціях заперечення до «to have» і «has» додається частка «not»: I, you, we, they have not done yet the work; he, she, it has not done yet the work.

Скорочена форма “to have” виглядає як ‘ve, а “has” — як ‘s; негативна форма — haven’t, hasn’t відповідно.

Фух, і з цим більш-менш зрозуміло. Близимся до завершення.

Present Perfect Continuous

Це даний час відрізняється від Continuous та Perfect тим, що його використовують для вираження дії, що почалася в минулому і зараз. У пропозиціях з досконалим тривалим ви завжди знайдете показники періоду часу, тривалості та продовження дії: Я вчуся тут з 2012 року.

Можливі маркиратори часу: for an hour, since 5 o’clock, since yesterday, for a month. Якщо ж вам не відомо, як довго триває діяльність, то це Present Continuous, а не Present Perfect Continuous.

Вживання Perfect Progressive:

 • Для передачі дії, розпочатого в минулому, що триває певний період і продовжується до теперішнього моменту: Він робить прибирання вже 2 години.
 • Для передачі тривалої діяльності в минулому, яка закінчилася перед моментом здійснення мовленнєвого акту, а підсумок цієї діяльності впливає на даний момент: слизька Стежка, так як всю ніч йшов сніг.


nastoyashhee vremya glagola v anglijjskom pravila present tense16 Теперішній час дієслова в англійській правила Present TenseОсвіта Present Perfect Continuous

Perfect Continuous утворюється завдяки «to be» у формі Present Perfect: інфінітив + кінцевий «-ing».

У стверджувальній формі використовується I, you, we, they have been і he, she, it has been + причастя в сьогоденні: I have been waiting for you for 3 days.

Питальні формуються з допомогою перенесення «to have» і «has» вперед пропозиції перед підметом: Have you been waiting for me for 3 days?

У пропозиціях заперечення до «to have» і «has» додається частка «not»: I, you, we, they have not been waiting for me for 3 days; he, she, it has not been waiting for me for 3 days.

Це час не складно визначити, у нього в мові всього дві функції і найчастіше використовується з маркувальниками часу.

Це все, що вам потрібно знати про правила використання та утворення англійських Present Tense. Успіхів!

Просте даний час дієслів

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: