Закінчення-ED: написання, вимову, використання

okonchanie ed: napisanie, proiznoshenie, ispolzovanie35 Закінчення ED: написання, вимову, використання

Закінчення-ED заслуговує окремої статті, перш за все, тому що воно відкриває перед вивчають новий рівень спілкування: минулий час. Вивчивши, як використовувати закінчення-ED, ви купуєте нове мовне засіб вираження своїх думок і вже можете спілкуватися із співрозмовником на нові теми, які було складно обговорити за допомогою цього часу.

Ми вперше зустрічаємося з закінченням —ED на рівні elementary, коли приступаємо до вивчення англійської. Тоді ж ми вчимося ділити дієслова на правильні і неправильні. Закінчення-ED додається тільки до правильних дієслів, щоб утворити другу і третю форму дієслова. Друга форма використовується для освіти часу Past Simple. Але недостатньо просто запам’ятати, що дієслово з закінченням -ED вживається в минулому часі. Необхідно також розібратися в особливостях використання закінчення, а саме у вимові і написанні дієслів із закінченням -ED.

Вимова

Перший нюанс, який часто упускають з виду як викладачі так і вивчають — це вимова закінчення. Як тільки його не вимовляють, і частіше всього неправильно. При вивченні особливостей вимови будь-яких закінчень пам’ятайте, що закінчення додається до речі, а не слово до закінчення, тому закінчення буде пристосовуватися під слово, а не навпаки. Дієслово завжди зберігає своє звучання. Якщо, додавши закінчення, у вас змінюється вимова дієслова, значить ви вимовляєте його неправильно.

Щоб зрозуміти, як слід вимовляти закінчення—ED з тим чи іншим дієсловом, ви повинні звернути увагу на останній звук дієслова.

Після звуків /t/ і /d/, закінчення вимовляється як /ɪd/, так як інакше вам буде дуже складно вимовити слово:

count — counted
end — ended
invite — invited
land — landed
start — started
visit — visited
wait — waited

Запам’ятайте, що закінчення —ED ніколи не вимовляється як /ed/ тільки /ɪd/, а також /t/ або /d/.

Якщо дієслово закінчується на глухий звук: /p/, /h/,/s/, /k/, /f/, /tʃ/, /ʃ/, то закінчення вимовляється глухо: /t/:

ask — asked
clap — clapped
dress — dressed
help — helped
like — liked
touch — touched
wash — washed

Якщо дієслово закінчується на дзвінкий або голосний звук, то закінчення вимовляється дзвінко: /d/:

answer — answered
call — called
cry — cried
love — loved
move — moved
phone — phoned
play — played

На жаль, багато вивчають відверто нехтують вимовою закінчення —ED і вимовляють його так, як їм здається правильним. Так як у російській мові ми оглушаем дзвінкі закінчення слів, самі того не помічаючи: ми вимовляємо ‘хлеп’ (хліб), ‘сапок’ (чобіт), ‘снек’ (сніг) і так далі, то і в англійському ми вимовляємо слова за тим же принципом, не замислюючись. В англійській мові оглушувати дзвінкі звуки не можна. Це призводить не лише до жахливого вимові, але і до спотворення слів.

Наприклад, якщо ви в слові played оглушаете закінчення, то у вас виходить pleɪT. A plate — це тарілка. Якщо ви в слові lived замість /lɪVd/ вимовляєте /lɪFt/, то виходить зовсім інше слово — lift, яке перекладається «піднімати».

Таких прикладів можна навести дуже багато. Ви ніколи не позбудетеся від акценту і не придбаєте гарне англійське вимова, якщо будете оглушати закінчення, тому не соромтеся тренуватися, краще вимовляєте слово повільно, але чітко, не спотворюючи звуки.

Написання

З вимовою розібралися, тепер розглянемо правила написання закінчення -ED з дієсловами.

Найчастіше закінчення просто додається до основи дієслова і ніяких змін у написанні не відбувається:

open — opened
call — called
look — looked
listen — listened
talk — talked

Існує ряд правил, які набирають чинності, коли до дієслова додається закінчення -ED.

 • Якщо дієслово вже закінчується на -Е, то до нього додається тільки -D:

  smile — посміхнулася
  bake — baked
  close — closed
  live — lived
  move — moved

 • Правило, на що важливо звернути вашу увагу — це додавання до закінчення дієслова, що закінчуються на -Y З попереднього досвіду додавання закінчень (освіта множини або Present Simple, так як якщо ви вже знайомитеся з Past Simple, Present вами вже освоєно) ви пам’ятаєте, що якщо слово закінчується на -Y, то з ним щось має відбуватися при додаванні закінчення. Звідси виникають всякі цікаві варіанти написання, які не завжди правильні.

  play — played
  enjoy — enjoyed
  prey — preyed
  stay — stayed
  employ — employed

  Якщо ж правильний дієслово, який ви хочете використовувати в Past Simple, закінчується на приголосну, після якої варто Y, тоді з чистою совістю можете замінювати Y на I і додавати -ED:

  copy — copied
  cry — cried
  try — tried
  spy — spied
  tidy — tidied

 • Якщо дієслово закінчується на одну приголосну, перед якою стоїть ударна голосна (закритий ударний склад), то перед додаванням закінчення -ED остання приголосна подвоюється:

  star — starred
  stop — stopped
  drop — dropped
  rob — robbed
  beg — begged
  refer — referred
  prefer — preferred

 • Якщо ж дієслово закінчується на два приголосні, то просто додається закінчення і нічого не змінюється:

  climb — climbed
  comb — combed
  start — started

 • Коли дієслово складається з декількох складів, і останній склад ненаголошений, то остання приголосна не подвоюється:

  benefit — benefited
  profit — profited

 • В британському варіанті англійської (BrE) є кілька дієслів-винятків, які мають подвоєну приголосну перед закінченням -ED, незважаючи на наголос:

  travel — travelled
  quarrel — quarrelled
  label — labelled
  signal — signalled

 • В американському варіанті англійської ці слова не подвоюють кінцеву приголосну.

  Використання

  Тепер поговоримо про використання дієслів із закінченням -ED.

  Основне використання цієї форми дієслів: час Past Simple. До речі, дієслова з закінченням можна зустріти тільки в ствердній формі Past Simple, тому як в негативних і питальних реченнях з’являється допоміжний дієслово DID і основний дієслово залишається у першій формі, без закінчень.

  У правильних дієслів друга і третя форма збігається, тому у всі часи групи Perfect нам теж будуть зустрічатися дієслова з закінченням -ED у всіх типах висловлювання.

  Пасивний заставу ( Passive Voice ) теж неодмінно включає третю форму дієслова, тому в пасивних конструкціях ви обов’язково зіткнетеся з дієсловами із закінченням -ED.

  І нарешті, багато дієслова з закінченням -ED придбали функцію прикметників:

  interested — зацікавлений
  motivated — мотивовану
  prepared — приготовлений
  isolated — ізольований
  recommended — рекомендований

  Важливо пам’ятати, що закінчення можна додавати тільки до правильних дієслів, а неправильні просто вивчити. Якщо у вас з цим проблема — скористайтеся нашими корисними порадами.

  Якщо ви тільки приступили до вивчення англійської, то саме на цьому етапі важливо засвоїти ті особливості, про які ми розповіли у цій статті, тому що надалі вас чекають більш складні аспекти іноземної мови. Таким образам, запам’ятавши нескладні особливості використання закінчення -ED в самому початку, ви полегшите собі задачу на майбутнє.

  Успіхів вам! Вивчайте англійську з задоволенням!

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: