Дати англійською мовою – як писати і читати, приклади

daty na anglijjskom yazyke   kak pisat i chitat, primery2 Дати англійською мовою   як писати і читати, приклади

У нашому житті все пов’язано з цифрами. Ми всі вважаємо, аналізуємо і запам’ятовуємо в цифрах. Наприклад, з’являється у світі нова людина – нам потрібно запам’ятати, коли у нього день народження. Щоб це сказати, необхідно знати дати англійською мовою.

Приклад: My younger sister’s birthday is on the 2nd of November. – День народження моєї молодшої сестри другого листопада.

Або She was born on the 2nd of November 2012. – Вона народилася другого листопада 2012 року.

Правильне оформлення дат необхідно для написання ділових листів, укладання договорів, оформлення покупок та інших заходів, які потребують хронологічної точності. В усному мовленні є особливості вимовляння письмових дат.

Щоб у цьому розібратися не потрібно спеціальних знань граматики. Важливо тільки пам’ятати кількісні та порядкові числівники, а також знати назву місяців по-англійськи.

Дати з календаря

Справа в тому, що в британському та американському календарі є відмінності. У Британії дати пишуть так само, як ми це робимо в Росії. В США прийнято спочатку вказують місяць, а лише потім йде число.

Приклад, 16 березня 2005 року – 16 March 2005 (британський) – March 16th, 2005 (американський).

It happened on the 16th of March 2005. – Це сталося 16 березня 2005 року.

Як писати дати англійською мовою

Як правило, дати записуються порядкові числівники. При цьому в офіційній документації існує декілька форматів короткого оформлення дат на листі.

  • January 12th, 2017 (брит.англ.)
  • January 12th, 2017 (амер.англ.)
  • January 12, 2017
  • 01.12. 2017
  • 1-12-2017
  • 01/12/2017

Так, для Британії типово вказувати дати у форматі «день, місяць, рік», а для Америки – «місяць, день, рік».

Запам’ятайте! В англійській слово «year» після цифрового написання дат ніколи не пишеться. Винятком є тільки стійке поєднання “in the year of…”, зустрічається перед цифрами в офіційній документації (“in the year of 1658”).

Як написати дату англійською мовою, якщо вказується на точний рік, а лише десятиліття? В цьому випадку воно записуються наступним чином: the 1970s (читається як the ninety seventies) або просто the 70s (the seventies).

При оперуванні значними часовими періодами, коли важливо вказати, ставиться дата до нашої ери чи ні, після неї використовують короткі позначення BC (= Before Christ – до Різдва Христового) або AD (= Anno Domini – після Різдва Христового). Зверніть увагу, що скорочення BC використовується строго після дати (47 BC), а AD допускається застосовувати також і до її вказівки (145 ОГОЛОШЕННЯ або AD 145).

Якщо вказується тільки століття, то порядкове числівник доповнюється словом century. Наприклад, the 20th century/the twentieth century — 20-го століття.

Як читати дати англійською мовою

Незалежно від того, в якому вигляді записується дата, є кілька способів назвати її в усному мовленні. При цьому є різниця в проголошенні дат, в яких присутня назва місяця і дня, і просто років. Нижче приведені дати в англійській мові та приклади їх читання.

Дати із зазначенням місяця і дня

Якщо у формулюванні дати присутній повністю рік, місяць і число, то вони читаються в такій послідовності:

July 19, 1985 – the nineteenth of July nineteen eighty-five або July the nineteenth nineteen eighty-five

Важливо! Перед порядковими числівниками завжди використовується певний артикль the. День завжди позначається порядковим числівником, навіть якщо в письмовому позначенні після них немає звичних скорочень st, d, th.

Приклад: 17 February – the seventeenth of February.

Зазвичай з допомогою такого формулювання ми відповідаємо на питання «Яка сьогодні дата?» (What’s the date today?). Відповідь на таке питання починається з It is…

Наприклад, It is of the 19th July today. – Сьогодні 19-е липня.

Також відповідь можна сформулювати: Today is the 19th of July.

Щоб запитати на яку дату припадає певна подія (або, наприклад, свято), ми вживаємо What date is the Easter this year? – На яку дату випадає Пасха в цьому році? Відповідаємо так: It is on the fourteenth of April. – Вона випадає на 14-е квітня.

Якщо необхідно вказати, коли (в яку дату) відбулася певна подія, її називають з прийменником «on»:

Наприклад,16-го вересня – On September 16. – On the 16th of September.

Роки англійською

Роки читаються не так, як у російській. Читання дат в англійській мові відрізняється в залежності від особливостей написання року. Але в будь-якому разі для них завжди використовуються кількісні числівники.

Правило

Приклад

В англійській прийняти вимовляти роки, розбиваючи числівник на дві частини.

1956 рік розбивається на частини «19» і «56» і читається як «nineteen fifty-six»

1791 – seventeen ninety-one

1173 – eleven seventy-three

Якщо в позначенні десятиліття присутній «0», його називають коротко [ou]

1407 – fourteen oh seven

[‘for’ti:n ‘ou’ sevn]

Якщо це перший рік у столітті, то нулі читаються як «hundred»

1900 – nineteen hundred

1400 – fourteen hundred

2000 рік

читається як two thousand (іноді зустрічається у формулюванні the year two thousand)

Починаючи з 2000 рік по-англійськи можна називати двома способами:

2011 – two thousand (and) eleven або twenty eleven (перший варіант вже став більш типовим). Роки з 2000 до 2009 називають тільки по першому варіанту. З 2010 можна використовувати обидва.

При повному позначенні дати на листі вона також повністю вимовляється по всім вищезгаданим правилам. 13 December 2015 – the thirteenth of December two thousand fifteen.

Корисні слова і фрази

  • millennium [m??len??m] тисячоліття
  • century [?sen??r?] століття, сторіччя
  • decade [?deke?d] десятиліття
  • What day is it, please? – (Підкажіть), який сьогодні день?
  • What date is it, please?/What’s the date today, please? – (Підкажіть), яка сьогодні дата?

Прийменники з датами

У цій темі важливо приділити увагу приводами. Дати англійською, включають день і місяць, вживаються з прийменником on. Наприклад, On the 12th of April.

Якщо мова йде про роки, десятиліття, століттях, історичних епохах – використовується прийменник in. Наприклад, in the 19th century або In 1387.

Детальне зазначення дат з часом

Іноді в офіційній документації вказуються не тільки дати, але і конкретний час відправлення паперів.

У повідомленнях для позначення часу до полудня вживається скорочення a. m., а після полудня р. m.: 10.30 a. m. 4.45 p.m. При читанні a часу. m. і p.m. зазвичай замінюють виразами in the morning (ранку), in the afternoon (дня), in the evening (вечора), at night (вночі).

Наприклад, якщо пишеться 10.30 a. m., то вимовляють eleven thirty in the morning або half past ten in the morning. Якщо потрібно сказати про нічному часу пишемо 2.15 a. m. і читаємо two fifteen at night або a quarter past two at night.

Висновок

Отже, це основні правила читання дат в англійській мові. Залишається трохи потренуватися в їх вживанні. Для впевненості повторіть кількісні та порядкові числівники та назви місяців і днів тижня. Рекомендуємо додатково попрактикуватися в їх написанні та вимові. Вдосконалюйте свою англійську з нами!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн