Правила читання англійської мови для початківців, таблиця. Інтонація і наголос в англійській

Навчання читання англійською мовою

На початковому етапі вивчення англійської мови неминуче доводиться стикатися з відмінностями між рідною мовою і іноземним. Читання англійською для початківців, дітей та дорослих, зазвичай є одним з перших етапів у навчанні. І перші такі відмінності між російською і англійською мовами, виявляються відразу ж, як ви починаєте вчитися читати по-англійськи. Ви стикаєтеся з транскрипцією та правилами читання англійської мови. Ці два поняття пов’язані між собою, так як за допомогою транскрипції ми можемо записати і прочитати звуки, які передають голосні і приголосні букви в різному поєднанні. А ось правила читання якраз і пояснюють, як саме вимовляються букви в різному оточенні.

1afc56f5f46b5999e7abc3d4ea593053 Правила читання англійської мови для початківців, таблиця. Інтонація і наголос в англійській

Правил читання в англійській мові досить багато, і стосуються вони як голосних, так і приголосних літер. Крім того, величезна кількість слів читаються не за правилами, тобто є винятками. Тому починає здаватися, що вивчити все це вкрай важко. Насправді, правила читання потрібно вивчити, але вчити їх напам’ять немає необхідності. Зробивши кілька вправ на правила читання, ви вже будете знати, як саме читаються однотипні слова. У процесі навчання, коли ви будете читати і слухати різноманітні навчальні матеріали, написання, вимову і значення нових слів будуть запам’ятовуватися як єдине ціле.

Особливості англійської вимови

Читання англійською для початківців на перших порах є деякі складності з-за особливостей вимови – слова дуже часто вимовляються не так, як пишуться. У лінгвістів навіть є така приказка – «Пишемо – Манчестер, вимовляємо – Ліверпуль». Ця ситуація обумовлена тим, що історично в англійській мові існувало, та й досі існує безліч діалектів, на яких одні і ті ж букви і поєднання букв читалися по-різному, що з часом і закріпилося в офіційному англійською. Прикладом може служити поєднання букв ough. Слова though, through, thought відрізняються лише однією буквою, а буквосполучення ough читається у всіх словах по-різному.

Роль транскрипції в навчанні читання англійською

Отже, як ми вже казали, крім численних правил читання англійською, труднощі виникають при засвоєнні транскрипції англійської мови. Транскрипція – це запис звуків мовлення за допомогою спеціальних символів. Уникати її не варто, так як вона є найкращим помічником у вивченні мови, який, по-перше, заощадить вам час при заучуванні нових слів, а по-друге, допоможе уникнути помилок у вимові. Адже коли ви виписуєте чи запам’ятовуєте нове слова, вам обов’язково потрібно знати, як вони правильно читаються. Є два варіанти, як це зробити. Перший – прослухати його в якому-небудь онлайн ресурсі, а другий – подивитися транскрипцію. f6d8215567613fd95ed5df419116dad1 Правила читання англійської мови для початківців, таблиця. Інтонація і наголос в англійській

Читайте також:  Англійська мова 5 типів питань

Зараз в деяких самоучителях, а так само на навчальних сайтах можна зустріти «англійську транскрипцію російською». Вважається, що записати англійське слово російськими літерами набагато простіше, ніж вчити якісь незрозумілі фонетичні значки. Насправді, це помилка. Англійська фонетика відрізняється від російської настільки сильно, що російськими літерами можна тільки приблизно передати вимову англійських слів, причому в основному найпростіших, читання яких і без такого роду «транскрипції» не представляє особливої праці. Деяких англійських звуків в російській мові просто не існує, та й правильне вимова схожих на перший погляд англійських і російських звуків може мати певні відмінності.

Таким чином, ми рекомендуємо вам виділити час на вивчення транскрипційних значків і читання звуків. Це одне з базових знань при освоєнні правил читання англійської мови для початківців. Знання транскрипції буде служити вам вірою і правдою на всіх етапах вашого навчання.

Розбираємо правила читання англійської мови

Існують різні класифікації правил читання приголосних і голосних в англійській мові. Для голосних букв, як правило, розрізняють 4 типи складів. Це 4 типу оточення, в яких може опинитися голосна буква, і яке впливає на її вимову. У деяких підручниках розглядають тільки перші два типи мовлення – відкритий і закритий, але враховують, чи бере участь у цих типах складу літера r – оскільки вона впливає на читання голосних. Приголосні букви в різних комбінаціях також можуть читатися по-різному. Треба сказати, що кількість винятків і варіантів читання одних і тих же буквосполучень в різних словах дають підставу вважати правила читання швидше за узагальненими рекомендацій, які слід вивчити, перш ніж почати читати.

Для ознайомлення з правилами читання англійською, пропонуємо вам взяти за основу таблиці з варіантами читання літер, які дає в своєму підручнику для дітей «Англійська мова. 1-4 класи в схемах і таблицях» Н.Вакуленко. Ці правила читання англійською мовою для дітей охоплюють практично всі можливі варіанти читання голосних і приголосних букв в англійській мові. Але перш, ніж перейдемо безпосередньо до таблиць, розберемося ще з двома поняттями, які обов’язково вам зустрінуться, при знайомстві з правилами читання. Це відкритий і закритий склад.

Склад називається відкритим, коли

 • закінчується на голосну і є останнім у слові
 • за голосною йде приголосна, а потім знову голосна
 • за голосною знову йде ще одна голосна

Приклади слів з відкритим типом складу (Ви можете слухати зі звуком):

age , blue , bye , fly , go

Склад називається закритим, коли

 • закінчується на приголосну і є останнім у слові
 • за голосною йде кілька приголосних

Приклади слів із закритим типом складу:

bed , big , box , hungry , stand

Отже, сформулюємо правила читання англійської мови для початківців: таблиці читання голосних і приголосних.

Таблиці читання голосних

A

A [ei] — у відкритому складі

lake, make

A [æ] — у закритому складі

rat, map

A [a:] в закритому складі на r

car, bar

A [εə] — в кінці слова гласний + re

care, fare

A [ɔ:] — поєднання all, au

all, tall

 

O

O [əu] — у відкритому складі

no, home

O [ɒ] — в закритому ударному складі

lot, boss

O [ɜ:] — в деяких словах з «wor»

word, work

O [ɔ:] — у закритому складі на r

horse, door

O [u:] — у сполученні «oo»

too, food

O [u] — у сполученні «oo»

good, look

O [aʊ] — у сполученні «ow» в ударному складі

now, clown

O [ɔɪ] — у сполученні «oy»

boy, joy

 

U

U [yu:], [yu] — у відкритому складі

blue, duty

U [ʌ] — у закритому складі

butter, cup

U [u] в закритому складі

put, bull

U [ɜ:] — у сполученні «ur»

purse, hurt

 

E

E [i:] — у відкритому складі, поєднанні «ee», «ea»

he, meet leaf

E [e] — у закритому складі, поєднанні «ead»

head, bread

E [ɜ:] — в поєднаннях «er», «ear»

her, pearl

E [ɪə] — в поєднаннях «ear»

near, dear

 

I

i [aɪ] — у відкритому складі

nice, fine

i [aɪ] — у сполученні «високу»

high, night

i [ɪ] — у закритому складі

big, in

i [ɜ:] — у сполученні «ir»

bird, girl

i [aɪə] — у сполученні «ire»

hire, tired

 

Y

Y [aɪ] — в кінці слова під наголосом

my cry

Y [ɪ] — в кінці слова без наголосу

happy, family

Y [j] — на початку слова

yes, yellow

 

Таблиці читання приголосних

З

C [s] — перед i, e, y

place, cinema

C [tʃ] — в поєднаннях ch, tch

children, catch

C [k] — в інших випадках

cat, picnic

 

S

S [z] — у кінці слів після голосних та дзвінких приголосних

places, dogs

S [ʃ] — в поєднанні sh

she, show

S [s] – в інших випадках

sport, dress

 

T

T [t] — крім поєднань th

tell, time

T [ð] — в поєднанні th

the, brother

T [θ] — в поєднанні th

think, fifth

 

G

G [dʒ] — перед е, i, у

page, energy

G [ŋ] — в поєднанні ng в кінці слова

song, interesting

G [g] — в інших випадках

go, big

 

Інтонація в англійській

Навіть якщо студент вивчить всі основні граматичні правила і 10-12 тисяч лексем, це не зробить його близьким до носія, оскільки йому необхідно вникнути ще в фонематичний лад мови, зокрема, засвоїти, в яких випадках застосовувати який тип інтонації.

Розрізняють два основних види – висхідна і низхідна.

Перша використовується в пропозиціях-проханнях, при зверненні до людини, при оголошенні списку (при цьому інтонація йде вгору на кожному зі слів, крім останнього), після прислівників і вставних слів на початку фрази, на початку альтернативного питання, в розділовому питанні.

Другий тип інтонації, пониження тону, актуальний у твердженнях, при дачі розпорядження. Його можна зустріти у вигуки, у спеціальних питаннях.

Як тренувати цей навик?

 • Слухайте, як говорять носії, як читається те чи інше слово, звук, фраза в аудіокниги.
 • Дивіться відео, присвячені цій темі. Притому англійська повинен бути в оповідача першим і основним мовою.
 • Використовуйте навчальні матеріали та застосовувати отримані знання на практиці. Виробляєте читання англійською мовою вголос, після прослуховування запису, розмовляйте хоча б кілька разів на тиждень.
 • Записуйте свою мову і робіть порівняльний аналіз з мовою нейтивов.

Наголос в англійській

При неправильно зроблений акцент у певних буквосочетаниях вас буде складно зрозуміти носія англійської. Однак заучувати наголос для кожного слова безглуздо, так як в цьому аспекті є певна системність.

Більшість слів мають наголос на першому складі. Але є такі, які підпорядковуються іншому правило. Наприклад, суффиксальные освіти -tion, -cian і –cial вимагають перед собою постановки акценту (informAtion, optician). Також ведуть себе суфікси -(g)nomy і –logy (geOlogy, ecOnomy).

З приставками все ще простіше – вони пропускаються і залишаються безударными. Це працює з префіксами in-, en-, con-, com-, re-, de-, ex – та ін.: exchAnge, encOmpass.

Приставки зі значенням заперечення (non-, un-, in-, ir-, not-) також підпадають під дане правило: unUsual, irrElevant.

Є ряд слів, які змінюють ударний тип складу в англійській на ненаголошений в залежності від значення:

 • to object – заперечувати; Object – об’єкт;
 • to presEnt – дарувати; prEsent – подарунок, справжній момент.

Вивчивши основні положення, які регламентують наголос, і трохи попрактиковавшись, можна з легкістю досягти високої мовної планки.

Як вивчити правила читання. Онлайн-вправи

Як ми вже говорили раніше, правила читання заучувати напам’ять немає ніякої необхідності. Потрібно просто ними користуватися. Для початку пройти кілька вправ на правила читання, читаючи вголос поспіль однотипні слова. Це допоможе закріпити правила читання і розвинути навички вимови. Для додаткового контролю можна взяти вправи з аудіо супроводом. Насправді, правила читання відпрацьовуються автоматично, самі собою, так як, регулярно займаючись англійською мовою, ви слухаєте, читаєте, пишете – то є практики для відпрацювання правил читання цілком достатньо.

Виберіть слова, в яких є схожі голосні звуки

 • [æ] …catlockbacklook …catlockbacklook

 • [i:] …jeepdogbeesea …jeepdogbeesea …jeepdogbeesea

 • [ɪ] …givekillgoatmilk …givekillgoatmilk …givekillgoatmilk

ПроверитьСбросить результатБольше вправ

Виберіть слова, в яких є однакові приголосні звуки

 • [k] …closemilklittermouse …closemilklittermouse .

 • [l] …lamppaloaklook …lamppaloaklook …lamppaloaklook

 • [t] …catteasoapread …catteasoapread

ПроверитьСбросить результатБольше вправ

Складіть зі слів англійську скоромовку

 • …twigstwirledTwelvetwinstwelve …twigstwirledTwelvetwinstwelve …twigstwirledTwelvetwinstwelve …twigstwirledTwelvetwinstwelve …twigstwirledTwelvetwinstwelve .

ПроверитьСбросить результатБольше вправ

Застосувати правила читання на практиці Ви зможете на нашому сайті. Проходячи унікальні вправи за методом Lim English, ви зможете освоїти не тільки читання, але і написання англійських слів, а також вивчити основні граматичні правила і продовжити навчання далі.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: