Як захистити дитину в інтернеті

Дитина пропаде в інтернеті

Він не буде спілкуватися з друзями, стане замкнутим і відлюдькуватим. Стоп, а що ж дитина робить в інтернеті? Спілкується з друзями. Точно так само, як і ви. Скільки разів ви зустрічалися зі своїми приятелями за цей рік? Напевно, не так вже часто. Але навіть якщо ви не бачите один одного, ви все одно слідкуйте за постами в соцмережах, ділитися коментарями і фотографіями. Діти роблять те ж саме. Кордони стираються, і це можуть бути приятелі з усього світу — відмінний привід потренувати англійську.

Три ресурсу для спілкування за інтересами та практики англійської

  • Instagram-аккаунт з коміксами, які захочеться обговорити

  • Соціальна мережа, щоб ділитися музикою і смішними відео

  • Англомовний ресурс для запитань та відповідей

Він познайомиться з поганими людьми

Це може статися і поза інтернетом. Я не беруся давати рекомендації, як не потрапити у погану компанію. Але в цьому випадку є від інтернету і деяка користь — соціальні мережі можуть щось розповісти про людей, з якими спілкуються наші діти, і про те, чим вони зайняті. Акуратно беручи участь в мережевій життя дитини, ви можете вчасно запідозрити неладне та вжити заходів. Раніше про існування недоброзичливців і підозрілих особистостей можна було дізнатися тільки за фактом події, тепер контролювати зв’язку дитини трохи простіше.

Пам’ятайте, що ніяких інтернет-анонімів в природі не існує, за кожним з них ховається конкретний підозрілий дядько або хлопчик з сусідньої вулиці. Тому будь-які тривожні дзвіночки в інтернеті потрібно проектувати на оточення дитини, навіть якщо він мовчить як партизан. А далекі мережеві тролі стають такими не від хорошого життя, і про це теж корисно розповісти.

У нього ігрова залежність

Часто під пам’яттю ми розуміємо захопленість чим-те, що нам самим здається нецікавим, дурним або неправильним. Захопленість сільської дівчинки книгами замість доїння корів і вишивання приданого теж колись вважалася неправильною і шкідливою. А нам самим хтось міг би «діагностувати» залежність від футболу, серіалів і мамских форумів. Серйозну залежність і просто наше нерозуміння треба розділяти. Якщо все-таки у вас з’явилися неабиякі побоювання, саме правильне — звернутися до фахівця. Тому що з залежністю заборонами не впоратися.

Три ігрових сервісу, на яких корисно «залипнути» в тому числі для практики англійської:

  • Ігри для тренування пам’яті, уваги і мислення
  • Англомовні ігри для хлопців молодшого віку

  • Відеоігри Skyeng для вивчення англійських слів і речень

Через комп’ютерних ігор він стане агресивним

Відповідальність за агресію і депресію дуже просто звалити на інтернет. Але одних «стрілялок» для розвитку неадекватної поведінки мало. Більш того, агресивні ігри як раз дозволяють випустити пар і знизити напругу, що нагромадилася. Мені теж не подобаються віртуальні траси з шипами і лезами, через які треба проганяти нещасних велосипедистів, і я висловлюю своє «фе» дитині з цього приводу. Але заборони і покарання — це теж агресія і насильство. Так що доводиться якось шукати баланс, але це вже не про інтернет, а про життя взагалі.

Корисно буває провяить щирий інтерес до того, що дивиться і робить дитина в інтернеті. Виявиться, він дивиться відеоблоги англійською. А якщо ще ні, йому може це сподобається. Можна почати з цих ресурсів:

  • Смішний відеоблог актриси Лайзи Коші
  • Пізнавальні відео Crash Course по шкільним предметам і не тільки

  • Прості пісеньки для хлопців молодшого віку

Він побачить порнографію

Порнографію він побачить у будь-якому випадку. В доінтернетівську епоху її теж вистачало — в журналах, на касетах, фотографіях. Можна налаштувати фільтри будинку, але на пристроях друзів і знайомих цього не зробиш. Так що питання не в тому, як захистити дитину від зустрічі з порно, а в тому, як зробити цю зустріч найменш травматичною. Якщо в день 18-річчя різко відключити фільтри на комп’ютері, шоку дитині не уникнути. Якщо раптом з’ясується, що ми даремно старалися, і він сам давно заробляє на продажу хоум-відео зі своєю подругою Машею, шоку не уникнути вже батькам. Якщо обидва сценарії вам не по душі, краще заздалегідь почати готувати грунт і спробувати з’ясувати, що дитина знає про стосунки між статями, розуміє, що можна, а що не можна, і в якому віці. Моїй дитині скоро буде 12 років, тема в класі дуже актуальна, вчителі та батьки здивовані.

Варто поговорити з дитиною про те, що такий контент існує. При зіткненні з ним він може про все запитати вас. А ви і не подумаєте карати його за інтерес. Навпаки, всі роз’ясніть, тому що розбираєтеся в цьому краще його друга Петі.

Його обдурять, дізнаються адресу, виманять гроші

Правила безпечного зберігання паролів і захисту особистих даних вже багато разів описані професіоналами. Ви завжди можете знайти відповідну статтю, вивчити її і вирішити, коли саме потрібно поговорити про це з дитиною.

Окремо треба згадати маніпуляції в ігрових спільнотах. Досвідчений гравець давно знає все краще за вас, але початківців варто попередити, що люди можуть грати і нечесно, що ігрова індустрія — це бізнес, і власники заробляють на продажу різних ігрових елементів і з допомогою реклами. Розуміючи, як все влаштовано, дитина зможе орієнтуватися в співтоваристві, відрізняти легальні платежі від пропозицій купівлі прокачаних акаунтів.

Він натисне на якусь посилання, завантажить вірус, комп’ютер зламається, всі дані загубляться

Це, мабуть, дійсно страшно. Але просто так знищувати ваш комп’ютер нікому не цікаво. Віруси в основному пишуться для того, щоб отримати доступ до ваших явками, паролями і грошей. При цьому шахраям нерідко взагалі не доводиться напружуватися заради цього. Люди самі викладають всю інформацію, і інтернет тут не винен.

Дані ви можете вбити і самі, искупав ноутбук у ванні або впустивши його з балкона (головне, щоб ніхто не постраждав). Тому виключно цінні дані потрібно зберігати окремо і періодично копіювати в затишне місце на додатковий жорсткий диск або в хмарне сховище.

Чого ж тоді боятися?

Того ж, що і в звичайному житті. І правила в інтернеті діють ті ж самі: не довіряти незнайомцям, перевіряти інформацію, сім разів подумати, перш ніж щось зробити або розповісти.

Виглядає як універсальна рекомендація не тільки для дітей, але і для дорослих. Анонімність просто посилює наше хвилювання, але інтернет — таке ж правове поле.

Єдине, що здається важливим: ніколи не робити нічого того, що не зробив би в звичайному житті або не сказав би людині в обличчя. Інтернет — це світ, в якому ми живемо, і завтра з будь-яким його мешканцем ти можеш зустрітися в магазині, на роботі або в школі.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн