Фонетика англійської мови: вимову англійських слів без акценту

Hello, everyone! В нашій сьогоднішній статті ми допоможемо вам осягнути незбагненне — англійська вимова. Нижче ви дізнаєтеся: з чого почати освоювати вимова, які у нього є варіанти, найбільш важливі моменти, ефективні методи і яскраві особливості англійської вимови.

Соромитеся своєї вимови? Правильно робите!

Ваш акцент і краса мови — перше, що співрозмовник помітить у вашому англійською. Ви можете правильно будувати речення і знати багато слів. Але, як кажуть, зустрічають по акценту, а проводжають… теж по акценту!

Чим далі ви будете відкладати відпрацювання вимови і вивчення особливостей англійської фонетики, тим менше шансів у вас залишиться виправити помилки.

So, let’s deal with it!

Зміст статті:

 Фонетика англійської мови: вимову англійських слів без акценту

З чого почати вивчення англійської фонетики?

 • Радимо для початку ознайомитися з транскрипцією англійських звуків.
 • Виберіть той варіант англійської, який особисто для вас більш милозвучна. Їх існує багато, але основні — це британський і американський.
 • Проаналізуйте свою промову. Знайдіть аудіо чи відео запис з текстом (або скористайтесь нашим видеопрактикумом). Прослухайте і спробуйте повторювати за диктором. Прочитайте текст самостійно, записавши на диктофон. Так ви зможете почути, порівняти з носієм і визначити, над якими саме звуками слід працювати.
 • Є ще один надійний спосіб перевірити чистоту вимови. Це ресурс voicenotebook. Він дозволить оцінити, наскільки добре і точно звучить ваша мова. Увімкніть гарнітуру і натисніть «start recording». У нижньому віконці програма розпізнає слова, якщо ваша мова правильна.

Над чим конкретно треба працювати

Милозвучна мова стоїть на 4 стовпах: правильна артикуляція, наголос, інтонація, зв’язність мовлення.

 • Артикуляція — це рух і стан всіх органів мови.

Пам’ятайте, що при вимові російських звуків воно відмінно від англійських (навіть якщо здається, що вони дуже схожі). Необхідно привчити себе правильно розташовувати мову і губи при вимові звуків.

Роблячи вправи на артикуляцію, не соромтеся перебільшувати, вимовляти звуки надміру голосно або розтягнуто. Таким чином, ваш артикуляційний апарат звикне до них швидше.

 Фонетика англійської мови: вимову англійських слів без акценту

 • Наголос. Слідкуйте за ним, так як невірне може стати причиною непорозуміння. В англійській існує безліч схожих слів, які зі зміною наголосу, змінюють значення.
Читайте також:  Історія походження англійської мови

Наприклад, слово «export» можемо сказати з наголосом на перший склад [‘ekspɔ:rt] (вивезення, експорт), і з наголосом на другий — [ɪk’spɔ:rt ] (експортувати, вивозити).

 • Важливо не тільки наголос у словах, але й логічний наголос у реченні інтонація.

Іноземці розставляють зовсім інші інтонації в реченнях, в порівнянні з нашою рідною мовою.

Щоб навчитися правильно робити логічні наголоси, потрібно більше слухати носіїв. Особливо ефективні курси англійської з носієм мови, перегляд серіалів чи фільмів, в яких герої емоційні у повсякденних діалогах.

 

 • На красу мовлення впливає також її зв’язність. Щоб висловлювання було плавним і природним, закінчення одного слова повинно злитися з початком наступного.

Наприклад, нам відомо, що в британському англійською звук [r] у кінці слова зазвичай не вимовляється. Однак, у реченні «The car is here» після цього звуку стоїть слово з початковою гласною, що робить [r] вимовною.

Як це тренувати?

Якщо вам по душі систематичність і організація у всьому, допоможе робота зі спеціалізованими підручниками, в яких дані правила та фонетичні вправи з англійської мови. Там ви знайдете ілюстрації з розташуванням органів артикуляції при вимові тих чи інших звуків.

Пропонуємо ознайомитися зі списком найкращих підручників. Ці посібники розбиті на рівні і уроки, що допомагає вникати поступово і не заплутатися.

 • «Tree or Three? An Elementary Pronunciation Course» by Ann Baker — посібник для учнів з рівнем Elementary і «Ship or Sheep? An Intermediate Pronunciation Course» by Ann Baker — посібник для учнів з рівнем Intermediate.
 • «English Pronunciation in Use» — серія з 3 підручників для рівнів Elementary, Intermediate, Advanced.
 • «Elements of Pronunciation» — підручник для рівнів від Intermediate до Advanced.

 Фонетика англійської мови: вимову англійських слів без акценту

При відпрацювання вимови, учні часто недооцінюють важливість аудіювання. Як вони пов’язані? Чим частіше ви слухаєте іноземну мову, тим точніше розрізняєте звуки. Помилки з вимовою ми робимо, коли не маємо уявлення про те, як звучить слово або звук. Рекомендуємо приділяти аудіювання 10-15 хвилин в день.

Транскрипція — страшненька подружка англійської мови, але вона йому і помічниця. Англійська історично змінювався багато разів, тому в 80% випадків не спрацює правило «як пишемо, так і чуємо». Знання транскрипції допоможе на початковому етапі завчити слова правильно.

Читайте також:  The talk of the town, або Навчання говорінню англійською мовою

Читання вголос поєднав приємне з корисним. Насолоджуйтесь улюбленою книгою і позбавляйтеся від акценту, адже під час читання ви використовуєте свої знання на практиці. Таким чином ваші органи артикуляції швидше звикнуть до їх новим положенням.

 Фонетика англійської мови: вимову англійських слів без акценту

Якщо все ще важко читати звичайні тексти і хочеться плакати або відкусити собі язик, радимо тренуватися з скоромовками. Спробуйте вибрати кілька скоромовок, які відпрацюють важкі для вас звуки. Читайте їх щодня по 5-7 хвилин.

Підібрати можна в нашій статті Топ-20 скоромовок англійською.

 

Також корисно дивитися спеціальні навчальні відео, на яких носії мови докладно пояснюють, як правильно вимовляти звуки і дають зрозумілі приклади. Уроки англійської, за якими можна навчатися вимові, можна дивитися тут.

Особливості англійської вимови

Англійське вимова має кілька основних відмінних рис, які притаманні як британського, так і американського варіанту.

 • Звук [d] істотно відрізняється від російського [д]. У російському ми притискаємо передню частину мови до внутрішньої поверхні верхніх зубів і ясен, а кінчик язика злегка опущений (вимовте слово «будинок» і відстежте положення свого артикуляційного апарату).

При проголошенні англійської [d] тупий кінчик язика потрібно притиснути до альвеол (горбках над зубами) під прямим кутом (спробуйте поміняти положення язика і сказати «day»). Ви помітите, що російська [д] звучав твердіше англійської.

Така артикуляція поширюється і на такі звуки, як [l], [s], [z], [tʃ], [dʒ], [t], [d], [n]. Вони також утворюються при зіткненні кінчика язика з альвеолами.

 • В англійській вимові є чіткий поділ напруженою і протяжної артикуляції. Тобто, деякі голосні звуки ми вимовляємо швидко, а деякі розтягуємо. Це суттєво впливає на розуміння:

nib [nib] – need [ni:d] (вістря – нужда);
look [luk] – loop [lu:p] (погляд – петля);
come [kʌm] – calm [kɒ:m] (приходити – спокійний).

Іноді саме завдяки стислості і довготі ми відрізняємо слова:

live [liv] – leave [li:v] жити – залишати;
cut [kʌt] – cart [ka:t] різати – віз.

 • В англійській мові існують дифтонги (подвійні звуки), які є неподільними. Перша частина такого звуку вимовляється чітко, а друга «ковзає» у напрямку звуків [i], [ə] або [ʊ]. Ці звуки відрізняються від російських «ой, ей, ай». Дифтонги вимовляються плавно:

made [ei];
how [au];
fight [ai];
coin [oi].

 Фонетика англійської мови: вимову англійських слів без акценту

 • Більшість англійських голосних звуків вимовляються з плоскими губами, тобто кути губ злегка відтягнуті в сторони, а губи не округлюються і не випинаються. Спробуйте так зробити зі словами:

pen [pen] – ручка;
boat [boʊt] – човен.

 • І, нарешті, в англійській мові є звуки, які геть відсутні в російській (так-так, і навіть віддалено схожих на них немає). При постановці вимови переробляйте їх більш посилено:

міжзубні звуки [ð], [θ] – thick [θik];
губно-губний звук [w] – wait [weit] – чекати;
носовий звук [ŋ] – sing [siŋ] – співати;
звук [r] – river [‘rivər] – річка;
звук [ɜ:] – early [‘ɜ:rli] – рано.

It’s important! В англійській мові вимова голосних майже не піддається впливу приголосних звуків. При постановці вимови рекомендуємо поєднувати з голосним звуком як можна більше різних приголосних звуків.

Читайте також:  Особисті займенники в англійській мові

 Фонетика англійської мови: вимову англійських слів без акценту

Як позбутися від російського акценту

Повністю викоренити його не вдасться. Але після постановки вимови за допомогою вправ і правил його можна звести до мінімуму. Розглянемо прості поради, які вже на перших порах допоможуть вам звучати більш «по-англійськи».

 • Під час промови слід ширше розтягувати губи. У російській артикуляції у нас в основному округлені або розслаблені губи. Тому, коли ми з незвички говоримо по-англійськи, у нас втомлюються губи болять вилиці.
 • Положення язика в англійській вимові нижня. Це означає, що язик притиснутий до нижньої щелепи — це його базове положення. У російській мові він частіше піднятий, тому звуки виходять зовсім іншими.
 • Пам’ятайте, що в англійській мові немає м’яких приголосних. Наприклад, «bee» [bi:] (бджола) вимовляється без пом’якшення (приблизно, як «быии»). Спробуйте вимовити слово «milk», не пом’якшуючи звук [м].
 • Не забувайте про придихом. В англійській є придыхательные приголосні [p], [t], [k]. Якщо слово починається одним з цих звуків ми вимовляємо його з енергійним видихом.

 Фонетика англійської мови: вимову англійських слів без акценту

Висновок

Отже, ми сподіваємося, що розвіяли міф про те, що потрібно народитися в Букінгемському палаці, щоб мати гарну вимову. Все, що від вас вимагається — це виконання вправ і аудіювання.

Good luck!

Велика і дружна сім’я EnglishDom

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: