Корисні поради по поповненню словникового запасу

poleznye sovety po popolneniyu slovarnogo zapasa26 Корисні поради по поповненню словникового запасу

Дорогі учні, передплатники і читачі, дякуємо за всі ваші відгуки та запитання. Як не дивно, найбільше запитань задають нам про те, як поліпшити і поповнити словниковий запас. Кожен, хто вивчає іноземну мову, стикався з цією проблемою. Будучи не в силах запам’ятати великий обсяг нової лексики, учень починає нарікати на свою пам’ять: ось, мовляв, старію, пам’ять погіршується. Дізналися себе? Це велика помилка, насправді. Є більш серйозні проблеми, які заважають нам запам’ятовувати і використовувати нові слова, які ми вивчаємо. Що це за проблеми і як з ними боротися – читайте у статті, буде цікаво.

Проблема 1: А навіщо більше?

Така думка приходить в голову багатьом, хто переступив рубіж рівня Intermediate. Базова граматика вивчена, словниковий запас пристойний – що ще треба?

Справа в тому, що багато вивчають активно запам’ятовують нові слова до того моменту, поки у них не з’явиться необхідний мінімум для повсякденного спілкування. Після цього людина відчуває, що слів йому досить, щоб дуже простою мовою висловлювати свою точку зору, і запам’ятовування як би “відключається”. До необхідного лексичного мінімуму можна віднести конкретні іменники, назви предметів, а також базові прикметники та дієслова. Слепляя їх пропозиції, можна цілком пристойно спілкуватися, висловлювати точку зору, розповідати прості історії.

Дійсно, навіщо забивати пам’ять словами admirable, pleasing, superior, excellent, beneficial, advantageous і десятками інших даремних слів, коли є слово good?

У підсумку всі ці численні синоніми осідають десь у пасивному словниковому запасі і учень продовжує активно використовувати тільки good.

Помиляються ті автори сумнівних методик, які стверджують, що знаючи всього якихось п’ятсот слів, людина може вільно спілкуватися іноземною мовою. Хочеться подивитися на таку людину, а краще поспілкуватися з ним. Вільно. Іноземною мовою.

Якщо ви відчуваєте, що поповнення активного словникового запасу “припинилося”, починайте використовувати слова з пасивного словника. Пам’ятаєте дитячу гру, умовою якої було не говорити слова “так”, “ні”, “чорний” і “білий”? Це відмінний спосіб замінити обридлі всім слова більш просунутими синонімами. Візьміть собі за правило не використовувати слова good, interesting, bad і інші, замінюйте їх синонімами з вашого пасивного словникового запасу.

Проблема 2: Одноразові слова

Для вдосконалення словникового запасу насамперед необхідна потреба. Ви повинні відчувати, що вам потрібно більше слів, щоб спілкуватися на одному рівні зі своїми співрозмовниками.

Типова ситуація на занятті – учень розповідає щось, або висловлюється щодо поставленого питання, і раптом він зупиняється: не може згадати потрібне слово. Після пошуком у своїй пам’яті, учень приходить до висновку, що він не знає цього слова (або “знає, але забув”). А тепер, увага: учень припиняє відповідати, і, звертаючись до викладача, з питальною інтонацією вимовляє потрібне йому слово російською мовою. Викладач підказує потрібне слово, учень повторює його, причому не завжди правильно (або каже: “Так, ось це я мав на увазі”), після чого продовжує свою розповідь як ні в чому не бувало.

Учень і не думає записати нове слово, щоб запам’ятати його. Слово виявилося “одноразовим”: його використовували один раз, щоб передати якусь думку, і забули. Воно більше не потрібно, адже учень сказав, що хотів. Але якщо слово знадобилося один раз, потреба його використовувати обов’язково з’явиться в майбутньому. І що ж, учень (замість того, щоб записати і запам’ятати слово з першого разу), знову буде ставити викладачеві питання російською мовою і пропускати слово мимо вух! Яким буде результат такого навчання? Учень залишиться зі своїм базовим набором іменників і дієслів, але у нього закріпиться звичка в будь-якій скрутній для нього ситуації переходити на російську мову. Якщо вічно завдяки якому ми знаємо викладача поруч не виявиться, учень, швидше за все, не зможе висловитися англійською мовою.

Як ви вважаєте, це вірний шлях вивчення? Звичайно, немає. Вірний шлях поповнювати свій словниковий запас – записувати кожне слово, яке вам знадобилося. Запам’ятайте правило, яке ще ніколи не відмовило в роботі: якщо слово знадобилося вам одного разу, воно знадобиться ще раз.

Викладачам хочеться порекомендувати мотивувати своїх учнів використовувати англійську мову для вираження думок на занятті, не вдаватися до російськими словами. Якщо ж такі випадки мають місце, то слова не можна “викидати” після використання. Краще записувати на дошці або складати список слів, які використовувались на занятті, щоб в кінці уроку їх повторити і закріпити. Цей метод працює, учні реально запам’ятовують нові слова, тому що це не просто слова з книжки, а та лексика, яка потрібна їм для вираження власних думок.

Проблема 3: Що мені з ними робити?

На жаль, багатьох, хто вивчає англійську мову, чекає розчарування. Здавалося б, великий словниковий запас, але абсолютно немає розмовної практики. Така ситуація склалася у моєї учениці. Коли вона займалася в групі, вона була найкращою студенткою, блищала красномовством, щодня вивчала нову лексику, яку згодом використовувала на заняттях. Але проблема була в тому, що словниковий запас її одногрупників не був настільки хороший, щоб розуміти все, що вона говорить. Тому доводилося або роз’яснювати суть своїх слів, або вдаватися до більш простих варіантів. З часом багато слова, які вона вивчала, перейшли з її активного словникового запасу в пасивний, тому що вона не знала, де їх використовувати.

Якщо ви відчуваєте ту саму проблему – вам терміново треба шукати гідних співрозмовників. Запишіться в розмовний клуб, зареєструйтесь на сайтах мовного обміну або почніть займатися з викладачем індивідуально.

Якщо у вас поки немає постійних англомовних співрозмовників, дивіться фільми з субтитрами або передачі англійською, намагаючись переказати побачене з використанням нових слів.

Знайдіть однодумців, в інтернеті досить сайтів, де люди шукають компанію для спільного вивчення англійської. Запам’ятовуйте кілька слів на день, і розповідайте кому-небудь про отриманих знаннях: одного, дружині, чоловіку, дітям. Ще одне правило, яке працює: коли ви знаєте, що вам належить поділитися цими знаннями, буде легше запам’ятати. Одним словом, удосконалюйтеся самі і вдосконалюйте тих, хто вас оточує.

Додаткову інформацію та поради ви можете знайти в цій статті. Успіхів вам у поповнення вашого словникового запасу!

Продовжуйте вдосконалювати свою англійську разом з нами! Підписуйтесь на нашу розсилку і приєднуйтесь до нас у Вконтакте, Instagram і Facebook.

Ми будемо раді отримати ваші відгуки і коментарі, поділіться своїм досвідом вивчення англійської мови!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн