Present Perfect Continuous Tense.

present perfect continuous tense 10 Present Perfect Continuous Tense.

У цій статті ми поговоримо про час Present Perfect Continuous і розглянемо його використання на прикладах з життя.

Час досить складна в освіті, але трохи практики, вправ – і ви запам’ятаєте його форму. Форма Present Perfect Continuous поєднує в собі ознаки часів групи Perfect (допоміжні дієслова have/has + дієслово BE у третій формі) і часів групи Сontinuous (смислового дієслова з закінченням -ING).

Розглянемо різні типи висловлювання:

Твердження

I

You

We

They

have

been

Ving:

working.

sleeping.

reading.

watching TV.

cooking.

He

She

It

has

Заперечення

I

You

We

They

have not

(haven’t)

been

Ving:

working.

sleeping.

reading.

watching TV.

cooking.

He

She

It

has not

(hasn’t)

Загальні питання та інформаційні

(How long)

(What)

(Where)

(When)

(Why)

Have

I

you

we

they

been

Ving:

doing?

working?

sleeping?

reading?

watching TV?

cooking?

Has

he

she

it

Значення Present Perfect Continuous Tense

Present Perfect Continuous поєднує в собі значення часів груп Perfect виконана дія; дія, яка ще не завершилося) і Continuous (дію в процесі).

Present Perfect Continuous має три основних значення. Ви напевно читали книги, вивчали правила, тому я не буду їх в черговий раз просто переписувати, а поясню використання часу Present Perfect Continuous на прикладах ситуацій, з якими ми стикаємося в житті.

Значення 1.

Дія, яке почалося в минулому і триває аж до сьогодення. Present Perfect Continuous використовується, щоб підкреслити тривалість, тривалість дії (duration of the action).

present perfect continuous tense 11 Present Perfect Continuous Tense.

Ситуація 1.

Ви збираєтеся піти прогулятися, але несподівано починається дощ. Ви вирішуєте дочекатися, коли він закінчиться, але минає година, дві, три, а дощ все не закінчується. Ви скаржитеся:

Дощ іде вже три години! – It has been raining for three hours.

Дощ почався три години тому і все ще не закінчився, дія знаходиться в процесі, який ви можете спостерігати за вікном.

Ситуація 2.

Ви домовились зустрітися з другом, а він спізнюється. Ви чекаєте вже півгодини, а його все немає. Ви втрачаєте терпіння, телефонуйте йому і говорите:

Я чекаю тебе вже півгодини! – I have been waiting for you for half an hour!

Ви прийшли півгодини тому, і досі чекаєте свого непунктуального одного, дія все ще не завершено.

present perfect continuous tense 12 Present Perfect Continuous Tense.

Ситуація 3.

Підлітку купили нову комп’ютерну гру, і він на радощах вирішив її пройти. Гра виявилася така захоплююча, що через деякий час його батьки почали хвилюватися:

Ти граєш з самого ранку! – You have been playing since morning!

Їх син сів за комп’ютер вранці, і досі його гра не закінчена, він продовжує грати.

Але не завжди ми можемо спостерігати дію прямо в момент мовлення. Іноді Present Perfect Continuous позначає дію, яке у нас більше асоціюється зі звичкою, ніж з процесом. У такому разі Present Perfect Continuous часто плутають з Present Simple. Давайте розглянемо ситуації.

present perfect continuous tense 13 Present Perfect Continuous Tense.

Ситуація 4.

Ганна кожен день народження відзначає зі своїми друзями. Вона почала відзначати його з друзями, коли була студенткою, і з того часу кожен рік запрошує друзів. Який час використовувати: ніби як і звичка, а з іншого боку триває (повторюється) деякий час.

Ann always celebrates her birthday with her friends. – Ганна завжди відзначає свій день народження з друзями.

Ann has been celebrating her birthday with her friends since she was a student. – Анна відзначає свій день народження з друзями з тих пір, як була студенткою.

Подивіться, Present Simple ми використовували, коли просто говорили про цю звичкою (або, швидше, традиції). Але як тільки знадобилося вказати період часу, протягом якого ця звичка існує, ми вживаємо Present Perfect Continuous.

Present Perfect Continuous може помилково асоціюватися виключно з дією, продовження якого ми можемо спостерігати в момент мовлення. Present Perfect Continuous використовуємо, щоб підкреслити тривалість дії або звички.

Ситуація 5.

Ваш знайомий почав вивчати англійську п’ять років тому. Він вивчає англійську вже протягом п’яти років і не збирається припиняти. Він може сказати:

I learn English. I have been learning English for five years. – Я вивчаю англійську. Я вивчаю англійську п’ять років.

Як бачимо з прикладів, переклад речень ідентичний, за винятком того, що у другому реченні вказується період часу. Така незначна деталь, а в англійській – два абсолютно різних часу!

Значення 2.

Present Perfect Continuous може позначати дію, яке тривало деякий час, тільки що закінчилося, і видно очевидний результат цієї дії. Розглянемо ситуації.

present perfect continuous tense 14 Present Perfect Continuous Tense.

Ситуація 1.

Ви прокидаєтеся вранці і дивитеся у вікно: земля мокра, скрізь калюжі, але вже світить сонце. Ви, звичайно, розумієте, що нещодавно пройшов дощ.

Він йшов якийсь час (дія тривало деякий час). Ви не бачили сам дощ, ви побачили тільки його результат. Ви можете укласти:

It has been raining. – Пройшов дощ.

present perfect continuous tense 15 Present Perfect Continuous Tense.

Ситуація 2.

Учень спізнюється на заняття. Урок вже починається, і тут він вривається в аудиторію: волосся розпатлане, не може віддихатись. Всім стає зрозуміло, що він втік:

He has been running. – Він втік.

Ви скажете: чому не Past Simple або Past Continuous, адже російський переклад такий же? В ці часи ми не робимо акцент на результат дії: Past Simple – це факт минулого, Past Continuous – дія, яка виконувалась в певний момент у минулому. І тільки Present Perfect Continuous дає зрозуміти, що ви говорите саме про дію, яке тривало деякий час і ви бачите перед собою його очевидний результат.

present perfect continuous tense 16 Present Perfect Continuous Tense.Ситуація 3

Ви зустрічаєте товариша, який виглядає дуже втомленим. Ви питаєте: «Що ти робив? Ти такий втомлений!». Який час ви використовуєте, щоб задати таке питання?

Давайте подивимося. Ви питаєте тому, що побачили результат – один виглядає втомленим. Ви хочете дізнатися причину (яку дію стало причиною такого результату). Отже, потрібно вжити Present Perfect Continuous:

What have you been doing? You are so tired! – Що ти робив? Ти такий втомлений!

I have been working. – Я працював. (Вам відповідає один).

Значення 3.

Present Pefect Continuous вживають, коли хочуть висловити роздратування, невдоволення.

present perfect continuous tense 17 Present Perfect Continuous Tense.

Ситуація 1.

Ви приходите на роботу і бажаєте випити кави. Але, до свого неприємного здивування, виявляєте, що ваша гуртка брудна. Ви роздратовані. Як висловити своє роздратування? Використовувати Present Perfect Continuous:

Somebody has been drinking from my mug! – Хтось пив з моєї гуртки!

Ви не бачили, як це сталося. Але ви бачите результат і незадоволені.

Ситуація 2.

Ви помічаєте, що хтось заходив на вашу пошту у вашу відсутність. Ви питаєте:

Who has been reading my e-mail? – Хто читав мою пошту?

Всі навколо зрозуміють, що ви розсердилися, тому що незадоволені тим, що побачили.

Не забувайте про те, що в англійській мові існують дієслова стану: це ряд дієслів, які не використовуються в часи групи Continuous. З такими дієсловами використовується в основному Present Perfect. Але є кілька дієслів-винятків, які можуть все-таки з’явитися у формі Continuous, змінюючи своє значення. Щоб згадати їх, загляньте сюди.

Сподіваюся, після розбору ситуацій вам стало простіше розуміти і використовувати Present Perfect Continuous Tense. Залишайте ваші коментарі, підписуйтесь на нашу розсилку і приєднуйтесь до нас у Facebook та Вконтакте. Успіхів!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: