Дієслово TO BE для початківців.

glagol to be dlya nachinayushhikh 58 Дієслово TO BE для початківців.

У чому складність? Чому така тема проста, а так багато помилок? Тому що, приступаючи до вивчення англійської, не всі перебудовують своє мислення, а продовжують думати російською мовою. Дієслово “бути” присутній в російській, але… ми його втрачаємо, коли будуємо пропозицію в теперішньому часі. У минулому дієслово “бути” мав багато форм теперішнього часу: єси, єсмь, ести, суть і так далі. Але в сучасній російській збереглося тільки ‘є’: Я є, він є, ми є і так далі. Але ніхто так не говорить, ‘є’ залишається “в думці”! Тому нам здається дуже дивним, що потрібно це саме “є” вставляти в англійській.

В англійській мові дієслово to be має три форми теперішнього часу: am, is, are.

Якщо ви говорите про себе (I), то використовуйте дієслово am:

I am a teacher. – Я (є) вчитель.

I am happy. – Я (є) щасливий.

Якщо ви говорите про he (він), she (вона), або it (воно), використовуйте форму is:

He is a doctor. – Він (є) доктор.

She is beautiful. – Вона (є) красива.

It is my dog. – Це (є) моя собака

Якщо ви говорите про we (ми), you (ти, ви), they (вони), то використовуйте форму are:

We are friends. – Ми (є) друзі.

You are hungry. – Ти (є) голодний.

They are my parents. – Вони (є) мої батьки..

Багато підручники кажуть, що дієслово to be не перекладається на російську мову. Погодьтеся, що слово ‘є’ виглядає досить дивно в наших пропозиціях-прикладах, але якщо ви хочете розмовляти англійською мовою, вам доведеться думати саме таким чином, особливо на початкових етапах вивчення. To be можна переводити дієсловами ‘бути’, ‘знаходитися’, ‘існувати’, хоча від цього висловлювання отримує якусь формальну забарвлення, можна також ставити тире.

Ще одне спостереження з практики, на яке потрібно звернути увагу. Іноді про трьох формах забувають і говорять так: I be a teacher. Це щось на кшталт: Я бути вчитель. Звичайно, від такої помилки слід позбутися, якщо ви помічаєте її у своїй промові.

Щоб використовувати дієслово to be правильно, необхідно пам’ятати основні випадки його використання. Так як to be виступає насамперед як дієслово-зв’язка, його основна функція – пов’язувати частини пропозиції.

1. Дієслово to be пов’язує іменник (займенник) і прикметник.

Так як to be незамінний при описах, характеризуючи або описуючи що-небудь за допомогою прикметників, не забувайте зв’язувати слова за допомогою дієслова-зв’язки:

I am fine. – Я (є) в порядку.

My son (he) is happy. – Мій син (є) щасливий.

The children (they) are healthy. – Діти (є) здорові.

This book (it) is interesting. – Ця книга цікава.

Зверніть увагу, що якщо підмет у реченні – це іменник, то щоб підібрати правильну форму дієслова to be, слід замінити іменник відповідним займенником: son – he; children – they; book – it.

2. Дієслово to be вживають, коли хочуть сказати, ким або чим є предмет обговорення.

Іншими словами, відповідаючи на питання типу: Хто це? Що це?, у відповіді використовуйте to be. Також to be необхідний, якщо ви представляєтеся самі або уявляєте кого-небудь:

I am your teacher. – Я ваш учитель.

She is my sister Mary. – Це моя сестра Мері.

They are my colleagues. – Вони мої колеги.

3. Дієслово to be використовується, коли говорять про професії.

Mary is a writer. – Мері – письменниця.

John is a businessman. – Джон – бізнесмен.

My friends are engineers. – Мої друзі інженери.

Якщо ви говорите про чию-небудь професії, то дієслово to be можна перевести як ‘бути’, але не завжди такий переклад доречний.

4. To be вживається, коли говорять про національності.

Недарма багато підручники англійської починаються з вивчення назв країн і національностей, таким чином, дуже зручно відпрацьовувати використання дієслова to be:

I am American. – Я американець.

Anna is Russian. – Анна руська.

Max is Canadian. – Макс канадець.

My partners are Chinese. – Мої партнери китайці.

Детальну інформацію про національності в англійській мові ви знайдете тут.

5. To be використовують, коли говорять про вік.

Часта помилка – вживання дієслова have в цьому випадку. Хоча в деяких мовах, коли говорять про вік, застосовують саме have, в англійській завжди використовуйте to be у правильній формі:

I am thirty (years old). – Мені тридцять років.

My sister is twenty-five (years old). – Моїй сестрі двадцять п’ять років.

The students are вісімнадцять (years old). – Студентам за вісімнадцять років.

6. Дієслово to be слід використовувати, якщо ви розповідаєте про місцезнаходження чого-небудь.

Дієслова ‘знаходитися’, ‘розташовуватися’ можуть застосовуватися, якщо зміст пропозиції дозволяє:

I am in the kitchen. – Я на кухні.

We are at home. – Ми вдома.

Her bag is on the table. – Її сумка знаходиться на столі.

The cat is in the box. – Кішка в коробці.

London is in Great Britain. – Лондон розташований у Великобританії.

7. To be (а точніше його форми is та are) – це важлива частина обороту there is/ there are.

Тут не будемо розповідати про це обороті, тому що ми вже публікували докладний матеріал на цю тему. Детальніше про обіг there is/there are ви можете прочитати тут , але спершу рекомендуємо вам дочитати цю статтю, щоб не заплутатися glagol to be dlya nachinayushhikh 59 Дієслово TO BE для початківців..

8. To be може виступати і допоміжним дієсловом.

У часи групи Continuous, наприклад, to be, поєднуючись з дієсловом із закінченням –ing, утворює різні часові форми.

Якщо ми знову проведемо паралелі між російською та англійською мовою, ми побачимо, що в російській дієслово бути не несе граматичної навантаження, тому ми так вільно і без шкоди для змісту речення втрачаємо його. Якщо потрібно задати питання – використовуємо інтонацію. Якщо хочемо сказати заперечення – додали частку ‘не’ і готово! В англійському реченні дієслово to be – стратегічно важлива складова, тому що саме він визначає тип висловлювання і саме до нього додається частка not.

Щоб утворити негативне пропозицію, все, що вам потрібно – після дієслова to be в тій чи іншій формі поставити частку not:

I am not your teacher. – Я не ваш вчитель.

My sister is not twenty-five. – Мій сестрі не двадцять п’ять.

He is not at home. – Він не вдома.

We are not relatives. – Ми не родичі.

You are not busy. – Ти не зайнятий.

They are not my colleagues. – Вони не мої колеги.

Теоретично, кожен з представлених раніше прикладів, може бути перетворений в заперечення за допомогою додавання частки not.

Якщо ви хочете поставити запитання, то дієслово to be необхідно винести на початок пропозиції, поставити його перед підметом:

Am I right? – Я прав?

Is she your sister? – Вона твоя сестра?

Is he busy? – Він зайнятий?

Is it my book? – Це моя книга?

Are we ready? – Ми готові?

Are you American? – Ти американець?

Are they in the room? – Вони в кімнаті?

Як бачите, дані питання передбачають відповіді ” Так ” або “Ні”. Щоб відповісти, нам теж знадобиться дієслово to be. Коротка відповідь повинен складатися з двох частин. Форма дієслова to be у відповіді визначається в залежності від підлягає. Зверніть увагу, що коли відповідь ‘No’, то в другій частині відповіді обов’язково повинна стояти негативна частка not:

glagol to be dlya nachinayushhikh 60 Дієслово TO BE для початківців.

glagol to be dlya nachinayushhikh 61 Дієслово TO BE для початківців.

glagol to be dlya nachinayushhikh 62 Дієслово TO BE для початківців.

Мало хто розмовляє сам із собою і сам собі задає питання, тому питання до I і we задаються рідко. Але, тим не менш, зустрічаються в певних контекстах. Наприклад, коли ви хочете щось уточнити, перепитати, ви можете поставити питання із I або we. На всяк випадок, пропонуємо вам варіанти коротких відповідей:

glagol to be dlya nachinayushhikh 63 Дієслово TO BE для початківців.

Всі скорочені відповіді переводяться або ‘Так’, або ‘Ні’, друга частина залишається без перекладу. Однак, коли відповідаєте на англійській, випустити другу частину не слід.

Так як дієслово to be служить для зв’язку слів у реченні, в потоці мови він часто безударний, тому скорочується і не вимовляється повністю. Отже, виділяють повну форму дієслова to be та скорочену. Повна форма вживається у формальному спілкуванні, в письмовій промови, при листуванні. Скорочена форма більш неформальна, тому використовується при розмові, в неформальній листуванні, в чатах і так далі. У всіх представлених вище прикладах наводилися повні форми, давайте порівняємо їх з скороченими:

glagol to be dlya nachinayushhikh 64 Дієслово TO BE для початківців.

У питаннях скорочені форми не використовуються, тільки в коротких відповідях, у другій частині після yes або no.

Якщо ви засвоїли всі нескладні правила, про які ми розповіли у цьому матеріалі, вважайте, що вашому вивчення дан успішний старт. Найголовніше – припинити думати російською і почати будувати свої думки на англійський манер, промовляючи дієслово “є”. З часом це буде відбуватися “на автоматі” і замість того, щоб замислюватися про дієслові to be, ви будете правильно його використовувати. А з наших наступних публікацій ви дізнаєтеся про те, як використовувати to be у минулому і майбутньому часі.

Приєднуйтесь до нас у соціальних мережах Facebook і Вконтакте, підписуйтесь на нашу розсилку, діліться своїми відгуками і досвідом вивчення англійської! Успіхів вам!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: