Past Tenses in English. Пройшли часи в англійській мові

past tenses in english proshedshie vremena v anglijjskom yazyke8 Past Tenses in English. Пройшли часи в англійській мові

Ви коли-небудь помічали, що при спілкуванні ми дуже часто використовуємо минулий час? Адже всі історії, які ми розповідаємо один одному, належать до минулого. Тому минулі часи англійської мови (а саме Past Simple, Past Continuous, Past Perfect) називають narrative tenses (від слова narrate [nə’reɪt] оповідати, розповідати). В залежності від того, яке пройшло дію ви хочете описати, потрібно робити вибір між засобами вираження цих дій, тобто часом.

Кожне з цих часів уже докладно описано на сторінках нашого сайту, і зазвичай учні не відчувають труднощів при утворенні форм і при виконанні вправ на відпрацювання конкретного часу. Тому багато хто наївно думають, що англійська граматика їм піддалася. Складнощі виникають, коли потрібно визначити, який час доречно використовувати в тій чи іншій ситуації і вживати часи за призначенням у мові, в реальному спілкуванні.

Який час ви зазвичай використовуєте, коли розповідаєте історію? Звичайно ж, це Past Simple. Дійсно, в оповіданні основні події слід представляти цього часу. Дуже часто можна почути розповідь, викладений повністю в Past Simple. А що, якщо в реченні поєднуються два часу? Десь у глибині душі закрадається сумнів: А може Past Simple не скрізь можна використовувати?

Так, дійсно, коли в реченні зазначаються два минулі дії, потрібно бути уважніше до часів, інакше може змінитися зміст висловлювання.

Давайте подивимося, як різні минулі часи можуть поєднуватися в реченні.

past tenses in english proshedshie vremena v anglijjskom yazyke9 Past Tenses in English. Пройшли часи в англійській мові

Така ідеальна схема, якщо ви ще не дуже добре освоїли інші минулі часи. Якщо ви вибираєте Past Simple, то розповідайте вашу історію, описуючи дії у тому порядку, як вони відбувалися. З’єднуйте дії зв’язками: After that … (Після цього …), Then … (Потім…).

Якщо ви викладаєте історію в Past Simple, не посилайтеся на більш ранні події, не згадуйте дії, які були в процесі, коли щось сталося:

I put on my coat and left. — Я одягла пальто і вийшла.
He called me and told the latest news. — Він зателефонував мені і розповів останні новини.
We did not know the way so we asked a passer-by. — Ми не знали дороги, тому запитали перехожого.

past tenses in english proshedshie vremena v anglijjskom yazyke10 Past Tenses in English. Пройшли часи в англійській мові

Коли ви розповідаєте історію, для повної картинки потрібно описати загальну атмосферу, указати, що відбувалося під час інших подій. Тому потрібно використовувати Past Continuous, так як саме цей час виражає дію в процесі:

I was walking down the street and talking on the phone when I saw Mary. — Я йшла по вулиці і розмовляла по телефону, коли побачила Мері.
We were discussing the final question when my computer broke down. — Ми обговорювали останнє питання, коли мій комп’ютер зламався.
She called me when I was driving, so I could not answer. — Вона мені зателефонувала, коли я за кермом, тому я не міг відповісти.

Якщо ви використовуєте в цих прикладах Past Simple, вийде, що події відбулися один за одним, але за логікою розповіді дії поєднуються по-іншому і перед вами стоїть завдання: показати, що одна дія відбулася, коли друге було в процесі. Постарайтеся уявити ситуацію, візуалізувати її: яке дію в процесі (це буде Past Continuous), яку дію було коротким або завершеним (Past Simple).

past tenses in english proshedshie vremena v anglijjskom yazyke11 Past Tenses in English. Пройшли часи в англійській мові

Дане поєднання часів не викликає особливих труднощів, тому що легко складно уявити собі два процеси, що відбуваються одночасно або паралельно.

Такі пропозиції часто використовують на початку оповідання, щоб створити певну атмосферу розповіді, описати слухачеві умови, в яких відбулися події. У підручниках це називають “setting the scene”:

The wind was blowing and it was raining. — Дув вітер і йшов дощ.
She was washing the dishes and humming her favourite song. — Вона мила посуд і співала свою улюблену пісню.

past tenses in english proshedshie vremena v anglijjskom yazyke12 Past Tenses in English. Пройшли часи в англійській мові

На відміну від сполучення Past Simple + Past Simple, тут підкреслюється той факт, що одна дія відбулася раніше. Основний розповідь ведеться в Past Simple, а використовуючи Past Perfect, оповідач відносить нас до ще більш ранніх подій, ніж основні дії розповіді:

When I got to work, I remembered that I had left my phone at home. — Коли я добрався до роботи, я згадав, що залишив телефон вдома.
He looked everywhere but could not find the book he had promised to lend to a friend. — Він подивився скрізь, але не зміг знайти книгу, яку він обіцяв позичити одному.
By the time we arrived at the station, our train had already left. — До того часу, коли ми прибули на вокзал, наш поїзд вже поїхав.

Звичайно, бувають випадки, коли навіть якщо ви неправильно використовуєте час, співрозмовник зрозуміє вас. Але, щоб ви зрозуміли, у чому різниця між часом і як неправильне використання може впливати на зміст, давайте розглянемо ситуацію. Уявіть, що ви хотіли піти на футбольний матч, але спізнилися. Розглянемо три різних варіанти подій:

1) When I arrived at the stadium, the match finished.
2) When I arrived at the stadium, the match was finishing.
3) When I arrived at the stadium, the match had finished.

 • Коли я прибув на стадіон, матч закінчився.

  Використання Past Simple показує, що сталися один за одним: спочатку я прибув, потім матч завершився. Тобто я встиг подивитися частину матчу, перед тим, як він закінчився.

 • Коли я прибув на стадіон, матч закінчувався.

  З цієї пропозиції зрозуміло, що я прийшов під самий кінець матчу, і побачив тільки його завершення.

 • Коли я прибув на стадіон, матч вже закінчився.

  Past Perfect вказує на завершеність дії одного перед іншим минулим. Тому коли я прийшов на стадіон, я застав порожні трибуни, так як матч вже завершився.

 • Останні пропозиції наочно показують, що вибір правильного часу має значення.
  Отже, якщо перед вами стоїть завдання розповісти історію англійською, не губіться, а намагайтеся уявити собі дії, які ви збираєтеся описати. Які це були дії: завершені, короткі дії або дії в процесі, або ж ви згадуєте події, які сталися до основного опису. Залежно від цього, завжди вибирайте правильно час, говорите англійською грамотно і не допускайте помилок. Успіхів вам!

  Приєднуйтесь до наших спільнот в соціальних мережах, щоб стежити за всіма нашими оновленнями. І не забудьте поділитися цим корисним матеріалом з друзями Вконтакте і Facebook!
   

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: