Есе «за і проти» з англійської. Структура, поради з написання

Існує кілька різновидів есе, які пишуться в рамках завдань або іспитів з англійської мови. Всі вони мають загальні особливості, які ми вже докладно розглянули у статті «Як писати есе з англійської. Види есе«. У цій статті я розповім вам про специфіку есе «за і проти» з англійської мови (For and Against Essay).

Нижче ви знайдете все необхідне, щоб правильно написати есе «за і проти» англійською мовою. Ми розглянемо, що являє собою есе «за і проти», розберемо її характерні риси та структуру, а також я дам кілька порад щодо написання есе. А в цій статті ви знайдете приклад есе за і проти англійською мовою.

			ehsse za i protiv po anglijjskomu struktura, sovety po napisaniyu		2 Есе «за і проти» з англійської. Структура, поради з написання

Із статті ви дізнаєтесь:

 • Що таке есе «за і проти» (For and Against Essay)?
 • Структура есе «за і проти» з англійської
 • Заголовок
 • Введення
 • Основна частина
 • Висновок
 • Поради по написанню есе «за і проти»

Що таке есе «за і проти» (For and Against Essay)?

Есе «за і проти» з англійської – один з найбільш поширених типів есе, і він же є одним з найбільш складних. У такому есе ви повинні будете розглянути деяке явище навколишнього світу і проаналізувати його позитивні і негативні сторони. Особливу складність представляє те, що ви повинні бути об’єктивними в розгляді питання. І аргументи «за», і аргументи «проти» в такому есе повинні бути приблизно рівноцінні, і їх повинно бути рівне або, принаймні, порівнянне кількість.

Ваше особисте ставлення до питання ви можете висловити лише в ув’язненні, і бажано, щоб воно не проглядалося в основній частині есе. Важливо також включати і ті аргументи, які ви самі не вважаєте вагомими або вірними, але вважають такими інші люди. В такому разі, ви можете їх оскаржити, але робити це необхідно, приводячи об’єктивні докази або дані. Безпосередньо виражати свою незгоду не варто – для цього є есе-думка (Opinion Essay).

Структура есе «за і проти» з англійської

Есе «за і проти» пишеться за тим же планом, що і інші есе, і складається з заголовка, вступу, основної частини та висновків. Основна відмінність есе такого роду від всіх інших – в основній частині або «тілі» есе, яке може бути двох видів. Нижче ми розглянемо, які особливості кожного елемента структури есе «за і проти».

Заголовок

У заголовку міститься тема есе, тому він зазвичай називає явище, яке потрібно буде в ньому розглянути. Нерідко по заголовку видно, що від пишучого очікується саме есе «за і проти», – наприклад, використовуються вирази «the pros and cons of», «advantages and disadvantages of» («позитивні і негативні сторони», «достоїнства і недоліки»), як в темах «The Pros and Cons of Wearing a School Uniform» або «Advantages and Disadvantages of a Mandatory Retirement».

В інших випадках заголовок оформлений у вигляді питання, на основі якого можна написати як есе «за і проти», так і есе-думка. Вам необхідно заздалегідь з’ясувати, чи потрібна від вас якийсь конкретний з цих двох видів есе, або ви можете написати будь-яку. Прикладами таких заголовків можуть служити «Should Sport Hunting be Banned?» або «Should Kids under the Age of 13 Have a Phone?»

Введення

Введення есе «за і проти» з англійської мови пишеться так само, як і введення будь-якого іншого есе. В ньому ви називаєте явище, переваги і недоліки якого будете розглядати, і даєте трохи інформації про те, що воно собою являє. Також у введенні можна коротко викласти план основної частини.

Основна частина

В основній частині есе «за і проти» ви повинні розписати позитивні і негативні сторони явища, якому присвячене есе, і навести аргументи «за і проти». Зробити це можна двома способами.

Перший спосіб, найбільш поширений – розділити «тіло» есе на дві частини. Одна з частин буде присвячена переваг явища, інша – його недоліків. Кожна з частин в такому разі починається з нового абзацу; їх, у свою чергу, можна поділяти на більш дрібні абзаци, якщо того вимагає композиція есе.

Другий спосіб – розглянути питання за кількома аспектами і для кожного аспекту привести аргумент(и) «за» і аргумент(и) «проти», помістивши їх поруч один з одним у вигляді протиставлення. Цей спосіб хороший для тих, які можна розбити на декілька вужчих тем. Наприклад, якщо перед вами стоїть завдання проаналізувати, чи можна використовувати тварин для розваги, можна окремо розібрати види розваг, у яких використовуються тварини (фільми з участю тварин-акторів, утримання в зоопарках, циркові виступи, кінний спорт тощо), та навести аргументи щодо кожного з них. В такому випадку, кожна нова тема потребує нового абзацу.

Висновок

Висновок есе «за і проти» з англійської буває двох типів, які, втім, можна поєднувати один з одним:

 • У висновку першого типу ви зважуєте наведені доводи «за» і «проти» і виносьте вердикт, які з них здаються вам більш вагомими. Тут ви можете висловити свою особисту думку, вказавши точку зору з розглянутого питання, якою дотримуєтеся.
 • У висновку другого типу ви підводите підсумок, коротко перераховуючи ключові аргументи, що пролунали в «тілі» есе. У такому разі ви не зупиняєтеся на жодній з позицій, залишаючи відкритим питання, і залишаєтеся неупередженими до самого кінця.
 • Пам’ятайте, що укладення есе «за і проти» стосується і все те, що справедливо для укладення будь-якого іншого есе. Зокрема, воно може стисло переформулювати те, що прозвучало вище, але не має ніщо з цього повторювати дослівно. Також висновок не повинно вводити нові ідеї і розширювати чи звужувати тему, задану спочатку.

  Поради по написанню есе «за і проти»

  При написанні есе «за і проти» повинні дотримуватися ті ж правила, що і при написанні будь-якого іншого есе: не можна використовувати розмовну лексику і скорочені форми слів та виразів; смислові частини слід пов’язувати між собою з допомогою усталених фраз-кліше (ось стаття з корисними фразами), характерних для академічного стилю; не варто вводити інформацію не по темі; не рекомендується викладати свої думки надто емоційно і безапеляційно.

  З приводу того, чи варто використовувати в есе риторичні питання, єдиної думки немає. За останніми даними, вони вкрай не вітаються в есе, яке є частиною ЄДІ з англійської мови. В інших випадках вводити їх можна, але на свій страх і ризик, і якщо є можливість уникнути їх, або перетворити в непрямий питання – краще зробити це.

  Не слід також вживати слова і вирази, що позначають особиста думка («I guess», «I believe», «I feel», «In my opinion», etc.), ніде, крім ув’язнення, – навіть якщо ви не збираєтеся виражати через них свою позицію з питання.

  Деякі рекомендують включати в есе цитати відомих людей, які висловилися з питання в позитивному або негативному ключі. Такі цитати можуть служити відмінним доповненням до доводів «за» і «проти» або ілюструвати один з них. Однак, це не завжди доречно. Навести одну-дві цитати можна, якщо ви пишете об’ємне есе в рамках завдання з англійської мови, але не варто це робити на іспиті. Без опори на текст ви можете спотворити цитату; до того ж, наведена цитата залишить менше місця для об’єктивних аргументів.

  Є поради, які мають для есе «за і проти» з англійської особливу актуальність. Наприклад, таке есе найбільше виграє від включення в текст статистичних даних і результатів досліджень; тому, якщо у вас є можливість підготуватися до теми і вивчити питання, – обов’язково зробіть це. У пошуках інформації потрібно спиратися на достовірні джерела. Це допоможе вам не тільки написати відмінне есе, але і скласти інформовану думку з даного питання.

  Також в процесі вивчення теми ви ознайомитеся з безліччю різноманітних точок зору, і ви можете отримати уявлення про доводах, з допомогою яких люди їх обґрунтовують. Якщо ви приведете подібні доводи в есе, це зробить його всебічним і збалансованим.

  Крім цього, есе «за і проти» піде на користь, якщо перед його написанням ви приділите кілька хвилин тому, щоб на чернетці коротко перерахувати аргументи, які ви збираєтеся використовувати, і структурно їх організувати. З-за того, що аргументів кожного типу в композиції такого есе відведено строго визначене місце, у вас не вийде додати новий аргумент «за», якщо ви вже почали викладати аргументи «проти».

  Приклад есе «за і проти» англійською мовою →

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: