Права людини: чи знаєте ви їх всі?

Всі чули про конвенцію про права людини. Багато зможуть згадати право на життя, на освіту, на рівність… Але чи зможете ви пригадати всі тридцять пунктів? Сьогодні ми коротко розповімо, що таке права людини, і звідки вони взялися.

 Права людини: чи знаєте ви їх всі?

Історія

Перші зачатки прав людини з’явилися ще до нашої ери. Вважається, що вперше вони були закріплені на Циліндрі Кіра в Персії. Тоді на глині були випалені постанови про те, що жодна людина не може бути взято в рабство, кожен в праві вибирати релігію, а расову нерівність неприпустимо. Всі ці пункти були перенесені в конвенцію ООН.

З часом ці ідеї поширилися на Індію, Грецію та інші країни. З настанням феодального ладу і ростом впливу церкви увага до прав людини гасло, але з приходом епохи Відродження у світі знову заговорили про них. Французька декларація прав людини і громадянина Конституція США, які з’явилися з різницею в два роки, дали сильний поштовх вперед. Уже наприкінці 18-го століття права громадянина були закріплені в провідних країнах. Але говорити про їх повному дотриманні поки рано.

Ця тема стала особливо гострою після Другої Світової. Нацистський режим став прикладом того, що може статися, коли нехтують правами людини. Для збереження миру на планеті була створена Організація Об’єднаних Націй. У 1948 році була прийнята Загальна декларація прав людини. Вона діє і досі.

 Права людини: чи знаєте ви їх всі?

Тридцять пунктів конвенції

Тепер давайте коротко пробіжимося за списком.

Rights to Equality (рівність). Всі люди на планеті рівні від народження, незалежно від раси, віросповідання, походження, національності і так далі.

Freedom from Discrimination (свобода від дискримінації). Ніхто не може бути принижений чи обмежений у правах на підставі статі/раси/віку і будь-яких інших параметрів.

Читайте також:  Нульовий артикль в англійській мові: MORE POWER CUTS

Rights to Life, Freedom and Safety (право на життя, свободу і безпеку). Життя і безпека людини не можуть бути знецінені. Держава повинна забезпечити умови, в якому кожен громадянин зможе відчувати себе захищеним.

Freedom from Slavery (свобода від рабства). Ніхто ні за яких обставин не може бути взято в рабство.

Freedom from Torture (свобода від катувань). Тортури також є неприпустимими ні при яких обставинах, у тому числі на судовому або військовому допиті.

Right to Recognition as a Person (право на визнання особистості). Кожен окремий чоловік повинен розглядатися як особистість. Закон і суд захищають інтереси і права кожного.

Right to Equality before the Law (право на рівність перед законом). Посаду, матеріальне становище, соціальний статус та інші привілеї не повинні враховуватися, коли йдеться про судовий розгляд. Перед законом усі рівні.

Right to Remedy (право на відшкодування шкоди). Якщо права людини були порушені, він може отримати компенсацію і відшкодувати збитки через чесний суд.

Freedom from Arbitrary Arrest (свобода від безпідставного арешту). Ніхто не може бути затриманий, якщо на це немає вагомих причин.

The Right to Trial (право на судовий розгляд). Покарання — лише після суду, і тільки чесний суд може визначити, чи є людина винним, і яка міра покарання йому визначена.

 Права людини: чи знаєте ви їх всі?

Right to be Considered Innocent (презумпція невинності). До обвинувального вироку суду особа вважається невинуватою і його не можна вважати злочинцем.

The Right to Privacy (право на приватне життя). Особисте життя індивіда та його сім’ї — сфера, в яку влада не повинні втручатися.

Right to Free Movement (свобода пересування). Громадянин має право вільно переміщатися всередині своєї країни та за її межі при дотриманні міграційних законів. Не можна безпідставно обмежувати в’їзд і виїзд тих чи інших осіб.

Читайте також:  Англійська для туристів з перекладом

Right to Asylum (право на притулок). Якщо права людини жорстко обмежуються в його країні, він зіштовхується із загрозою для життя або дискримінацією, то має можливість попросити притулку в іншій державі.

Right to a Nationality (право на визначення національності). Кожен має право відносити себе до будь-якої національності. Ніхто не може бути дискредитований через етнічного походження чи місця народження.

Right to Marriage and Family (право на шлюб і сім’ю). Будь-яка людина на Землі може укладати шлюб з будь-яким іншим людиною і створити з ним сім’ю. Ніхто, в тому числі родичі партнерів, не можуть обмежувати це право.

Right to Own Property (право на володіння майном). Людина має право володіти рухомим і нерухомим майном. Держава або інші громадяни не мають права безпідставно забрати те, що належить власникові.

Freedom of Religion (свобода віросповідання). Кожен може сповідувати будь-яку релігію або не сповідати ніяку. Будь-які вірування мають право на життя, і віруюча людина не повинен стикатися з дискримінацією на цьому грунті.

Freedom of Opinion (свобода думок). Громадянин має право на власну думку. Держава не може репресувати його на основі тих або інших переконань, якщо вони не несуть загрози для інших.

Right of Peaceful Assembly (свобода мирних зібрань). Люди можуть збиратися мирно і без зброї, щоб висловити свою підтримку або невдоволення тим, що відбувається. Влада не повинна забороняти зборів або заважати їм.

The Right to Democracy (право на демократію). Будь-яка людина має право впливати на політику держави, створювати петиції, прохання і брати участь у виборах.

Right to Social Security (право на соціальне забезпечення). Незаможні громадяни, у яких не вистачає коштів на реалізацію власних прав, можуть отримати соціальну підтримку від держави.

Читайте також:  Вивчення граматики — не найкраща методика навчання англійської

Right to Work (право на працю). Людина може працювати місце і рід діяльності, яким хоче займатися.

 Права людини: чи знаєте ви їх всі?

Right to Rest (право на відпочинок). Точно так само, як і на роботу, людина має право на відпочинок, гру і розваги. Робочий день має бути складений так, щоб у працівника залишалося вільний час.

Right to Adequate Living Standard (право на достатній рівень життя). У людини має бути достатньо можливостей, щоб дозволити собі їжу, одяг і житло.

Right to Education (право на освіту). Базова освіта має бути безплатною. У кожної дитини незалежно від рівня достатку його сім’ї повинна бути можливість навчитися грамотності.

Copyright (право на інтелектуальну власність). Людина має право брати участь у культурній діяльності і займатися творчістю. Результати інтелектуальної діяльності належать йому, як автору.

Right to Fair and Free World (право на справедливий вільний світ). Цей пункт закріплює всі попередні. Людство заслуговує світ, в якому комфортно жити кожному.

Resposobility (обов’язки і відповідальність). За дотримання прав відповідальна не Організація Об’єднаних Націй, не влада і не правоохоронні організації. За це відповідальний кожен з нас.

No One Can Take Away Your Human Rights. (ніхто не може позбавити вас прав людини). Права виходять при народженні і закріплюються на все життя. Ніхто ні за яких обставин не може позбавити Людину базових прав.

На цьому все. Know your rights. Follow your duties.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: