Що таке пасивний та активний словниковий запас

У кожної людини є певний словниковий запас, яким він користується при спілкуванні. В активний словниковий запас включаються ті слова, які ви використовуєте у своїй промові або листі. У цій статті ми розберемо, ніж активний запас відрізняється від пасивного, і як розвивати кожен з них.

Зміст статті:

 Що таке пасивний та активний словниковий запас

В чому різниця

До пасивного запасу відносяться ті слова, які ви вивчаєте у процесі роботи зі словами, розумієте їх, однак ще поки не можете використовувати у своїй щоденній мові. Наприклад, можна зустріти часте використання слова «talk» — в активному словнику. У пасивному перебувати слово «chat», проте використовується воно рідко.

Або можна пояснити на прикладі російської мови. Так повинно бути зрозуміліше. Узяти, наприклад, слово «світлофор». Ви знаєте це слово і легко зможете використовувати його там, де це доречно. Але взяти, приміром, слова «калейдоскоп» або «концептуальний». Ви знаєте значення цих слів, розпізнаєте їх у тексті і при бажанні зумієте пояснити їх значення іншій людині. Але у своїй повсякденній мові ви їх не використовуєте, або використовуєте дуже рідко.

Такий феномен спостерігається не тільки в англійській мові, але і в інших мовах теж. Є рідко використовуються (пасивні) слова і часто вживані (активні). Слова можуть переходити з активного в пасивний, якщо їх не використовувати, і навпаки — з пасивного в активний, якщо ви починаєте використовувати його досить часто.

Від рівня знань кожного студента залежить і його словниковий запас. Наскільки більше у нього слів в активі, тим мова його буде якісніше і різноманітніше. Поговоримо більш докладно про індивідуальному словнику.

 Що таке пасивний та активний словниковий запас

Індивідуальний словник

Будь-яка мова надзвичайно різноманітний, і знати мову — це не означає знати всі його слова і вирази. Це просто неможливо, адже навіть в рідній мові іноді диву даєшся, скільки ще незвіданого, і це не кажучи вже про специфічні назвах і термінах, що стосуються певних професій, назв птахів, квітів, медичних термінів і так далі.

Читайте також:
Безкоштовна методика вивчення англійської мови

Знати мову — означає володіти певним словниковим запасом, достатнім для спілкування у різних ситуаціях. Це суто індивідуальна річ, яка залежить від потреб кожної окремої людини, але і, звичайно ж, від різного рівня.

Можна знати небагато слів, але вміло ними користуватися і створювати складні лексичні конструкції. А можна і при великому словниковому запасі не зуміти донести свої думки. Якщо говорити про сухому кількості, то ось приблизні вимоги до того, скільки слів людина має знати на певному рівні володіння англійською мовою:

  • Starter — 500-600 слів
  • Elementary — 1000-1300 слів
  • Pre-Intermediate — 1400-1800 слів
  • Intermediate — 2000-2500 слів
  • Upper-Intermediate — 3000-4000 слів
  • Advanced — 4000-7000 слів
  • Proficiency — 7000-12000 слів

І ще один цікавий момент. Десять тисяч слів — це не в два рази краще, ніж п’ять тисяч. А дві тисячі — не вдвічі краще однієї. Адже слова не рівні між собою за цінності. Одні вживаються частіше, інші рідше. Вивчивши кілька тисяч слів, ви вже будете розуміти до 80% написаного в текстах англійською. І за межами 10 тисяч слів кожне слово все ще розширює ваш словниковий запас, але вже не так сильно, як слова з першої тисячі. Детальніше про це ми писали у статті 1000 найважливіших англійських слів.

 Що таке пасивний та активний словниковий запас

Осягнути неосяжне

Звичайно ж, неможливо постійно тримати в голові величезну кількість слів, якими доводиться користуватися регулярно. Наприклад, якщо ви постійно використовуєте англійську в роботі, вживаючи переважно тематику «Business English», то у вас викличе складність спілкування на побутові теми: про музику, мистецтво і т. д. Так відбувається не тому, що це складно, чи ви цього не знаєте, а тому, що ці слова з часом (особливо, якщо вони були просто зазубрені без асоціативних зв’язків) йдуть з вашого активного словника в пасивний.

Ще раз нагадаємо для ясності, що активний словник — це все слова, які людина може вільно використовувати в усній і письмовій мові. Пасивний словниковий запас — це всі слова, які людина впізнає на слух і при читанні, але не використовує їх у спонтанної промови, ні в усній, ні в письмовій формі.

Це нормальне розподіл. Не потрібно намагатися вводити в активний запас всі вивчені слова. Частина з них вам в англійській може не знадобитися, так само як і багато російські слова ви не використовуєте у рідній мові.

Такий поділ застосовується як для рідного, так і для будь-якого вивчається. Тому, у разі необхідності, бажано готуватися заздалегідь, відновлюючи в пам’яті слова тієї тематики, на яку треба розмовляти. Для цього краще або прочитати, або написати слова, які, як ви відчуваєте, будуть необхідні в майбутній бесіді.

Читайте також:
Найзагадковіші місця планети

 Що таке пасивний та активний словниковий запас

Що важливіше

Обидва словника надзвичайно важливі для ефективного спілкування, так як активний словник, дозволяє грамотно виражати свої думки, а пасивний — без особливих складнощів розуміти висловлювання інших людей, розвивати смислову здогадку, навіть спілкуючись на абсолютно нові, незнайомі теми.

Однак варто завжди підтримувати природний баланс. Тобто працювати якісно і на прийом і на передачу інформації. Ви можете чудово розуміти все, що вам говорять, але сказати що-то буде дуже проблематично. Така ситуація виникне в тому випадку, якщо ви не приділяєте належної уваги практиці говоріння.

Так чи інакше, немає сенсу навмисно розвивати якийсь окремий навик. При вивченні нової лексики слова будуть сортуватися самі собою. Якісь здадуться вам цікавими, якісь корисними, а які-то ви за непотрібністю просто відкладіть в пасивний запас англійської мови.

Як розвивати

З пасивним запасом проблем зазвичай не виникає. Ви просто вивчайте слова, з часом якийсь відсоток забувається, а якийсь відкладається у пасивний запас. Набагато більше складнощів з тим, як почати використовувати слова з пасивного запасу в мовленні. Існують кілька способів того, як ефективно переводити слова з пасивного в активний словник англійської мови.

Першим з них є лист. Як би страшно це не звучало, але справа в тому, що саме під час письма можна якісно запам’ятати слова. Цей процес запам’ятовування можна посилити, якщо взяти слово, яке ви хочете перевести в актив, і придумати з ним пропозицію, пов’язавши його з вашими поточними інтересами і бажаннями. Потім записати все це пропозиція.

Другий спосіб полягає в тому, щоб свідомо використовувати ці слова в реченнях, які ви будете формулювати, як тільки з’явитися можливість поговорити. Це може бути і урок англійської мови через скайп, та зустріч з друзями, і будь-випадкова розмова. Загалом, вибирайте для себе серію слів, які ви бажаєте перенести в актив і свідомо вживайте їх. Особливо це стосується синонімів. Хочеться використовувати прості знайомі слова на кшталт good і nice, але для розширення активного словникового запасу потрібно підключати і fine, та perfect, і brilliant.

Читайте також:
ТОП-5 ігор на смартфон для вивчення англійської (відео)

Є ще і третій спосіб, який дозволяє активізувати для себе слова під час читання. Просто помічайте слова, які ви хочете вивчити, і виписуйте їх разом з перекладом. Не пишіть багато слів — п’яти достатньо для того, щоб почати працювати з ними.

 Що таке пасивний та активний словниковий запас

У підсумку хотілося б зауважити і нагадати найголовніше правило — це інтервальні повторення. Ми вже не раз говорили про них. Однак, в процесі перекладу слів з пасиву в актив, повторення відіграє дуже важливу роль. Якщо ви не будете часто використовувати у своєму мовленні слова — ви їх просто забудете.

Тому визначте для себе тимчасові інтервали для того, щоб швидко пробігати пройдений матеріал і вловлювати ті моменти, які, як вам здається, ви забули, і повторювати їх. Можна сказати, що є частина слів, які вже будуть практично назавжди перебувати в активному стані.

Це легко перевіряється. Кожен знає слова, які були запам’ятовані їм емоційно і ніколи їх не забуває. Проведіть паралелі і усваивайте нові слова асоціативно. Це підвищить шанси на те, що, якщо слово потрапить в актив, воно вже від туди не піде ніколи, і ви зможете його використовувати в будь-якій ситуації на повному автоматі.

EnglishDom #вдохновляемвыучить

Подобається? Поділіться з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн