Форми дієслів в англійській: невизначена, инговая, правильна і неправильна

de36251006bb4495e7bd759652094ee1 Форми дієслів в англійській: невизначена, инговая, правильна і неправильна

Дія і стан у англійській показується за допомогою дієслів. Без них не побудувати навіть крихітне пропозицію: she wants a house, he loves me. Форми дієслів в англійській мові розбиті на 4 великі групи з урахуванням виконуваної функції:

 • Інфінітив. Його англійці знають під ім’ям present simple.
 • Дієприкметник теперішнього часу (sitting, walking, writing). У книгах зустрічається назва present participle 1.
 • Минулий невизначений (walked, wrote). По-англійськи past simple.
 • Дієприкметник минулого часу (given, stolen), прозваний past participle 2.
 • Нижче ми докладно розповімо про кожній групі.

  1-я форма дієслова

  Інфінітиви – неособисті форми дієслова. Відповідають на 2 питання: що робити, що зробити. Вони не показують особи і числа, але повідомляють про дії.

  Для прикладу: to stay (залишатися), to go (йти), to obey (підкорятися), to live (жити).

  Російські словники дали їм інше позначення: невизначена форма дієслова.

  Інфінітив виконує 4 основні функції:

  • Підмет. Для прикладу: to buy new clothes now is financially impractical (купувати нову одяг зараз непрактично).
  • Додаток. Наприклад: she told me to walk with her (вона сказала з нею прогулятися).
  • Частина складеного присудка. Для прикладу: you have to start learning English (тобі варто почати вчити англійську). Have to start – це дієслівне присудок, де інфінітив має головне значення.
  • Визначення або ознаку, властивість. Для прикладу: you must be the first to answer this question (ти повинен бути першим, хто відповість на це питання).

  Невизначена форма дієслова іноді супроводжується часткою to, хоча остання часто пропадає. Порівняйте:

  Читайте також:  6 дивних конспірологічних теорій англійською

  I’m excited to see you (я радий тебе бачити).

  You must leave today at night (ти повинен піти сьогодні вночі).

  Без to пишуться інфінітиви після модальних дієслів. Це відносно невелика група слів, вона показує відношення людини до дії. За ними завжди слід інфінітив смислового дієслова. В російською для цього існують слова можу, зобов’язаний, повинен, здатний. У таблиці нижче наведені найпопулярніші модальні дієслова:

  can

  могти

  should

  слід

  may

  мати дозвіл

  must

  бути належним

  have to

  змушений

  need

  потребувати

  У ролі інфінітива бувають деякі допоміжні дієслова. У них немає лексичного значення, вони потрібні для створення складених форм. Найпоширеніші приклади:

  • to be;
  • to do;
  • to have;
  • shall (should);
  • will (would).

  Окремої уваги заслуговує форма to be (бути). На відміну від інших дієслів, вона спрягается: I am, you are, he/she/it is, we are, they are. На листі можна часто зустріти скорочені форми цього дієслова: I am – i’m, you are – you’re, he is – he’s, we are – we’re, they are – they’re. Вони є офіційно визнаними нормами, включеними в усі основні словники: Cambridge, Oxford, Longmann.

  Інфінітив, як і інші неособисті форми дієслова, не має нахилу. З-за цього він не може виступати присудком.

  Форма причастя теперішнього часу

  Ці причастя повідомляють, що предмет або особа сама виконує вказану дію.

  Наприклад: dancing dog (танцююча собака), singing bird (співоча пташка).

  Як можна помітити, додається суфікс –ing. Ця инговая форма дієслова відрізняється від герундія, адже останній висловлює дійова особа і предмет.

  Для прикладу: the guy walking the dog seems familiar (хлопець, выгуливающий собаку, здається знайомим) або walking is good for your health (ходьба корисна для здоров’я).

  Инговая форма потрібна для 2 функцій: визначення і обставини. Аналогом в російській вважається причастя і деепричастие. Щоб зрозуміти, чим вона є на цей раз, досить звернути увагу на порядок слів:

 • Визначення. Цей дієслово завжди знаходиться до визначуваного слова. Не важливо, чи є у реченні що-то ще. Наприклад: these growing trees look beautiful (ростуть дерева виглядають красиво).
 • Обставина. Причастя відноситься до дієслова і характеризує його. Обставина часто ставиться на початку або в кінці. Для прикладу: obeying the rules made him lose the bet (підкоряючись правилам, він програв спір).
 • Форма минулого невизначеного часу

  Для позначення цього часу граматика приваблює другу форму дієслова. Остання буває правильною і неправильною. Цей сегмент доведеться зубрити. Форми неправильних дієслів в англійській не відповідають загальноприйнятим принципам, в освіті не завжди є логіка. Розглянемо обидві групи уважно:

 • Правильна форма дієслова в англійській мові створює минулий час шляхом приєднання до инфинитиву закінчення -ed. Для прикладу: to stop – stopped, to play – played, to walk – walked. Отримане слово підходить всім особам.
 • Друга форма дієслова виходить свавільно, не слід правилом додавання закінчення -ed. Її потрібно просто запам’ятати. На допомогу студентам приходять таблиці неправильних дієслів. Наприклад, можна приступити до вивчення з найпопулярніших смислових дієслів.
 • Друга і третя форма дієслова іноді збігаються, але різні значення:

  Друга

  Третя

  I asked this question many times.

  Я задавав питання багато разів.

  I have asked this question before.

  Я вже задавав питання незадовго до цього.

  I work there many years ago.

  Я працював тут багато років тому.

  I have worked hard to get this place.

  Я багато працював, щоб отримати це місце.

  I bought this boat last year.

  Я купив цю човен в тому році.

  I have just bought this boat.

  Я тільки що купив цю човен.

  Форма дієприкметника минулого часу

  Створення дієприкметника минулого часу залежить від дієслова. У правильних дієслів до инфинитиву приєднується закінчення-ed.

  Наприклад: to travel – traveled, to enjoy – enjoyed, to love – loved.

  Причастя у неправильних дієслів не підпорядковується загальним нормам, утворюється всілякими способами. Їх треба заучувати.

  4-я форма дієслова грає 3 основні ролі:

  Визначення.

  а. Ставиться перед іменником в якості віддієслівного прикметника. У російській виражається причастям минулого або теперішнього часу страдательного застави.

  Наприклад: a broken key (зламаний ключ), a fixed door (починенная двері).

  б. Після іменника. Перекладається на російську причастям в страдательном або дійсній заставі.

  Наприклад: the car key found in pockets (ключ від машини, знайдений в кишенях), the tree fallen across the road (дерево, що впало на дорогу).

  Наприклад: the door was broken (двері була зламана, пасивна форма) та he has fixed the door (він полагодив двері, вчинене час).

  Обставина часу, способу дії, причини.

  В англійській мові цю форму можна розпізнати по спілкам while і when. У російському вони виражаються деепричастным обігом або іменником з прийменником.

  Наприклад: when asked a question, he was silent (коли йому задали питання, він мовчав) і scared by the scream she began crying (налякана криком, вона почала плакати).

  Перераховані вище правила необхідно завчити, без них не можна побудувати речення. Таблиця видовременных форм дієслова в англійській мові допоможе швидко знайти потрібний варіант.

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: