Людині погано! Як викликати швидку?

Oh-oh-oh! Тут людині погано! А він навіть не може описати, що його турбує. Терміново покличте лікаря та вчителя англійської!

Загалом, як ви зрозуміли, в цій статті розберемо, що робити, якщо вам чи іншій людині раптом стало погано і довелося дзвонити в швидку.

 Людині погано! Як викликати швидку?

Ви можете знати з американських фільмів і серіалів, що в екстрених ситуаціях потрібно дзвонити 911. Це єдиний номер екстреної допомоги в США і Канаді. Якщо ви опинилися у Великобританії, набирайте 999, в країнах ЄС це номер 112. Головне не хвилюйтеся. Перед набором номера, вам потрібно зібратися (collect yourself). Для цього ви можете:

Fight panic attack – побороти панічну атаку
Take a deep breath – зробити глибокий вдих
Relax – розслабитися
Pull yourself together – взяти себе в руки
Wait a few seconds – почекати кілька секунд

Якщо ви заспокоїлися і зосередилися, можна дзвонити.

Take a number – набрати номер
Wait for answer – дочекатися відповіді
Ask for ambulance – попросити надіслати швидку
Tell your name and the number you are calling from – повідомити ім’я і номер телефону, з якого ви дзвоните
Tell the address – повідомити адресу
Give the other details – повідомити інші деталі

Оператор поцікавиться, якого роду допомога вам потрібна. Адже від цього буде залежати, яке обладнання, медикаменти і фахівців висилати. Ви можете сказати: I have got a…

heart attack – серцевий напад
fracture – перелом
bleeding – кровотеча
injury – травма
wound – рана
cut – поріз
burn – опік
stroke – інсульт
weakness – слабкість
dizzy – запаморочення
loss of control – втрата контролю
stomach ache – болі в животі
poisoning – отруєння

 Людині погано! Як викликати швидку?

Якщо вас попросять уточнити обставини, за яких це сталося, і спитають, чи була це злочином (щоб дізнатися, чи потрібно направляти поліцію), ви можете сказати: That was a:

sudden accident – раптовий інцидент
crime – злочин
gunshot – постріл
fight/hassle – сутичка/схватка
hammer/bat/trumpet/heavy object blow – удар молотком/битою/трубою/важким предметом
road accident – ДТП
fire – пожежа
snake/spider/animal bite – укус змії/павука/тварини
exacerbation of the disease – загострення хвороби
gas poisoning – отруєння газом
work injury – травма на роботі

Цього має бути достатньо. Якщо у вас будуть питати, щось, чого ви не знаєте і не розумієте, можна просто відповісти: I am not a native speaker, it’s hard for me to answer. Тепер потрібно дочекатися приїзду швидкої.

Перша допомога

Якщо вам чи іншій людині, якій ви викликали швидку, потрібно першу допомогу, ви можете зайнятися цим. Пропонуємо коротко пробігтися по американській інструкції з надання першої екстреної допомоги (first aid).

В разі зупинки серця (cardiac arrest) необхідно негайно почати здавлювання грудної клітини (chest compressions). В інструкції прописано, що це важливо зробити незалежно від ваших навичок, так як будь-поступальні рухи в центрі грудей можуть допомогти людині врятуватися.

При кровотечі (bleeding) рекомендується перемотати рану марлею або тканиною (cover the wound with a gauze or a cloth). Накладати джгут не рекомендується, бо якщо людина не вміє цього робити, така «допомога» може заподіяти більше шкоди, ніж користі.

У разі опіку (burn) в першу чергу радять промити пошкоджену область (flush the burned area with cool running water). Потім, згідно інструкції, потрібно накласти пов’язку (apply a light gauze bandage). Не рекомендується прикладати до опіку лід або змащувати його маслами. Замість цього можна використовувати звичайні медичні мазі та спреї від опіків.

При складному переломі (fracture) до приїзду швидкої кістка потрібно зафіксувати в нерухомому положенні. По можливості наклавши шину. Також можна прикласти до травми лід, але він не повинен безпосередньо контактувати з шкірою (тільки через пов’язку). Не потрібно намагатися самостійно вправити кістку або взагалі як-небудь до неї торкатися. При переломі кінцівки, поки не приїхав фахівець, кінцівку треба зафіксувати в піднятому положенні (elevate the extremity).

 Людині погано! Як викликати швидку?

Опис самопочуття

Отже, швидка приїхала. Чекати довго не довелося. Люди в халатах вибігають з карети швидкої допомоги і підбігають до вас. Тепер ви повинні більш докладно описати, що ви відчуваєте. Тоді лікарі будуть вирішувати, чи є необхідність відвезти вас у лікарню. Перераховуючи симптоми, ви можете назвати:

  • cramp – судорга
  • faint – непритомність
  • muscle ache – біль у м’язах
  • blood pressure – артеріальний тиск
  • inflammation – запалення
  • sickness – нудота
  • fever – лихоманка
  • high temperature – температура
  • swollen – опухлий
  • sore – запалений
  • sprained – розтягнутий
  • broken – зламаний
  • hurt – хворіти (від слова «біль», а не «хвороба»)

Що важливо знати при виклику швидкої допомоги

Порядок дій що в США, що в Європі, що у нас, не відрізняється. Сценарій один і той же. Вас вчили цих правил в школі, але пропонуємо зайвий раз згадати. Тим більше в США все ж можуть бути деякі нюанси.

У першу чергу потрібно розуміти, що виклик екстреної служби може зробити кожен. З будь-якого телефону, незалежно від того, чи є на рахунку гроші. Навіть з заблокованого (у більшості смартфонів є функція «екстрений виклик»). Якщо раптом ваш телефон розрядився, попросіть когось іншого.

Парадоксально, але при великому скупченні людей шанс того, що хтось зробить дзвінок, нижче, ніж коли свідок події один. Справа в тому, що в натовпі кожен думає, що «дзвонити — не його обов’язок, він за це не відповідальний, нехай це робить хтось інший, і взагалі, швидше за все, хтось це вже зробив». І так думає кожен. Тому не соромтеся бути тим, хто зруйнує цей парадокс. Можливо, це допоможе врятувати людині життя.

 Людині погано! Як викликати швидку?

При дзвінку на номер 911 система автоматично визначає місце розташування абонента. Тому не завжди у вас будуть питати адресу. Це зручно, адже навіть корінному жителю міста не завжди буває просто пояснити, де він знаходиться (тим більше в екстреній ситуації, коли мозок відмовляється міркувати). Але якщо вас все ж запитають про місцезнаходження, постарайтеся описати його максимально детально.

На зап’ясті або шиї потерпілого можуть бути спеціальні медичні бирки. Їх люди з хронічними захворюваннями або важкими формами алергії носять на випадок нападу. Якщо ви бачите, що людині погано, або він без свідомості, позначки допомагають зрозуміти, що сталося. По можливості оглядайте потерпілого і повідомте оператору про цих символах.

Розмови з оператором записуються, і вас обов’язково про це поінформують. За хибний виклик або образи оператора вам можуть виписати штраф.

Сподіваємося, ця стаття виявиться для вас виключно навчально-пізнавальної, і вам не доведеться застосовувати ці знання в реальному житті. Бажаємо здоров’я!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн