Якісні і відносні прикметники

kachestvennye i otnositelnye prilagatelnye25 Якісні і відносні прикметники

Перефразовуючи відому приказку: Чим далі в англійську, тим більше правил. Якщо ви серйозно зайняті вивченням і плануєте спілкуватися на високому рівні, то вам нікуди не дітися від нюансів і тонкощів. Щоб зрозуміти, як працює будь-яку іноземну мову, потрібно знати властивості частин мови та особливості їх використання. У цьому матеріалі ми зупинимося на прикметників та їх категорії, адже використання безпосередньо залежить від того, до якої категорії вони належать.

Існує кілька класифікацій прикметників, автори підручників виділяють різні ознаки і категорії. Ми не будемо заглиблюватися в складну і непотрібну для вас теорію, а розглянемо дві категорії прикметників, у яких більшість авторів сходиться: це якісні і відносні прикметники. Вони розрізняються за своїми властивостями і щоб використовувати їх правильно, слід пам’ятати про особливості кожної з двох категорій.

Якісні або описові прикметники ( quality or descriptive adjectives ) описують певний ознака чи якість предмета. Якісні прикметники також можна поділити на смислові підкатегорії:

Прикметники, що позначають розмір (Size): small, large, big, tiny etc.
Прикметники, що позначають колір (Colour): red, white, blue, green etc.
Прикметники, що позначають вік (Age): young, old, recent, ancient etc.
Прикметники, що позначають форму (Shape): round, square, long, heart-shaped etc.
Прикметники, що позначають емоції (Emotions): sad, glad, happy, upset etc.
Прикметники, що позначають відчуття (Senses): tasty, cold, hot, smooth etc.
Прикметники, що виражають якісну оцінку (Quality): good, bad, excellent, terrible etc.
Прикметники, що виражають особисту думку (Personal opinion): beautiful, nice, pleasant, cheap etc.

Зверніть увагу, що деякі прикметники складно віднести до якої-небудь з перерахованих вище підкатегорій, а деякі можуть належати до декількох категорій одночасно. Наприклад, прикметник good може виражати і якісну оцінку, і особиста думка.

Ще одна категорія прикметників в англійській — це відносні прикметники ( classifying adjectives ). Як зрозуміло з назви, вони відносять іменник до якого-небудь певного класу і вказують на характеристики предмета, які залежать від його відносин з іншими предметами.

До відносних належать такі прикметники:
Прикметники, які позначають приналежність до певній сфері або галузі: political, economical, electrical etc.
Прикметники, що вказують на характеристики, пов’язані з часом: daily, weekly, yearly, monthly etc.
Прикметники, що позначають матеріали ( Materials ): gold, iron, wood, glass etc.
Прикметники, що вказують на походження ( Origin ): American, Russian, Latin etc.
Прикметники, що вказують на місцезнаходження:inside, southern, top etc.

Прикметники можуть переходити з категорії якісних в категорію відносних і навпаки залежно від контексту. Ключова відмінність між цими двома категоріями: те, що якісні прикметники можуть мати ступені порівняння, а відносні прикметники зазвичай не мають ступенів порівняння.

Щоб точно визначити, яке прикметник перед вами: качествнное або відносне, запам’ятайте правило: так як відносні прикметники ( classifying adjectives ) не мають ступеня вираження ознаки, вони не мають ступенів порівняння і не можуть використовуватися зі словами, що визначають прикметник: very (дуже), too (занадто), enough(достатньо), quite(достатньо), pretty (досить), rather (досить) та іншими, які вказують на більш-менш виражений ознака. Наприклад, словосполучення very daily newspaper, too electrical stove, enough milk bottle звучать дуже дивно.

Прикметник English — приклад того, як прикметник може змінювати категорію, якщо дозволяє контекст:
I have many English books. — У мене багато англійських книг (книг англійською). — В даному реченні прикметник English — классифицирующее, так як не можна сказати “very English books” або “too English books”.

The setting of the dining room was very English. — Обстановка їдальні була дуже англійської. — Тут бачимо слово very, яке нормально поєднується з прикметником English, значить прикметник — описує.

Коли іменник необхідно описати двома прикметниками, одне з яких якісне, а інше — відносне, то першим повинно стояти якісне прикметник:

old political party — стара політична партія (не political old party)
modern electrical stove — сучасна електрична плита (не electrical modern stove)
beautiful glass sculpture — прекрасна скляна скульптура (не glass beautiful sculpture)

Зі смисловими підкатегоріями прикметників вам належить зіткнутися, коли ви будете вивчати порядок використання прикметників перед іменником. Але про це в одній з наших наступних статей! smile Якісні і відносні прикметники

Успіхів вам у вивченні англійської! І не забувайте, що якщо вам потрібна професійна допомога у вивченні англійської — наша онлайн школа завжди рада запропонувати вам індивідуальні заняття по Скайп. Це варто спробувати! Залишайте заявку на безкоштовне вступне заняття прямо зараз.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн