Загальні питання в англійській мові. Yes/No questions in English.

Ви коли-небудь замислювалися про те, як задається питання? У російській нам достатньо змінити інтонацію висловлювання – питання готовий. Ми рідко міняємо порядок слів, коли хочемо щось запитати. Тільки в тих випадках, коли ми щось не розчули, ми можемо зробити акцент на певному слові.

В англійській мові, щоб задати питання, недостатньо просто змінити інтонацію на питальну. Потрібно змінювати порядок слів. Комусь це може здатися складним, але давайте подивимося на проблему з іншого боку. Завдяки тому, що в англійській фіксований порядок слів, ви можете визначити, де яка частина мови, навіть якщо ви не знаєте деяких слів. Порівняно з російським питанням, де можна змінювати слова місцями, поки це не дійде до абсурду, в англійському все більш організовано і чітко.

Перший і найпростіший тип питання – загальний, на нього дається “загальний” відповідь – “так” або “ні”. В англійських підручниках цей тип питання називають “General Question” або “Yes/No Question”. Забіжу вперед і відкрию вам один секрет: якщо ви навчитеся ставити загальний питання, то у вас не буде жодних проблем з альтернативними запитаннями й спеціальними питаннями, тому що загальний питання лежить в їх основі.

Перше правило загального питання: дієслово повинен стояти перед підметом. Але не смислового дієслово, а допоміжний. Будувати загальний питання починають зазвичай з дієсловом TO BE. Розглянемо на простому прикладі: He is a doctor.
В цьому реченні є дієслово IS. Відповідно, щоб поставити запитання, ми беремо IS, переміщаємо його в початок пропозиції і ставимо перед підметом. Готовий питання: he Is a doctor?

З дієсловом TO BE загальні питання становити дуже просто: нічого не зробите нічого не забираєте, а просто переставляєте дієслово в початок:

They are hungry. – Are they hungry?
She is happy today. – She Is happy today?

Як бачите, принцип нехитрий. Але ж не у всіх пропозиціях використовується дієслово TO BE! Як будувати питання в різних часах? Точно так само, тільки для кожного часу потрібно використовувати допоміжний дієслово. Допоміжних дієслів в англійській мові всього три, але кожен має декілька форм:
TO BE (am, is, are, was, were, will)
DO (do, does, did)
HAVE (have, has, had)

Давайте згадаємо допоміжні дієслова за часами:

Щоб побудувати загальний питання, потрібно взяти допоміжний дієслово, поставити перед підметом, і питання готовий! Вітаю, ви навчилися будувати загальне питання. Дякую за увагу.

Приблизно таке пояснення ми отримували в школі, приблизно так само написано в підручниках. Коротко і ясно, нічого сказати. Так чому ж так багато людей, що вивчають англійську, так і не вміють правильно задавати питання?

Програма для початківців зазвичай складена так, що, відпрацювавши загальний питання на прикладі дієслова TO BE, який завжди стоїть у реченні (бери і переставляй), вивчають переходять до вивчення часів Present Simple і Past Simple. Ці часи вважаються базовими з точки зору їх використання, але в плані освіти форм вони не такі вже й прості, тому викликають складнощі у вивчають. Проблема в тому, що в твердженнях у Present Simple і Past Simple допоміжних дієслів немає, тому доводиться їх згадувати, а на початковому етапі вивчення, це, звичайно, не завжди виходить. Ось тому побудова запитань англійською мовою і вважається важким аспектом. Хоча, якщо поглянути на інші часи, які вивчаються трохи пізніше, загальний питання будується елементарно просто, тому що допоміжний дієслово вже є в утвердженні і не потрібно нічого додавати, а просто поміняти місцями:

Present Continuous: They are reading. – Are they reading?
Past Continuous: She was working. – Was she working?
Present Perfect: He has been to the USA. – Has he been to the USA?

Повернемося до часів Present Simple і Past Simple. Щоб побудувати загальний питання, вам в першу чергу знадобиться дієслово-помічник: для Present Simple DO (якщо ви питаєте про I, you, we, they) і DOES (якщо питання про he, she, it), для Past Simple – допоміжний дієслово DID для всіх осіб. Не забувайте, що якщо в реченні з’являється допоміжний дієслово, то він “забирає” закінчення зі смислового дієслова в Present Simple, а в Past Simple “повертає” смисловий дієслово в першу форму:

They work every day. – Do they work every day?
She speaks English very well. – Does she speak English very well?
You wrote this e-mail. – Did you write this e-mail?
He listened to the teacher. – Did he listen to a teacher?

Що стосується модальних дієслів, вони, як і дієслово TO BE, утворюють загальний питання без допоміжних дієслів, виходячи на перше місце в реченні:

I can swim. – Can you swim?
They could enter the building. – Could they enter the building?
He must come here at 6. – Must he come here at 6?

Як відповідати на загальне питання? Варіантів може бути два: yes і no. Звичайно, ніхто не виключає відповіді типу Maybe, I don’t know, Certainly, Of course і так далі. Але відповідаючи “так” або” ні” на англійській мові, важливо пам’ятати кілька правил. Проста відповідь “так” або “ні” в англійській мові складається з двох частин, які розділяються комою. У другій частині є підмет і допоміжний дієслово, який утворював питання. Друга частина короткої відповіді не перекладається, але для тих, кому важко дається англійська, можна представити переклад. Наприклад:

Do you drink coffee in the morning? – Yes, I do. / No, I do not.
Ти п’єш каву вранці? – Так, я це роблю./ Ні, я цього не роблю.

Did he tell you the news? – Yes, he did. / No, he didn’t.
Він розповів тобі новини? – Так, він це зробив./ Ні, він цього не зробив.

Другу частину ми не переводимо на російську, але на англійській коротку відповідь на загальне питання звучить саме так.

Крім того, не забудьте, що якщо ваша відповідь “ні”, то в другій частині відповіді повинна бути негативна частка not. Також зверніть увагу, що в повсякденній мові у другій частині короткої відповіді використовуються скорочені форми (isn’t, aren’t, don’t, doesn’t, didn’t, haven’t і так далі), виняток становить форма am not:

Короткі відповіді можуть використовуватися не тільки в якості відповідей на питання. В англійській мові їх можна використовувати для згоди із співбесідником:
The weather is splendid today. – Yes, it is.
Сьогодні чудова погода. – Так, дійсно.

He didn’t do well at the exam. – No, he didn’t.
Він не дуже добре впорався з іспитом. – Так, це так. (Так, він дійсно не впорався).

Крім того, короткі відповіді служать як відповіді на накази, після повелительных пропозицій. Наказові висловлювання відносяться до майбутнього, тому в коротких відповідях на них використовується допоміжний дієслово will:

Write neatly! – Yes, I will.
Пиши акуратно! – Так, добре.

Do not open the window. – No, I won’t.
Не відчиняй вікно. – Добре, не буду.

Загальні питання англійською вимовляються з висхідною інтонацією, тон підвищується, а в коротких відповідях спадна інтонація:

Do you like winter?? – Ти любиш зиму?
Yes, I do.? – Так.

Як бачите, нічого складного в складанні запитань англійською немає. Все, що вам потрібно – розуміння основного правила і трохи практики. Будьте уважні, не забувайте про зміну порядку слів та використання допоміжних дієслів у питаннях. З наступних статей на Enginform ви дізнаєтеся про інших типах питань.

А щоб бути в курсі усіх новин на нашому сайті, рекомендуємо підписатися на нашу розсилку і приєднатися до нас Вконтакте і Facebook.

Успіхів вам у вивченні англійської мови!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн