Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

Greetings, ladies and gentlemen! Сьогодні ми познайомимося з історією походження англійської мови і розглянемо які ж буває його різновиди.

Зміст статті:

Всі ми, так чи інакше, стикаємося в своєму житті з англійськими словами і виразами. Проте не кожен знає, що British language протягом всієї історії свого існування видозмінювався і вдосконалювався.

Коротко про історію походження і розвитку англійської мови

Історія англійської мови багатьма філологами і лінгвістами ділиться на три періоди: давньоанглійську, среднеанглийский і новоанглийский. Проте ділення це умовне, тому що мова існувала у племен, що населяли Британські острови, задовго до завоювання Британії Цезарем або поширення на території країни християнства.

 Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

Кельтська Британія

  • 5554 р. до н. е. Два походу в Британію Гая Юлія Цезаря. Британські кельти — бритти — вперше зіткнулися з римлянами. Саме слово «Британія», імовірно, походить від кельтського кореня «brith» «розфарбований».
  • 44 р. н. е. Через сторіччя після Цезаря Британія, після особистого відвідання імператором Клавдієм (41-54 рр. н. е..), була оголошена провінцією Римської імперії. Крім Клавдія, з числа римських імператорів Британію відвідав Адріан (120 р. н. е..), а Септимій Север помер (211), перебуваючи в Йорку (лат. Eboracum). В Йорку ж помер і Констанцій Хлор (306), батько святого рівноапостольного Костянтина Великого.
  • У 410 р. н.е за розпорядженням імператора Гонорія, Британія перестала бути римською провінцією; відтепер бритти надані самим собі. Від римлян залишилися християнські церкви, дороги, укріплені поселення на місці військових таборів.

Латинською «табір» – «castra». До цього латинського слова сходять елементи «-caster», «-chester»», «-cester» в англійських назвах населених пунктів. Наприклад: «Lancaster», «Manchester», «Leicester». Елемент «-coln» сходить до латинського слова «colonia» – «поселення». Наприклад: «Lincoln».

З числа імен нарицательных у своїй мові англійці зобов’язані перебування римлян в Британії такими поширеними словами, як «street» – «вулиця» і «wall» – «стіна»: перше — від латинського виразу «via strata» – «мощена дорога», друге — від «vallum» – «вал».

Читайте також:  Інтенсивне навчання англійської: maximize your English

 

Давньоанглійську період (450-1066 р)

Германські племена саксів, ютів, англів і фризів проникли на територію Британії в 449 році. Так як за чисельністю ці племена значно перевершували кельтські, то поступово англосаксонське прислівник повністю витіснило кельтське прислівник з ужитку.

 Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

У сучасній англійській мові до мови бритів сходять деякі назви місцевостей і водойм. Наприклад, Лондон (London) і Ейвон («avon» – «річка» по-кельтськи).

Германці принесли з собою кілька слів латинського походження, запозичених ними від римлян ще на материку — так звані «общегерманские запозичення з латини.З них в сучасному англійській є такі слова, як «wine» – «вино» — з лат. «vinum» – «вино»; «pear» – «груша» — з лат. «pirum» – «груша»; «pepper» – «перець» — з лат. «piper» – «перець». Слова «butter», «pound», «cheese», «alum», «silk», «inch», «mile», «mint» — також «общегерманские запозичення з латини.

 Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

У 878 році починається завоювання англосаксонських земель данцями. Протягом багатьох років данці жили на землях Британії, вступали в шлюби з представниками англосаксів. В результаті в англійській мові з’явився ряд запозичень зі скандинавських мов. Наприклад, «amiss» – «негаразд», «anger» – «гнів», «auk» – «гагарка», «благоговіння» – «побожний страх», «axle» – «вісь», «aye» – «завжди».

 Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

Буквосполучення «sk» або «sc-» на початку слова в сучасній англійській також дуже часто показник, що слово є скандинавським запозиченням. Наприклад, «sky» – «небо» (при споконвічно англійською «heaven»), «skin» – «шкіра» (при споконвічно англійською «hide» – «шкура»), «skull» – «череп» (при споконвічно англійською «shell» – «шкаралупа»; «оболонка»).

Среднеанглийский період (1066-1500)

У середині XI століття жителі північної Франції завойовують Британію. Королем стає Вільгельм Завойовник, за походженням норманн. З цього часу в історії народу починається епоха трьох мов. Мовою аристократії, судів став французький, мовою науки залишалася латина, а простий люд продовжував говорити на англосаксонському. Саме змішання цих трьох мов і дало початок утворенню сучасної англійської мови.

Читайте також:  Текст і переклад пісні Sweet Dreams (Are Made of This)

 Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

Норманно-французька мова панівного класу відступав повільно: тільки в 1362 році англійську мову введено в судочинство, у 1385 році було припинено викладання норманно-французькою мовою і введений англійську мову, а з 1483 року парламентські закони стали видаватися англійською мовою.

Хоча основа англійської мови залишилася німецької, але він включив в свій склад таку величезну кількість старофранцузских слів, що він стає мовою змішаним. Процес проникнення старофранцузских слів тривав до самого кінця среднеанглийского періоду, але досяг свого піку в проміжку між 1250 і 1400 роками.

Ранненовоанглийский період (1500-1800)

Першодрукарем Британії вважається Вільям Кекстон (William Caxton), який у 1474 році надрукував першу книгу англійською мовою. Це був переклад твору Рауля Лефевра «Збірка історій про Троє».

 Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

За своє життя Кекстон надрукував понад 100 книг, багато з яких були його власним перекладом. Слід зазначити, що завдяки його діяльності, багато англійські слова знайшли, нарешті, свою закінчену форму.

До речі! Хочете дізнатися скільки слів у сучасній англійській мові? Читайте тут!

Що стосується граматичних правил, то Кекстон часто винаходив власні правила, які після публікації ставали загальнодоступними і вважалися єдино вірними.

 Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

Поздненовоанглийский період (1800–наш час)

Основоположником англійської літературної мови по праву вважають великого Вільяма Шекспіра (1564-1616). Йому приписують походження безлічі ідіоматичних виразів, які використовуються і в сучасній англійській. Крім того, Шекспір винайшов багато нових слів, які прижилися в мові.

 Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

Наприклад, слово «swagger» – «чванлива хода» або «розв’язність» вперше в історії англійської мови зустрічається в п’єсі Шекспіра «Сон в літню ніч».

Різновиди англійської

Англійською мовою розмовляють більш ніж 500 мільйонів чоловік. За чисельністю мовців він поступається тільки китайському і хінді. Широке використання англійської мови і його популярність у всьому світі пояснюється широкою колонізацією Британської імперії в 18-19 століттях, а також політичним впливом і економічним пануванням США з кінця хіх століття до наших днів.

 

Основні рідні діалекти англійської мови часто діляться лінгвістами на 3 загальні категорії. Це діалекти:

  • Британських островів (Великобританія)
  • Північної Америки (США і Канада)
  • Австралазії (Індія, Австралія і Нова Зеландія).
Читайте також:  Дифтонги в англійській мові

Діалекти можуть бути пов’язані не тільки з місцем, але і з певними соціальними групами. Тільки в самій Англії виділяють більше 20 діалектів англійської мови.

 Історія англійської мови: походження і розвиток від початку і до наших днів

 

Хронологія розвитку англійської мови

800 г до н. е

в Британію з материка переселялися представники індоєвропейців — кельти.

55 — 54 роках до н. е.

У Британії з’явилися римляни. Гай Юлій Цезар здійснив сюди два походу.

44 р. до н. е.

Британія була оголошена провінцією Римської імперії. Острів відвідували імператори Клавдій, Адріан, Септимій Север.

436

Римляни остаточно покидають Британію

449

На територію Британії проникли германські племена англів, саксів, ютів і фризів. Англосаксонське прислівник стало витісняти мова кельтів з повсякденного вжитку.

1066

Вільгельм Завойовник, герцог Нормандії, захоплює Англію

1200

З’явилася перша Англійська література

1258

Були випущені перші урядові документи англійською мовою

1362

Вперше англійський використовується в Парламенті.

1388

Чосер починає створювати «Кентерберійські розповіді»

1476

Вільям Кекстон відкриває першу англійську друкарню

1564

Народження Вільяма Шекспіра

1604

Видано перший англійський словник під назвою Table Alphabeticall. Словник був створений Робертом Кодрі

1607

Засновано перше англійське поселення в Новому Світі (Джеймстаун)

1616

Смерть Вільяма Шекспіра

1623

Видано перші збори п’єс Шекспіра

1702

У Лондоні видається перша щоденна газета «The Daily Courant»

1755

Видано перший «Тлумачний словник англійської мови»

1776

Томас Джефферсон пише «Декларацію незалежності США»

1782

Британія відмовляється від своїх колоній в Північній Америці

1828

Уебстер видає «Американський словник англійської мови»

1928

Виданий «Оксфордський словник англійської мови»

 

Висновок

Зараз ви ознайомилися з коротким екскурсом в історію англійської мови. І тепер можете блиснути своїми знаннями в компанії друзів, яким, як і вам, не байдужий цей прекрасний і універсальний мову.

Go ahead and let em know some history there! Just not too much!

Велика і дружна сім’я EnglishDom

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: