Як вчити англійські слова: 7 порад по запам’ятовуванню, які працюють

Людський мозок схильний економити зусилля (деякі назвуть це лінню): якщо є шанс якось спростити процес, він обов’язково скористається цим шансом. Нові іноземні слова наш хитромудрий «процесор» допускає в чертог довготривалої пам’яті далеко не відразу; спочатку їм доводиться відбути покладений термін у своєрідному залі очікування — до короткочасної пам’яті. Якщо нове слово не використовувати, не повторювати, воно забудеться досить швидко: від непотрібної інформації мозок безжально позбавляється. Якщо ж повторити завчене слово — а робити це потрібно в строго певні моменти — ви запам’ятайте її назавжди. У чому ж секрет правильного запам’ятовування нової інформації?

Як ми запам’ятовуємо інформацію: типи пам’яті і крива Еббінгаузом

Отже, людську пам’ять поділяють на два типи:

  • Короткочасна або оперативна
  • Довготривала
  • Поступає в мозок інформація спочатку зберігається в оперативній пам’яті. З часом, в залежності від частоти використання, ця інформація переходить в довготривалу, багаторічну пам’ять. Ще в кінці XIX-го століття німецький психолог Герман Еббінгауз досвідченим шляхом довів усім відомий постулат про пряму родинного зв’язку між навчанням і повторенням. В ході експерименту Еббінгауз визначив, коли саме потрібно повторювати нові слова, щоб запам’ятовувати їх надовго, якщо не назавжди.

    kak uchit anglijjskie slova: 7 sovetov po zapominaniyu, kotorye rabotayut14 Як вчити англійські слова: 7 порад по запамятовуванню, які працюють

    Сумний факт: найцінніше відкриття Германа Еббінгаузом майже не використовується в наші дні. Аналітики і розробники школи Skyeng сподіваються змінити цю ситуацію: мобільний додаток з вивчення нових слів з використанням відкриття Еббінгаузом в даний момент знаходиться в розробці. Вихід програми планується вже скоро слідкуйте за новинами компанії.

    Багато методики пропонують вивчити 100 слів за годину або 1000 слів за 3 дні — і це можливо. Але проблема в тому, що, потрапивши в короткочасну пам’ять, нові слова не переходять в пам’ять довготривалу: easy come — easy go (що легко приходить, легко йде).

    7 + 1 ефективний спосіб запам’ятовування іноземних слів

    Рада 0: Дотримуйтесь режим раціонального повторення

    Отже, найперший, навіть нульовий порада: щоб запам’ятати нове слово назавжди, дотримуйтеся наступного графіка повторень:

    Повторення

    Інтервали повторень

    1

    Відразу ж після знайомства з новим словом

    2

    Через 20-30 хвилин після попереднього

    3

    Через день після попереднього

    4

    Через 2-3 тижні після попереднього

    5

    Через 2-3 місяці після попереднього

    6

    Через 2-3 роки після попереднього

    Порада 1: Запам’ятовуйте цікаве

    Традиційний підхід до вивчення нових слів, випробуваний поколіннями школярів, такий: іноземні слова даються списками за темами, наприклад, «Знайомство», «Листа другу», «Мій день». Набір тем стандартний і універсальний, що не завжди буває ефективно: якщо тема не викликає інтересу, вивчити нову лексику набагато важче. Досвід нашої школи показує: якщо до вибору досліджуваних слів підходити в точній відповідності з конкретними цілями та інтересами кожного учня, на стику корисного і приємного, оптимальний результат!

    Наприклад, якщо вам подобається серіал «Гра престолів», вам буде значно цікавіше вчити слова, створювати образи і поняття, які мають відношення до сюжету фільму, наприклад: королева — queen, північний — northern, стіна — wall, замок — замок.

    kak uchit anglijjskie slova: 7 sovetov po zapominaniyu, kotorye rabotayut15 Як вчити англійські слова: 7 порад по запамятовуванню, які працюють

    Порада 2: Глибоко осмислюйте

    Закон осмислення: за даними Еббінгаузом, осмислений матеріал запам’ятовується в 9 разів швидше. У пам’яті запам’ятовуються не стільки самі слова і пропозиції, складові текст, скільки містяться в них думки. Вони ж першими приходять в голову, коли потрібно згадати зміст тексту.

    Проте навчитись правильно організовувати інформацію в момент запам’ятовування — справа непроста. Можна використовувати опорні слова, схеми, діаграми і таблиці. Ефективний також прийом прогнозування: почавши читати абзац, спробуйте після висунення автором кількох аргументів самостійно зробити висновок, пояснити собі прочитане, навіть якщо воно здається очевидним. Сформулювавши інформацію своїми словами, ви запам’ятаєте її надовго.

    Порада 3: Підсильте перше враження

    Щоб краще запам’ятати нове слово, підключіть 5 почуттів плюс уява: відчуйте ситуацію, уявіть собі картинку, спробуйте відчути запах і смак, промовте слово — або співаючи.

    Візуалізуйте, уявляйте: в далекій північній (northern) країні за високою фортечною стіною (wall) підноситься величний замок (castle), у якому живе могутня королева (queen)… висока стіна, як похмурий і неприступний замок, як прекрасна восседающая на троні правителька! Створіть у своїй уяві картинку, проживіть ситуацію і нова лексика запам’ятається легко і надовго.

    kak uchit anglijjskie slova: 7 sovetov po zapominaniyu, kotorye rabotayut16 Як вчити англійські слова: 7 порад по запамятовуванню, які працюють

    Порада 4: Вчіть в різних контекстах

    Закон контексту: інформація легше запам’ятовується і відтворюється, якщо співвідносити її з іншими одночасними враженнями. Контекст, в якому відбувається та чи інша подія, іноді виявляється більш важливим для запам’ятовування, ніж сама подія.

    Наша пам’ять ассоциативна. Тому намагайтеся міняти місце підготовки, наприклад різні теми вчити в різних кімнатах (кухня, спальня), в дорозі (метро, машина) і навіть на роботі (офіс, «переговорки»). Інформація асоціативно пов’язується з обстановкою, пригадування якої допоможе пригадати зміст теми.

    Порада 5: Вчіть частіше, але менше

    В навчанні — як в харчуванні: поглинати інформацію краще маленькими частинами, роблячи невеликі перерви. Краще вчити максимум 10 об’єктів (слів або складових частин правила) за одну сесію. Після цього необхідно зробити 15-хвилинну перерву, інакше подальше навчання не буде повноцінним. Вчіть слова в черзі, в метро — імпульсне навчання набагато ефективніше безперервного.

    Рада 6: Важливу інформацію вчіть на початку і в кінці

    Закон краю, відомий нам по фільму «Сімнадцять миттєвостей весни»: найкраще запам’ятовується інформація, представлена на початку і в кінці. Особливо важкі і піддаються слова ефективніше вчити на початку і в кінці десятихвилинної сесії — так вони краще відкладаються в пам’яті.

    Рада 7: Використовуйте мнемонічні техніки

    При вивченні слова корисно вибрати асоціативний образ-якір, наприклад: clever (розумний) — розумна корова їсть конюшина. Образ повинен бути яскравий, зрозумілий, можливо, абсурдний — несподівані асоціації добре фіксують слово в пам’яті.

    Існує безліч готових мнемонічних словників, наприклад, //www.englspace.com/mnemo/search.php. Ефективний і любимо багатьма прийом запам’ятовування слів за допомогою карток, коли з одного боку пишеться англійське слово, а з іншого — його переклад.

    Але який би не був спосіб запам’ятовування — на жаль, методики, що дозволяє вивчити іноземну мову за одну ніч поки не існує. Це велика і складна робота, і важливо вибрати оптимальний підхід, щоб з меншими зусиллями досягти більшого результату. Чого ми вам щиро бажаємо!

    Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
    Вчити англійську: Англійська мова онлайн