Презент Сімпл і Презент Континиус – правила | Порівняння Present Simple та Present Continuous, приклади

Незважаючи на те що мінімалістичні англійці століттями рятували свою мову від надмірностей, вони зберегли найбезглуздіше час, невідома сучасним європейським народам, і бажаючи їм плутанина довела його марність, проте воно є однією з фундаментальних основ англійської мови, яку не можна проігнорувати.

971c23a23ee15057f6e5b51a7443539a Презент Сімпл і Презент Континиус   правила | Порівняння Present Simple та Present Continuous, приклади

Загальні правила для Презент Сімпл і Презент Континиус можуть звучить так:

Даний продовжене час (Present Continuous) описує те, що відбувається в поточний момент дія, тоді як Present Simple передбачає якийсь звичний уклад життя або послідовність подій, яка характерна для цього моменту, тобто в першому випадку відбувається прямо зараз, а у другому говорить особа спирається на сформовану систему, яка в звичайних умовах не піддається змінам.

Розглянемо приклади для порівняння Present Simple та Present Continuous:

I work from 8 to 5 – Я працюю з восьми до п’яти

Ця пропозиція передбачає відносно незмінну послідовність дій, іншими словами, робота з 8 до 5 є вашою характеристикою. Ви можете пропустити кілька днів через хвороби, але усталена система все одно продовжує функціонувати – ви є працівником, який прийняв вищезгаданий графік. Розглянемо ще один приклад.

I play guitar – Я граю на гітарі

Уміння водити машину або грати на музичному інструменті є вашим незмінною якістю. Безумовно, його можна позбутися за різних причин, але поки цього не сталося, то вважається, що ви нею володієте.

Дотримуючись цієї логіці, можна легко зрозуміти вживання Present Simple для визначення майбутніх дій, які відбуваються за розкладом. Зазвичай це стосується неживих предметів.

Our plane leaves at 6 p.m – Наш літак відлітає в 6 вечора.

Літак відлетить ввечері, тобто дія відбудеться в майбутньому. Тим не менш у таких випадках ми вживаємо Present Simple, оскільки літак літає за розкладом, регулярно і його відправлення можна вважати його звичайною характеристикою.

Читайте також:  У чому різниця між Too, So і Very: правило вживання і приклади в яких випадках ставиться кожне слово

Тепер перейдемо до прикладу Present Continuous

e771efa48e593d4cb3cd2f94ea72cdd5 Презент Сімпл і Презент Континиус   правила | Порівняння Present Simple та Present Continuous, прикладиI’m working – Я працюю

 

Незважаючи на ідентичність перекладу Present Simple, ця пропозиція має зовсім інший зміст. Це дія прив’язане до поточного моменту. Уявіть, що ви сидите на робочому місці. Ви піднімаєте телефон, ваш співрозмовник запитує, що ви робите, і ви відповідаєте, що прямо зараз ви зайняті роботою, тобто «i’m working», оскільки дія на момент дзвінка все ще триває. Коли людині відомо, що ви зараз не можете відволіктися, або ви говорили йому, але він забув, то таке формулювання прозвучить як докір, тобто «I work from 8 to 5» буде інформативною фрази, а «i’m working» при відповідному інтонаційному забарвленні підкреслить недоречність дзвінка.

Present Continuous може виявляти намір щось зробити ще до початку процесу.

Today i’m working – Сьогодні я працюю

Ви хотіли поніжитися на пляжі, але замість цього начальник обрадував надурочними обов’язками, тому коли друзі запитують вас, де ви з ними зустрінетеся, ви відповідаєте, що саме сьогодні ви працюєте, вживаючи тривалий час, але тільки якщо цей випадок особливий у вашому графіку. Якщо ж ваш співрозмовник не знає розкладу вашої зайнятості і пропонує зустрітися в ресторані в 3 години, проінформуйте його з допомогою Present Simple, який вкаже на те, що ви завжди зайняті в цей час і за визначенням не можете прийти на зустріч:

I work till 5 o’clock – Я працюю до 5

Це допоможе уникнути зайвих питань, оскільки, якщо ви скористаєтеся тривалим часом, ваш співрозмовник подумає, що в понеділок в 3 години ви зайняті, а у вівторок у той же час немає.

Порівняємо ще пару пропозицій.

The kids are growing up (too fast) – Діти ростуть (дуже швидко)

Навіть якщо відкинути останні два слова, ця фраза має очевидний сентиментальний відтінок жалю з приводу того, що відбувається зараз. Звичайно, діти ростуть постійно, але по-перше, ви підкреслюєте тимчасове обставина, а не якість, а по-друге, вони коли-небудь виростуть і цей процес закінчиться. Давайте подивимося, як перетворюється пропозицію, коли Simple замінює Continuous.

Читайте також:  Непряма мова в англійській мові

(The) grow up Kids – Діти ростуть

Російська інтерпретація знову втратила сенс англійського еквіваленту, у той час як останній ні в якому разі не є синонімом попереднього висловлювання. Тут автор акцентує увагу на властивості дітей зростати, ніби вони огірки, тобто просто констатує факт – сонце світить, а діти ростуть. Більше того, у разі вживання певного артикля пропозицію знаходить комічну, а, може бути, і жахливу трактування.

Часто, не дивлячись на відмінності, Present Simple та Present Continuous перекладаються однаково, але їх граматичні властивості дозволяють зрозуміти, на чому акцентується увага.

Тривалий час зазначає строк дії, навіть якщо він неочевидний, при цьому ігноруючи факт їх системності.

He is travelling by bicycle – (Зараз, в даний момент) Він подорожує на велосипеді 2148308b0f79433671fdc281a89ede9b Презент Сімпл і Презент Континиус   правила | Порівняння Present Simple та Present Continuous, приклади
I’m working in the US – (Зараз) Я працюю в США

Present Simple ж вказує на властивості, якості, дії і їх звичний послідовний характер.

He travels by bicycle – Він подорожує на велосипеді (за звичаєм, тому що любить це робити; не машиною і не поїздом)
I work in the US – Я працюю в США (факт моєї біографії, який має системне підтвердження; я живу в США і ходжу на роботу з понеділка по п’ятницю)

Іноді застосування двох варіантів побудови пропозиції народжує лінгвістичний і логічний конфлікт, який дозволяє зробити правильний вибір, навіть якщо він може бути дозволений.

He is travelling in India – (Зараз, в даний момент) Він подорожує по Індії He travels in India – Він подорожує по Індії (Постійно і систематично. Чому саме в Індії? Це його робота? Чому він настільки відданий своїй діяльності, що не бачить її кінця?)

Читайте також:  Онлайн тест на знання артиклів в англійській мові | Englishdom

Отже, підіб’ємо підсумок:

Present Simple – позначає дії, які відбуваються зазвичай, регулярно, є характерними для особи або предмета. Present Continuous – позначає який-небудь процес, тривале дію, пов’язану з цим моментом, або заплановане на найближчий час дія.

Для того, щоб розібратися в тонкощах граматики англійської мови і застосувати на практиці знання основних часів англійської мови, рекомендуємо вам скористатися онлайн самовчителем англійської мови Lim-English.com. На нашому сайті ви знайдете не тільки самі правила англійської граматики, але і тексти з вправами на ці правила. Прикладом використання Present Continuous та Present Simple, про які йшлося в цій статті, може служити, наприклад, такий текст:

Hello, Tom! Where are you going?
I am hurrying to school.
When do your lessons start on Mondays? They usually start at nine o’clock.
Why are you running then? It is only eight o’clock.
I am running because I want to play soccer with my friends before the lessons.
Are you friends now playing? No, they are not.
They are not now playing.
We usually play soccer at eight fifteen in the morning.

Слухати текст англійською

Привіт, Том! Куди ти йдеш?
Я поспішаю до школи.
Коли твої уроки починаються по понеділках? Вони зазвичай починаються о 9 годині.
Чому ти біжиш тоді? Зараз тільки 8 годин.
Я біжу, бо я хочу пограти у футбол з моїми друзями перед уроками.
Твої друзі грають зараз? Ні, …
Вони не грають зараз.
Ми зазвичай граємо у футбол в 8.15 ранку.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: