Не помітний прогрес, що робити? – блог EnglishDom

Іноді у людини, що вивчає англійську, виникає таке відчуття, що він стоїть на місці і не просувається вперед. Як правило, це відбувається десь на рівні Intermediate або навіть вище. Давайте розберемося, що це для вас означає і що робити далі.

Зміст статті:

 Не помітний прогрес, що робити? – блог EnglishDom

Чому це відбувається

На початковому етапі навчання результати помітні практично завжди, тому що вони досить вражаючі: не вмів читати — навчився, не вмів говорити — зміг розповісти про себе, не знав жодного неправильного дієслова — вивчив всю таблицю і т. д. І ось, після такого різкого підйому в гору, ви потрапляєте на плато.

Вам здається, що тепер всі ваші зусилля марними. Ви вивчаєте англійську в тому ж темпі, продовжуєте присвячувати йому час, вивчайте нові слова, але загальне відчуття таке, ніби нічого не змінюється. Ніби ви топчитесь на місці. Знайоме?

Насправді це поширене явище. Воно зустрічається не тільки в навчанні, але і в бізнесі, кар’єрному зростанні, схудненні і так далі. Його можна пояснити іншим ефектом, 80/20. Де 20% зусиль дають 80% результату, а 80% приносять 20%. Якщо ви відчули на собі ефект плато, можна сказати, що ті легкі 80% матеріалу ви вже засвоїли. І над рештою доведеться попітніти. Тому запасіться терпінням.

 Не помітний прогрес, що робити? – блог EnglishDom

Переваги «навчального плато»

По-перше, іноді потрібно зосередитися на тому, щоб міцно засвоїти і закріпити вивчене раніше. Краще досконало знати базовий словник і саму необхідну граматику, ніж нахапатися всього по верхах і плутатися в розмаїтті інформації. За даними досліджень, щоб активізувати нове слово, потрібно вжити його в різних контекстах не менше 17 разів. А це, як ви самі уявляєте, вимагає часу.

It doesn’t matter how slowly you go so long as you don’t stop.
Не важливо, як повільно ви йдете до тих пір, поки ви не зупиняєтеся.

Конфуцій

По-друге, ви закріплюєте не тільки мовний матеріал, але і тренуєте мовленнєві вміння: читання, слухання, говоріння та письмо. Як ви і самі бачите, умінь не так вже мало, і в свою чергу вони складаються з різних навичок, тому таке «плато» — це ознака збалансованого розвитку. Насправді ви просуваєтеся у вивченні англійської, тільки не дуже швидко. Щоб помітити прогрес, спробуйте зробити запис уроку англійської мови по Skype прямо зараз і через місяць або два. Ви обов’язково відчуєте різницю! Зараз нескладно знайти безкоштовну програму, яка допоможе вам це зробити.

 Не помітний прогрес, що робити? – блог EnglishDom

Тому ваша затримка в прогресі не так страшна. Адже ви вже освоїли досить матеріалу, щоб вільно користуватися англійською. Ви можете поговорити з носієм, читати статті в інтернеті, дивитися фільми і відео. Користуйтеся вже отриманими знаннями — і нові будуть повільно, але вірно накопичуватися самі собою.

Причини і наслідки

Тим не менш, іноді відсутність видимого прогресу — це знак того, що необхідні зміни. Пропонуємо вам п’ятірку найбільш поширених причин, за якими ваш прогрес сповільнюється, інтерес втрачається, а задоволення від самого процесу зменшується.

Anything you really want, you can attain, if you really go after it.
Все, чого ви дійсно хочете, можна досягти, якщо ви справді йдете до цього.

Wayne Dyer

Причина № 1 — мотивація застаріла

Можливо, ваші життєві плани помінялися, і та мета, з якої ви почали вчити англійську, вже неактуальна. Ви хотіли вивчити мову, щоб комфортно почувати себе в подорожі, але вашого рівня вже і так достатньо для цього. Хотіли просто знайти нове хобі, але тепер воно перестало цікавити.

Що робити: шукати нову мотивацію. Англійська можна вчити не тільки для роботи, але і для подорожей, навчання, спілкування з друзями, і так далі. Подумайте, що саме важливо для вас прямо зараз.

Причина № 2 — ви переросли навчальний курс

Іноді буває, що студент рухається вперед дуже швидко, і підручник за ним не встигає. Адже більша частина навчальних матеріалів у вільному доступі розрахована на те, щоб дотягнути студента до Intermediate або Upper-Intermediate. А якщо ваш рівень вище середнього, то велика частина матеріалів вам не підійде.

Що робити: поміняти підручник на більш цікавий і складний. Взяти рівень вище, інший курс з іншими завданнями, бізнес-англійська або англійська професійної спрямованості. Ваш викладач допоможе підібрати те, що потрібно. Більш того, він швидше за все першим помітить необхідність цих змін.

 Не помітний прогрес, що робити? – блог EnglishDom

Причина № 3 — мало різноманітності

Якщо ви займаєтеся тільки за підручником, то у вас менше шансів помітити свої успіхи, особливо в плані слухання і читання.

До певного моменту це було ефективно. Ви вчили нові популярні слова, а потім помічали їх у тексті та мовленні носіїв. Освоювали популярні граматичні конструкції, а потім звертали увагу на те, як часто вони використовуються. Тепер же ви вже освоїли базу і створюється відчуття, ніби вчити більше нічого.

Що робити: брати додаткові матеріали. Дивитися фільми та серіали, слухати подкасти, радіо, музику, читати оригінальну літературу, відвідувати різноманітні вебсайти — вибір обмежується тільки вашими перевагами. Так, такий формат вивчення не дає очевидних результатів у короткостроковій перспективі, проте з часом це стане саме тим, що вам допомогло вийти на новий рівень.

Не забувайте про різнобічний розвиток навичок. Прокачуйте той, який вам дається найважче. Можливо, ви багато займалися граматикою і листом, але не звикли слухати живу англійську мову.

Причина № 4 — нелюбов до граматики

Люди, які вважають, що граматика — це дуже нудно і абсолютно неважливо, ризикують зауважити, що через рік після початку навчання вони говорять все так само на «рунгліші», а саме переводять свої думки з російської з великою кількістю помилок.

You’re never a loser until you quit trying.
Ви не лузер до тих пір, поки не перестаєте намагатися.

Mike Ditka

Що робити: знайти цікаві матеріали і взятися вже нарешті за граматику! Не обов’язково зубрити, як у школі, можна використовувати в якості навчальних матеріалів ролики на Youtube, запозичувати мовні конструкції з улюблених фільмів (заодно і підтягнути «listening skills»).

Причина № 5 — уникнення складностей

Вам важко розуміти мову на слух і ви віддаєте перевагу не виконувати такі завдання? Звичайно ж, ваші навички слухання не будуть розвиватися. Іноземна мова — це робота в спортзалі: які м’язи навантажуєте, ті і стають сильнішими.

Що робити: подивитися на себе з боку, виділити «проблемні зони» і працювати над ними. Бувають студенти, які вперто не бажають говорити на занятті і вважають за краще відбуватися относложными відповідями. Звичайно ж, викладач зробить все можливе, щоб «розговорити» вас. Але набагато простіше і ефективніше буде, якщо ви будете допомагати йому в цьому, а не заважати.

 Не помітний прогрес, що робити? – блог EnglishDom

Отже, якщо вам здається, що ви топчетесь на місці, проаналізуйте, як проходять ваші заняття. Знайшли одну з перерахованих вище причин — сміливо усувайте її. Не знайшли? Значить, все в порядку, скоро ви подолаєте плато і будете підкорювати нові вершини.

Тільки не зменшуйте темп. Нехай ви йдете повільними кроками, але все ще йдете. So keep going!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн