Хроніки неправильних дієслів

Ті, для кого англійська мова — рідна, знають неправильні дієслова як свої п’ять пальців; інші вчать їх з боєм. Коли діти опановують англійську, вони часто говорять “He breaked my doll” замість “He broke my doll” і “Mommy goed to the store” замість “Mommy went to the store”. А дорослі на курсах англійської мови отримують на руки довгий список неправильних дієслів, які треба зазубрити.

Відкладіть поки список убік. Ми розповімо вам, який шлях пройшли неправильні дієслова за більш ніж тисячолітню історію англійської мови, а в кінці ви зможете перевірити своє знання неправильних дієслів в ігровій формі.

Хто придумав неправильні дієслова?

За існування в англійській мові неправильних дієслів дякуйте англів і саксів. Ці хлопці належали до германських племен, які вторглися до Англії близько 1500 років тому. Їх мови злилися в англосаксонський, мова Englisc, який ми нині звемо староанглийским.

Давньоанглійська

мова

=

Anglo-Saxon

Englisc

Old English

Давньоанглійська проіснував близько 400 років; сьогодні це мова здалася б чужим будь-якого носія англійської. Зараз це мертва мова, але він не забутий. Сліди його зберігаються у сучасній мові, наприклад (та-дам!) у вигляді більшості неправильних дієслів.

khroniki nepravilnykh glagolov32 Хроніки неправильних дієслів

Среднеанглийский і сучасний англійська мова: якщо правил немає, їх варто придумати

У середньовіччі, приблизно в 1100-1450-ті роки, Англію заполонили місцеві діалекти, кожен зі своєю лексикою і синтаксисом. Ніхто не вчив граматику в школі, нікого не хвилювали помилки. Були справи важливіші: голод, наприклад, або бубонна чума.

У XV столітті з винаходом друкарського верстата почалася ера сучасної англійської мови. Тоді ж люди пишуть зіткнулися з новою проблемою. Відправити послання в інший кінець країни означало послати його тому, кому знайома зовсім інша лексика і синтаксис.

А вже в орфографії творилася повна плутанина! Раптово правила здалися не такою вже й поганою ідеєю. Лондон в той час був центром політичного та економічного життя — а ще центром книгодрукування. Що вирішували лондонські друкарі, то і ставало правилом. Остаточно правила оформилися лише до XVIII століття. Вони були «біблією» для друкарів, які переводили рукописний текст друкарський.

Шкільні вчителі намагалися привести англійську мову в належний вигляд шляхом створення письмового зводу правил. Однак їх спроби застосувати правила латинської мови до англійської найчастіше були невдалі. Саме вони породили ряд химерних особливостей англійської граматики.

На латині, наприклад, неможливо розщепити інфінітив (to split infinitive), оскільки інфінітив там являє собою одне слово. В англійській інфінітив формується з двох слів: частка to плюс дієслово, наприклад, to eat, to walk, і, здавалося б, між ними можна вставити слово… Але в правилах зазначено суворо: жодних розщеплених инфинитивов.

khroniki nepravilnykh glagolov33 Хроніки неправильних дієслів

Що може бути складніше неправильних дієслів?..

Отже, неправильні дієслова — спадщина далекого минулого. Хочете вірте, хочете ні, але правила відмінювання в англійській були ще складніше. Відомі нам правильні дієслова називалися «слабкими» дієсловами в англійській мові, і в ньому ж було щонайменше сім типів «сильних дієслів. Від останніх і відбулися наші неправильні дієслова — саме тому вони не змінюються за єдиним зразком. Насправді, кілька зразків. Так, bring і think стають brought і thought, lead і feed — led і fed. Деякі дієслова не змінюються: hit і let в минулому часі залишаються hit і let (докладніше про групах неправильних дієслів можна прочитати в спеціальній статті).

Ваш (так-так, ваш!) внесок в еволюцію неправильних дієслів

Англійська мова з часом спростився, і багато дієслова з неправильних стали правильними. Мови спрощуються, коли зростає число вивчають їх дорослих — особливо коли вони вчаться не за підручниками, а в мовному середовищі, сприймаючи іноземну мову на слух. Це і сталося з англійською мовою на його шляху від староанглійського до сучасного.

Чому найважливіші неправильні дієслова англійської мови?

Дослідники з Гарварду виявили цікаву закономірність: чим частіше вживається дієслово, тим імовірніше, що він залишиться неправильним. Вчені привели для порівняння еволюції в біології: мутації в самих важливих генах з найменшою імовірністю передаються по спадку.

Доказ: кожен з 10 найбільш уживаних дієслів в англійській мові — неправильний:

be (бути)

was/were

been

have (мати)

had

had

do (робити)

did

done

will

would

can

could

say (говорити)

said

said

go (йти)

went

gone

see (бачити)

saw

seen

take (брати)

took

taken

get (отримувати)

got

got/gotten

І правда, задумайтеся, скільки разів на день ви чуєте слова am і have: “I have a headache”, “I am alright”… Саме ці дієслова вам буде найлегше запам’ятати правильно — адже з ними ви стикаєтеся постійно.

Але припустимо, що ви живете в середньовіччі. Ви захотіли розповісти, як днем раніше лаяли свого чоловіка. To chide — не найпоширеніше слово, так що, не зумівши згадати, що в минулому часі це дієслово має форму chode, ви швидше за все проспрягаете його за загальним правилом як chided. Ваші діти повторять за вами цю помилку. Діти виростають, вважаючи, що chided — норма, і chode приречене на вимирання.

Цікаві факти

Еволюція дієслів поряд з правилами породила і ряд винятків. Чому б не згадати про них? Вони дуже цікаві!

  • Трапляється, що в різних країнах дієслова еволюціонують по-різному. Ніхто не знає чому, але носії британського англійської частіше вживають неправильні дієслова, ніж американці. У Великобританії говорять dreamt і навіть learnt, а в Сполучених Штатах — dreamed і learned.
  • На початку XIX століття люди стали говорити lit замість освітленої. Сьогодні обидва варіанти існують як рівноправні форми минулого часу дієслова to light.
  • Існує кілька рідкісних дієслів, які були правильними, але в якийсь момент прийняли форму неправильних в минулому часі. Ось така еволюція навпаки. Sneaked — правильна форма дієслова to sneak в минулому часі, але десь в кінці XIX — початку XX століття в англійська мова проник варіант snuck. Snuck все ще не вважається нормативним варіантом, але, за дослідженнями вчених з Гарварду, 1 % англомовного населення переключаються з sneaked на snuck щорічно, значна частина з них — американці.
  • Ось веселе відео з природженою американкою Дженніфер Гарнер, яка вважала варіант sneaked єдино вірним, за що і була брутально осміяна ведучим — набила руку в англійській граматиці випускником Гарварду: