Майбутнє сучасних мов: alarming predictions

Якими будуть мови через 100 років? Які з них домінуватимуть на світовій арені? Які зникнуть?

Сьогодні ми приміряємо на себе роль футурологів і розповідаємо про чотирьох тренди у розвитку мов, які будуть визначати лінгвістичне майбутнє планети.

  • Вимираючі мови

Відповідно до огляду глобальної мовної ситуації, опублікованому нещодавно в «New York Times», майже п’ятдесят відсотків 7000 мов, на яких говорять сьогодні в світі, піддаються ризику зникнення. Щоб продемонструвати масштаби проблеми, автори представили такий факт: населення Австралії говорить 231 мовою аборигенів, і всі вони в даний час знаходяться під загрозою зникнення. Дослідники наполегливо працюють, щоб встигнути записати їх, але всі їх зусилля — це гонка проти часу, особливо якщо врахувати, що на сьогоднішній день відомі тільки три людини, які говорять на Magati Ке (мова, на якій говорять в регіоні в Північній території), і така ж кількість мовців Yawuru (мовою Західній Австралії).

Дослідники часто стикаються з несподіваними труднощами при спробі записати зникаючі мови. Наприклад, лінгвісти, які намагаються скласти словник Ayapaneco, однієї з мов корінного населення Мексики, виявили, що останні два носія мови відмовлялися розмовляти один з одним.

  • Реанімовані мови

Так що, невже нічого не можна зробити? На жаль, якщо мова зникає аж до останніх носіїв, то уже майже напевно занадто пізно його рятувати. Тим не менш, деякі мови в стані занепаду були врятовані в недавньому минулому. До середини 1800-х років понад 80% населення Уельсу говорили на валлійській. Але до початку ХХ століття українська стала мовою меншини, і рівень носіїв мови продовжував знижуватися, поки не досяг свого мінімуму – близько 18.5% до 1981 році. Потрібно було щось робити. Політики Уельсу зажадали створити телеканал з мовленням виключно на валлійському, який був у підсумку запущений в I982. В результаті, валлійська пережив друге народження, закон Уельсу «Про валлійському мовою», виданий у 1993 році, дав йому рівний правовий статус з англійською мовою. Нарешті, у 2001 році загальний перепис показала збільшення населення, що говорить на валлійському. Валлійська вижив!

  • Мови, що визначають майбутнє
Читайте також:  Аудіо діалог англійською: В поліцейській ділянці .

Отже, які мови будуть важливі в майбутньому? Схоже, що багато залежить від торгівлі і комерції. Наприклад, недавнє опитування британських компаній, що працюють у сфері експорту та імпорту, показав, що нині існує попит на випускників, які володіють іноземними мовами. У десятку найбільш затребуваних мов, згідно з даними опитування, увійшли (в алфавітному порядку): португальська, японська, російська, кантонська, арабська, польська, китайська, іспанська, французька та німецька. Німеччина є найбільшим ринком експорту для Великобританії, що і пояснює його статус. Вивчення мови не може бути популярним у школах Великобританії, проте ринок праці потребує лингвистах.

  • Загальний міжнародний мова

Яку мову буде домінувати у світі бізнесу, розваг і подорожей? Ніколас Остлер, автор книги «Злети і падіння світових мов», припустив, що англійська мова буде останнім «лінгва франка» — останнім «світовою мовою». Він вважає, що нові технології зроблять вивчення мови пережитком минулого. Американські військові, наприклад, вже протягом досить довгого часу розробляють портативні пристрої перекладу. Система працює, підбираючи слова в одній мові, перетворюючи ці вимовлені слова в текст, а потім переводячи їх на англійську, щоб вони могли бути озвучені за допомогою мовного синтезатора.

Такий «перекладач» був з успіхом використаний в деяких зонах військових дій, таких як Балкани і Афганістан, але найголовніше – випробування показали, що портативний перекладач може використовуватися для роботи в подальших дослідженнях. Так що, якщо все піде добре, ми скоро зможемо спілкуватися будь-якою мовою з допомогою портативних перекладачів… Але поки, мабуть, не варто поспішати викидати свої підручники.

budushhee sovremennykh yazykov: alarming predictions3 Майбутнє сучасних мов: alarming predictions

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: