порядок прикметників у реченні

Англійська мова — це мова, повний закарлючок і хитрощів. Але не варто лякатися його заковик! Варто тільки один раз розібратися і зрозуміти, і все — ви вже дружите з цими хитрощами, ви вже на «ти» з усіма закарлючками!

Ви, напевно, чули про такий феномен, як розташування прикметників у англійському реченні. Сьогодні мова піде саме про це. На нашому сайті ми вже говорили на тему порядку слів в англійському реченні, сьогодні говоримо про порядок прикметників. Якщо в російській мові, найчастіше, все довільно, то в англійській це далеко не так. У російській допускається вільний виклад думок, в англійському ж пропозиції повинні писатися і вимовлятися, чітко дотримуючись суворої схемою.

Те ж саме і з прикметниками. Мовець може згадати два, три чи кілька прикметників перед іменником, як, наприклад: «Ми купили великий, красивий, цегляний будинок». В англійській мові ці прикметники мають знаходитися у визначеному порядку, тому що кожне з них має своє значення. Давайте ж розберемося, що до чого і навіщо все це!

Які прикметники зустрічаються в англійській?

В англійській мові досить часто зустрічаються такі випадки, коли потрібно використовувати два, три і більше прикметників, щоб охарактеризувати іменник. Щоб зробити це грамотно, необхідно дотримувати правильний порядок прикметників у реченні. Як правило, використовуються два-три прикметників, але трапляються винятки, коли мовець вживає п’ять і більше прикметників для характеристики іменника. Частіше це трапляється у письмовій промови.

Перед тим, як приступити до практики і показати вам це на прикладах англійських речень, давайте, для початку, розберемося, якого виду і значення прикметники в англійській мові.

Читайте також:  Визначники в англійській мові

poryadok prilagatelnykh v predlozhenii23 порядок прикметників у реченні

Отже, характеристика або опис іменника починається з артикля, а потім, безпосередньо, прикметники і саме іменник:

 • Article (Артикльабо інший визначник) — a, the, his, this
 • Opinion (Думка, оцінка)— good, bad, wonderful, terrible, nice
 • Size (Розмір)— large, big, small, little, tiny
 • Age (Вік)— new, old, young
 • Shape (Форма)— square, round, oval
 • Colour (Колір)— red, yellow, green, blue, violet
 • Origin (Походження)— French, lunar, Polish, American, eastern, Greek
 • Material (Матеріал)— wooden, cotton, rock, paper
 • Purpose (Призначення) —sleeping, cooking

У такому порядку прикметники знаходяться в англійському реченні. Якщо в реченні відсутнє яке-небудь прикметник з цих категорій, то далі йде те, яке відповідає наступної категорії по порядку. Зверніть увагу:

 • A silly young English woman
  Дурна молода англійка
  артикль, оцінка, вік, походження
 • A huge round plastic bowl
  Величезна кругла пластикова миска
  артикль, розмір, форма, матеріал
 • Father’s big green sleeping bag
  Татів великий зелений спальний мішок
  визначник, розмір, колір, призначення

А тепер зверніть увагу на приклад англійського речення, у якому використано всі перераховані типи прикметників у правильному порядку:

 • Pretty tiny new plumpish brown British plush playing teddy bear.

Звичайно, англійці не використовують так багато прикметників у реченні, ми просто привели приклад, в якому це можна побачити. І вам, друзі, ми не радимо перевантажувати ваші пропозиції прикметниками, для того, щоб не допустити непотрібних помилок.

Будуємо схему прикметників!

Щоб краще і ефективніше запам’ятати порядок прикметників у реченнях англійської мови, потрібна певна схема, яка нам в цьому допоможе. Виходячи з вже наявної інформації, і ми побудуємо цю схему разом з вами!

Отже, схема розташування прикметників в англійському реченні:

Determinant

Opinion

Size

Age

Shape

Colour

Origin

Material

Purpose

Noun

A

good

big

new

oval

red

French

cotton

sleeping

Bag

Мабуть, буде досить складно вивчити цю схему напам’ять. Але ж ви і не збираєтеся використовувати таку кількість прикметників у реченнях. Просто накресліть її в зошити з англійської та на окремому аркуші паперу, і, коли потрібно, коли ви виконуєте певні вправи, використайте її як підказку.

poryadok prilagatelnykh v predlozhenii24 порядок прикметників у реченні

Ще кілька правил…

Що ж, друзі, сподіваємося, ви засвоїли порядок прикметників у реченнях англійської мови! Тепер необхідно ознайомитися з деякими деталями їх вживання:

 • зазвичай в реченні англійської мови не вживається більше трьох Adjectives поспіль, найчастіше — не більше двох (a big white ball, a beautiful old brick building);
 • якщо перед іменником знаходяться два або більше прикметників з однієї групи, тоді між ними ставиться союз ‘and’ (The ball is green and orange.);
 • якщо перед іменником знаходяться три і більше прикметників з однієї групи, то їх потрібно розділяти комами (He found a black, red and orange clock.);
 • деякі прикметники вживаються тільки після дієслова-зв’язки (alive, sure, sorry, ill, afraid, unable, ready);
 • деякі з прикметників, які закінчуються на ‘-ed’, також вживаються тільки після дієслів-зв’язок (bored, thrilled, дратує, pleased).

Слід враховувати ці правила при побудові речення з кількома прикметниками, що характеризують іменник.

Сподіваємося, що ви засвоїли матеріал і почерпнули для себе багато корисного щодо цієї теми. До нових зустрічей!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: