Підготовка до TOEFL: простіше простого або місія нездійсненна?

podgotovka k toefl: proshhe prostogo ili missiya nevypolnima 39 Підготовка до TOEFL: простіше простого або місія нездійсненна?

Перш ніж почати підготовку до якогось іспиту, люди зазвичай знаходять інформацію про іспит в інтернеті. Читаючи форуми, мене завжди дивують відгуки про іспиті TOEFL, на зразок таких: “TOEFL — такий легкий іспит, готувалася тиждень — здала TOEFL на 110″, “ночі перед іспитом прочитав про формат — мій результат 100″ і так далі.

Хто ж ці хлопці, які “вночі читають — вранці здають”? У мене кілька варіантів: або це товариші, вже підковані або здавали цей іспит, з рівнем не нижче upper-intermediate або advanced, або ті, хто жив або навчався за кордоном і активно використовував англійську мову у навчальних цілях. Не виключаю варіанту реклами: “я, мовляв, користувалася цим супер-курсом і за місяць підготувалася на 90 з нуля”. Ще одна версія — хто здав погано, рідше відписується на форумах або не пише про свою невдачу взагалі. Кому цікаво хвалитися своїми невдачами?

Загалом, як викладач, не перший рік займається підготовкою студентів до TOEFL, я скептично ставлюся до більшості подібних постів на форумах і в групах, тому що знаю, що навіть з високим рівнем англійської, готуватися до TOEFL потрібно не менше декількох місяців. Я не кажу про кандидатів із середнім рівнем або нижче середнього. Грунтуючись на власному досвіді, можу запевнити вас, неможливо підготуватися “з нуля на 90 за місяць”.

Навіщо я вам про це розповідаю? Справа в тому, що начитавшись форумів, люди формують хибну думку про іспит і, приходячи на підготовку, вони теж хочуть підготуватися за два тижні”. Так от, перед тим, як реєструватися, рекомендую вам пройти пробний тест, щоб тверезо оцінити ваші можливості. Виконайте кілька завдань з Speaking, напишіть пробний Writing. Listening зробіть, в кінці кінців!

І тільки тоді вирушайте до викладача і беріться за підготовку.

Чесно скажу вам — якщо ваш рівень Pre-Intermediate або нижче, не сподівайтеся на диво. Працювати доведеться довго і наполегливо.

Формат, формами і ще раз формат.

Перше, що вам належить зробити — ознайомитися з форматом. У цьому вам допоможуть спеціальні відео, які у великій кількості представлені на youtube. Я постійно повторюю і своїм студентам і читачам, що ви завжди повинні знати, що вас чекає в наступному завданні тесту, як вам треба відповідати і як оцінюється вашу відповідь. У розділі Відео нашого сайту представлені збірки відео, які допоможуть вам оволодіти форматом іспиту.

Розвивайте окремі навички.

Хтось сильний у написанні есе, хтось відмінно сприймає мову на слух, кому-то краще прочитати десять томів англійською мовою, ніж зв’язати десять слів. До чого це я? До того, що, здаючи TOEFL, вам доведеться демонструвати всі чотири навички. Тому важливо виявити ваші сильні і слабкі сторони. Якщо вам не дається слухання, намагайтеся записувати те, що ви прослуховуєте, намагайтеся “дізнатися” кожне слово, вникнути в деталі. Якщо вам не дається читання — рада передбачуваний — читайте як можна більше і на першому етапі робіть переклад. Намагайтеся зрозуміти головну думку кожної пропозиції і не звертати уваги не несуттєву інформацію.

Найбільшою проблемою у підготовці багато вважають говоріння. Як розвинути навички усного мовлення для TOEFL? Потрібно говорити, звичайно ж. Але про що? Для тих, хто страждає від відсутності навичок говоріння, необхідно пам’ятати, що говоріння прямо пов’язане зі слуханням. Як ми починаємо говорити рідною мовою? Спочатку ми слухаємо мова, а потім відтворюємо почуте! Так само і з підготовкою: слухаючи лекції та бесіди і складаючи конспект — вже думайте про те, як би ви їх переказали і після прослуховування переказуйте їх! Така вправа, по-перше, позбавить вас від вибору тем для обговорення. У вас завжди буде що обговорити і про що розповісти. Крім того, ви будете говорити, спираючись на прослуханий матеріал, і відразу зможете перевірити себе, відкривши tapescript або прослухавши запис ще раз. Плюс, це гарне тренування для виконання завдань з Speaking Section. І в довершення до всього, використання нової лексики!

Ключем до написання есе буде тільки практика. Є маса посібників, які поетапно розглядають виконання письмових завдань. Якщо ж у вас страждає пунктуація — виконуйте всі лексичні вправи письмово (тобто в текстовому редакторі).

Крім основних мовних навичок, є і другорядні. До них відносяться vocabulary, grammar і pronunciation.

Поповнюйте словниковий запас потрібними словами.

Дуже важливе завдання — розширення словникового запасу! Особливість TOEFL — його лексика. Вам може попастися текст з історії чи літератури, де все зрозуміло, всього два-три незрозумілі слова, а може бути хімія, ботаніка або археологія з купою незрозумілих лексики. Вам не варто зубрити вузькоспеціалізовані терміни з різних галузей науки, але основні поняття потрібно знати. Насправді, TOEFL має певний лексичний набір, це можна прослідкувати навіть за підручниками з підготовки. Цей “список” включає абстрактні іменники, прикметники, дієслова, які можуть використовуватися в різних контекстах і в застосовуватися в різних науках. Якщо ви володієте цим “базовим набором”, це значно полегшить ваше завдання на іспиті.

Для розширення словникового запасу краще використовувати спеціальні посібники. Їх в Інтернеті хоч відбавляй. Якщо кожен день проходити по одному юніту, плюс повторення вивченого — результат буде обов’язково. Працюйте зі словником. Бажано з одномовним. Запам’ятовуйте синоніми й однокореневі слова.
Однак виконання одних лексичних вправ недостатньо, тому що слова, які ви будете вивчати, можуть і не знадобитися вам у повсякденній мові і “осідати” в пасивному словниковому запасі. Тому читайте і слухайте. Читайте і слухайте тексти для TOEFL. Скачайте тести минулих років і виконуйте їх. Коли ви побачите, що ті слова, які ви вивчали, дійсно зустрічаються в завданнях, ваша мотивація зросте!
І ще раз слухайте як можна більше. Особливо корисно дивитися документальні передачі типу Discovery, так як вони присвячені різним темам і використовують лексику з різних сфер.

Приділіть увагу граматиці.

Не секрет, що граматика, використовувана на TOEFL, не відрізняється особливою складністю. Тим не менш, не варто списувати її з рахунків. Такі види діяльності, як Speaking і Writing припускають, що ви будете будувати власні висловлювання, тому намагайтеся урізноманітнити свої відповіді різними конструкціями, але занадто не захоплюйтеся. Якщо граматика — ваше слабке місце, підтягніть її хоча б до рівня Intermediate, цього буде цілком достатньо. Поодинокі “дрібні” помилки, типу артиклів, можуть сильно і не вплинути на ваш бал, але якщо помилка систематично повторюється, спотворює сенс висловлювання, або робить думка незрозумілою і заплутаною — це відіб’ється на результаті не найкращим чином.

Попрацюйте над вимовою.

Одним з критеріїв оцінювання є чітке вимова. Вам зовсім необов’язково звучати як native speaker, однак ваша відповідь має бути зрозумілим і розбірливим. Якщо ви багато слухаєте, то проблеми з вимовою у вас не повинно бути, тому що ви будете автоматично повторювати інтонації, які чуєте. Але іноді непогано вимовляти за спікером фрази, які ви чуєте. Зверніть увагу на вимову складних слів і термінів, запишіть транскрипцію, якщо потрібно. І намагайтеся дотримуватися одного акценту. Якщо ви почали відповідь з американським акцентом, то і продовжуйте в тому ж дусі, не змішуйте британське і американське вимова.

Не забувайте про допоміжних навичках!

Як вже згадувалося в попередній статті, присвяченій загальної інформації про TOEFL, на ваш результат впливають не тільки ваші безпосередні мовні уміння, але і ряд допоміжних навичок. Це ті вміння сприймати і обробляти інформацію, які необхідні для успішного навчання в університеті. До таких навичок належать:
конспектування (note-taking), перефразування (paraphrasing), узагальнення інформації (generalisation), виділення основного (highlighting the main idea), складання інтелектуальних карт (mind maps) і ряд інших навичок, на яких зосереджені посібники з підготовки до TOEFL. Не нехтуйте поясненнями і практичними вправами, які тренують перераховані вище навички. У кожному із завдань тесту від вас потрібно скористатися певним допоміжним навиком, щоб обробити інформацію тим або іншим способом і правильно відповісти на питання. Якщо який-небудь з навичок для вас складний, то трохи потренувавшись, ви помітите, що вам стане легше справлятися з завданнями.

Головний секрет успіху на іспиті — знання стратегій і практика. Жоден викладач або курс не зможуть підготувати вас до іспиту, та ще й у короткі терміни, якщо ви нічого не робите самостійно, в якості домашньої роботи. Виконавши безліч тестів, виявивши свої слабкі місця, визначивши оптимальні для вас особисто стратегії виконання завдань, ви обов’язково отримаєте високий бал. А ми докладемо всі зусилля, щоб допомогти вам у цьому!

Успіхів вам, залишайтеся з Enginform!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн