Як визначити рівень англійської мови?

kak opredelit uroven anglijjskogo yazyka 24 Як визначити рівень англійської мови?

Що спільного між роботою лікаря і роботою викладача? Коли пацієнт звертається до лікаря, доктор запитує: “На що скаржитеся?” Коли до нас звертається учень, перше питання, яке ми задаємо йому: “Як ви оцінюєте свій рівень?” Ці два питання — по суті одне і те ж, тому що процес визначення рівня на вступному занятті нагадує прийом у лікаря: спочатку клієнт описує симптоми, а після слід перевірка того, наскільки ці оцінки відповідають реальності, і спеціаліст робить висновок про те, як можна допомогти людині поліпшити ситуацію. Звичайно, самостійно складно поставити правильний діагноз, точно так само, як і визначити рівень, на якому ви володієте іноземною мовою, особливо, якщо у вас немає спеціальних знань і зразків для порівняння.

Щоб вилікувати людину, як можна швидше, лікар зобов’язаний поставити правильний і точний діагноз. Точно так само і з англійською: щоб навчання було ефективним, необхідно якомога точніше визначити ваш рівень до початку занять. Це допоможе викладачеві розробити оптимальну програму для вас, яка дозволить максимально сконцентруватися на ваших “прогалини” і не витрачати час заняття на те, що вам вже відомо.

Як же підійти до визначення рівня? Серед основних способів визначення рівня можна назвати самооцінку, результати пройдених курсів, результати пробних тестів, результати співбесіди з викладачем.

Традиційно виділяють шість рівнів володіння англійською мовою:

  • Beginner (Початківець)
  • Elementary (Базовий рівень)
  • Pre-Intermediate (Початковий середній)
  • Intermediate (Середній)
  • Upper-Intermediate (Високий середній)
  • Advanced (Просунутий)

Кожен з цих рівнів має свої компетенції, тобто на певному рівні у вас повинні бути сформовані певні знання та вміння: теоретичні і практичні. Існує чіткий перелік компетенцій, якими повинні володіти вивчають того чи іншого рівня: у граматиці, листі, на рівні спілкування.

Самооцінка — не найкращий спосіб визначення рівня, так як не завжди ми можемо адекватно оцінити власні знання та вміння у відповідності з вимогами того чи іншого рівня. Цікаво, що найчастіше учні схильні визначати свій рівень, як “середній” тобто Intermediate. При цьому логіка така: “Начебто, вмію говорити, слова знаю. Значить, мій рівень не початковий. Але спілкуюся я не настільки вільно, як хотілося б, напевно, допускаю помилки, значить мій рівень не високий”.

При цьому формулювання “середній рівень” може означати все що завгодно: від Elementary до Upper-Intermediate. Тому для визначення реального рівня самооцінка повинна підкріплюватися якими-небудь іншими способами.

Інший спосіб встановити рівень — закінчити курси (пройти підручник) і отримати (або не отримати) сертифікат про проходження. Багато шкіл зараз пропонують послугу “Отримання сертифікату” своїм учням. Однак пам’ятайте, що подібний сертифікат не має ніякої офіційної сили. Це просто папір, виписана для вашого заохочення і для того, щоб ви могли в черговий раз пишатися собою. Однак найчастіше сертифікати видаються всім без винятку учням курсів, незалежно від отриманих знань.

Неприємна історія трапилася з одним з наших учнів: відвідавши за курс десять занять з оплачених тридцяти, він успішно склав письмовий тест і отримав сертифікат про закінчення рівня Intermediate. Він був безмірно щасливий, бо сподівався, що цього рівня йому буде достатньо для спілкування на роботі. Учень звернувся до нас, бо він зрозумів (вірніше йому на це вказали колеги), що він неправильно вимовляє більшу частину слів англійською. Звичайно, рівень, з яким молодий чоловік до нас прийшов, був зовсім не середній, а лише прагнув до нього здалеку. І в учня виникло зрозумілий питання: “А як вони могли видати мені сертифікат, якщо я не відповідаю рівню?” Можливо, тому що якщо учень не дотягує до рівня, значить, його погано навчали, а нікому не хочеться визнавати, що він не впорався зі своєю роботою. Або, як у випадку з причини пропусків, він не справлявся з програмою і відстав від групи. Іноді курсів легше просто виписати сертифікат всім учням з групи, ніж отримати незадоволеного клієнта.

Багато з тих, хто вивчає англійську, проходять онлайн-тести, де блискуче справляються з питаннями і отримують несподівано високий результат. Одного тесту для визначення рівня недостатньо, так як велика ймовірність вгадування правильної відповіді. Багато хто зараз може обуритися, адже вони проходять тести і користуються своїми знаннями, нічого не вгадують! Насправді, проходячи рівні, ви отримуєте теоретичні знання граматики, які повинні бути відпрацьовані й доведені до досконалості, і тільки тоді можна рухатися на наступний рівень. Під досконалістю я маю на увазі вільне використання граматичних конструкцій в розмові і в письмовій мові. Який сенс знати три типи умовних речень, якщо ви не один з них не використовуєте в розмові?

Для ілюстрації наведу приклад: до нас звернулася дівчина, що оцінила свій рівень, як Advanced. Вона займалася на курсах в групі, пройшла підручники Intermediate і Upper-Intermediate, отримала сертифікати про це (!) після заповнила якийсь онлайн-тест і прийшла до висновку, що у неї рівень Advanced. При цьому вона буквально не могла зв’язати двох слів, ні усно, ні письмово, оперувала словниковим запасом начебто good, bad, interesting, а артиклі, прийменники в мові були відсутні взагалі. Після першого ж сказаного пропозиції було зрозуміло, що до рівня Advanced тут дуже далеко. Але! Коли справа дійшла до занять, з’ясувалося, що дівчина чудово знає граматику, правила пам’ятає напам’ять, виконує вправи, чудово справляється з читанням і слуханням, але абсолютно не вміла використовувати свої знання на практиці, тобто в мовленні. Дуже складно було пояснити ученицю, що насправді її фактичний рівень набагато нижче теоретичного.

Тому при визначенні свого рівня ви повинні розуміти, що ви знаєте і що ви вмієте. На жаль, найчастіше, рівень теоретичних і пасивних знань набагато перевищує рівень практичних умінь.

Ви запитаєте: так як же визначити свій рівень?

Почніть з самооцінки, подумайте, які аспекти англійської вам добре відомі і ви вмієте їх застосовувати, з чим ви відчуваєте складності, чого не розумієте. Скачайте підручник того рівня, якому, по вашому, ви відповідаєте, і пригадайте, які теми по граматиці ви вивчали, які з них ви зрозуміли, а які так і залишилися загадкою. Тепер подумайте, наскільки вільно ви використовуєте ці конструкції, коли говорите або пишете англійською. Оцініть свої навички говоріння і письма: чи вмієте ви ефективно застосовувати теоретичні знання на практиці?

Можете пройти тест, це завжди корисно, тільки пам’ятайте, що тест оцінить тільки ваші теоретичні знання граматики та лексики. Не намагайтеся вгадувати, обосновывайте кожен з ваших відповідей. Будьте чесними самі перед собою: тільки так ви зможете самостійно оцінити свій рівень англійської мови.

І звичайно ж, обов’язково потрібно оцінити ваші навички розмовної мови: як ви використовуєте знання граматики та лексики. Пам’ятайте розповіді про полиглотах, які знали по десять іноземних мов, але не могли говорити ні на одному з них? Це я до того, що якщо ви знаєте правило або переклад слова, то це ще не означає, що ви зможете реалізувати мета вивчення іноземної мови: спілкування. Оцінити ваш розмовний рівень вам допоможе професійний викладач. У процесі інтерв’ю ви зможете показати, на якому рівні ви реально володієте англійською мовою. На будь-яких курсах англійської необхідно оцінювати розмовний рівень перед початком занять. У мене був досвід роботи в школах і центрах, де учнів розподіляли по групах за результатами письмових або онлайн-тестів, а після викладачі не знали, як навчати такі групи, в яких половина учнів не відповідають заявленому рівню. Коли учень приходить до нас займатися індивідуально по Скайп, викладач максимально точно визначає всі сильні і слабкі сторони вже на вступному занятті, дає корисні рекомендації та розробляє індивідуальну програму, яка відповідає конкретним завданням і потребам конкретного учня.

На завершення статті хотілося б ще раз звернутися до порівняно викладача з доктором. Якщо діагноз поставлений неправильно, то ніякі ліки не допоможуть. Те ж саме з англійською: якщо рівень визначено неточно, то з приємного і пізнавального заняття вивчення англійської перетвориться на муку, особливо при групових заняттях.

У нашій онлайн-школі ми дуже відповідально підходимо до визначення рівня знань наших учнів. Хочете спробувати — запишіться на безкоштовне вступне заняття англійською по Скайп, наш викладач допоможе вам розібратися, який у вас рівень, визначить прогалини у ваших знаннях і дасть практичні поради та рекомендації для підвищення вашого рівня.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: