Модальні дієслова для вираження припущень і здогадок.

modalnye glagoly dlya vyrazheniya predpolozhenijj i dogadok 40 Модальні дієслова для вираження припущень і здогадок.

Хочу розповісти вам історію, яка нещодавно зі мною сталася . Я була на відпочинку і засмагала біля басейну. Як це завжди буває в подібних випадках, я буквально на пару хвилин відійшла, щоб поринути в басейні. Повернувшись, я спостерігаю, що з мого лежака зникло моє рушник, а замість цього невідомий мені молодий чоловік із задоволеним виглядом стягує з себе шорти і збирається укладатися на моє місце!

Я попрямувала до цього суб’єкту, бажаючи з’ясувати, куди він подів моє рушник і чому так нахабно захопив мій лежак. Хлопець виявився іноземцем і добре розмовляв англійською. Побачивши у незнайомця кілька згорнутих рушників (а в готелі в усіх однакові пляжні рушники), я вирішила, що одне з них – моє. Будучи в цьому впевнена, я впевнено заявила, що він – викрадач і загарбник. Далі між нами відбувся цікавий діалог, який чудово ілюструє тему цієї статті: модальні дієслова для вираження здогадок і припущень.

До самої історії ми повернемося пізніше, а зараз трохи граматики.

Припущення зазвичай складається з двох частин: модальне дієслово + інфінітив.

Модальне дієслово вказує на ступінь вашої впевненості.

Аналізуючи яку-небудь ситуацію, ми доходимо певних висновків. Іноді ми повністю впевнені в достовірності інформації (повинно бути, я впевнений, що), або впевнені, що не може бути правдою (не може бути, щоб…). В інших випадках ми висловлюємо ймовірність чогось, тобто не єдиний, але найбільш вірогідний висновок (найімовірніше, швидше за все). Можемо зробити припущення щодо можливих варіантів (можливо).

Інфінітив показує, до якого часу відноситься ваше припущення. Розберемо види інфінітива, які можуть використовуватися з модальними дієсловами в цій функції:

Present Infinitive

Дієслово без частки to

Present Simple

Future Simple

З дієсловами стану

Present Сontinuous Infinitive

be + Ving

Present Continuous

Future Continuous

Perfect Infinitive

have + V3

Past Simple

Present Perfect

Past Perfect

Perfect Continuous Infinitive

have been + V3

Past Continuous

Present Perfect Continuous

Past Perfect Continuous

Вибираючи, який вид інфінітива використовувати, ви повинні розуміти, до якого часу відноситься дана дія. Як бачимо з таблиці, один вид інфінітива може виражати кілька часів. У вашому припущенні з контексту буде зрозуміло, яку дію ви маєте на увазі.

Давайте розберемо кожне модальне дієслово і розглянемо приклади. У кожному прикладі постарайтеся визначити тип інфінітива.

Повна впевненість (must і can’t).

Ви можете бути впевнені в тому, що щось є правдою (must), або в тому, що що-небудь ніяк не може бути правдою (can’t).

This must be my towel. I can recognize it. – Це має бути моє рушник. Я його впізнаю.

He must know her husband. They work for the same company. – Він повинен знати її чоловіка. Вони працюють в одній компанії.

They must remember us. We met last week. – Вони повинні нас пам’ятати. Ми познайомилися минулого тижня.

She must be playing the piano now. I can hear music. – Вона, мабуть, грає на піаніно. Я чую музику.

He must be having a shower now. There is no answer. – Повинно бути, він приймає душ. Він не бере трубку.

They must be working tomorrow as it’s Monday. – Вони, мабуть, будуть працювати завтра. Завтра понеділок.

You must have already finished your work. – Ти, мабуть, вже закінчив працювати.

He must have sent me this letter. – Я впевнена, що це він пристав мені лист.

They must have been sleeping. They were very sleepy. – Повинно бути, вони спали. Вони були дуже сонні.

You must have been listening to music when I was calling you. – Я впевнений, ти слухав музику, коли я тобі дзвонив.

Must у цій функції використовується тільки в стверджувальних реченнях і вказує на позитивне припущення щодо цієї ситуації, зроблене логічним шляхом (Positive logical assumption)

Якщо ви впевнені, що що-небудь не може бути правдою (не може бути, щоб ви використовуєте зan або could потрібний вам інфінітив:

This car can’t be mine. Mine is red. – Це не може бути моя машина. Моя червоного кольору.

She can’t know my friend. They have never met. – Вона не може бути знайома з моїм другом. Вони ніколи не зустрічалися.

You can’t remember the accident, you were a baby. – Не може бути, щоб ти пам’ятав аварію, ти був дитиною.

They can’t be playing football as they don’t have a ball. – Не може бути, щоб вони грали у футбол, у них немає м’яча.

She can’t be having breakfast. She has never breakfast at home. – Не може бути, щоб вона зараз снідала. Вона ніколи не снідає вдома.

He can’t be working. Today is his day off. – Не може бути, щоб він працював. Сьогодні у нього вихідний.

He can’t have seen me there. – Він не міг мене там бачити.

She couldn’t have been sleeping at 10 o’clock as she was at the party.– Не може бути, щоб вона спала вчора в 10, тому що вона в цей час була на вечірці.

Пропозиції – припущення з can і could називаються Negative logical assumptions.

Ймовірність.

Якщо ж ви не впевнені на 100%, але вважаєте, що це ймовірно (швидше за все), то використовуйте should / ought to:

She should / ought to be at home. She is rarely out in the evening. – Швидше за все, вона вдома. Вона рідко виходить вечорами.

They should / ought to be driving to work now. It’s 9 o’clock. – Ймовірно, вони зараз їдуть на роботу. Зараз 9 годин.

У цій функції (ймовірності) should і ought to не використовуються щодо минулих дій, тому що should have V3 – це вже інша конструкція, про яку читайте тут.

Можливість.

І якщо ви вважаєте, що що-небудь можливо в майбутньому і сьогоденні (може бути), то для вираження цієї ідеї можна використовувати модальні дієслова can, could, may, might.

Але будьте уважні, оскільки can означає можливість у загальному – те, що теоретично можливо, а could, may, might показують, що можливо в конкретній ситуації, за певний умовах.

Milk can go off very quickly. – Молоко може псуватися дуже швидко.(в загальному)

This milk could/ may/ might go off if you don’t put it into the fridge. – Це молоко може швидко зіпсуватися, якщо ти не поставиш його в холодильник. (конкретна ситуація )

Запам’ятайте також, що в питаннях – здогадах ніколи не використовується may:

Who might know him? – Хто може його знати?

Who could have sent this letter? – Хто міг відправити цей лист?

Ще кілька прикладів, що відносяться до минулих дій:

She could have written this letter. – Можливо, вона написала цей лист.

They may have forgotten to call us. – Вони, можливо, забули нам зателефонувати.

He might have been waiting for you. – Можливо, він чекав на тебе.

Could і might в поєднанні з perfect infinitive можуть виражати дію, яке могло б статися в минулому, але не сталося:

The children were playing with the ball. They could/might have broken the window but на щастя they didn’t. – Діти грали з м’ячем. Вони могли б розбити скло, але, на щастя, вони цього не зробили.

У вас, напевно, з’явилося питання: «Навіщо нам вчити ці складні конструкції, якщо є так багато ввідних слів: i’m sure, it’s possible, і улюблене всіма maybe? Ми прекрасно обходилися без модальних дієслів!»

Так, це так. Для базового спілкування цього достатньо, Але ми ж прагнемо до того, щоб вільно спілкуватися англійською і у багатьох випадках, щоб зрозуміти, що саме має на увазі співрозмовник і як він ставиться до ситуації, вам необхідно якщо не самим використовувати ці конструкції, то хоча б бути знайомими з ними і сприймати мовлення. Щоб вам було легше, ми підготували для вас табличку, в якій коротко представилено зміст даної теми:

Ви хочете висловити

Чим можна замінити

Модальне дієслово

Що стоїть після модального дієслова (тип інфінітива)

Впевненість

I’m sure…

I’m certain …

must

can’t/ couldn’t

do

be doing

have done

have been doing

Ймовірність

Probably …

should

do

be doing

Можливість

It’s possible …

Likely …

Perhaps …

Maybe …

can

could

may

might

do

be doing

have done

have been doing

Тепер повернемося до курйозного випадку, про який я почала розповідати на початку статті. Тепер, знаючи про те. як використовувати модальні дієслова для вираження здогадок і припущень, ви легко зрозумієте, що мається на увазі (який ступінь впевненості і час).

Отже, будучи повністю впевненим, що незнайомий хлопець заволодів моїм рушником, я на нього «наїхала»: «This is my towel. It was on my beach bed but you took it away. Give it back please», на що хлопець відповів: «This can’t be yours. I have just brought it». Тоді я вказала на інше рушник і сказала: «So that one must be mine», на що незнайомець незворушно відповів: «That towel is my friend’s». Ситуація мені зовсім не подобалася і я почала нервувати: «So, where is my towel? It couldn’t have disappeared while I was swimming. You must have taken my towel and don’t want to give it back!». Іноземцю явно не подобалося бути підозрюваним і він спробував виправдатися: «I can’t have taken your towel because I came here just a minute ago. You must have been swimming for too long. Your friend may have come and taken it». Ніякої мій друг не міг забрати його, тому я відповіла: «My friend couldn’t have taken it!». Хлопець виявився винахідливим і висунув ще кілька версій: «So your mother may have come. Or the hotel staff might have collected it». Версія про маму відпадала відразу: «It couldn’t have been my mother as she is in another country at the moment». Але це цілком могли бути співробітники готелю: «But hotel staff may have taken it». Було схоже, що хлопець дійсно нічого не знав про моє зниклого рушник, ніж він ще раз запевнив мене наостанок, використовуючи третій тип умовних речень: « If I had seen a towel here on this beach bed, I would never have taken it».

Рушник я так і не знайшла, зате ця історія – відмінний приклад того, як використовувати модальні дієслова , щоб висловити свої припущення і здогадки.

Якщо вам важко опанувати англійську самостійно, звертайтеся до нас! Щоб почати займатися, записуйтеся на безкоштовне вступне заняття і приступайте до вивчення англійської мови по Skype.

Успіхів вам у вивченні англійської мови!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн