Скільки часів в англійській мові – 12, 16 або 24?

de12dfc7e1be60a215ce2b8c4f86746a Скільки часів в англійській мові  12, 16 або 24?

Часи. Ця тема викликає одночасно біль і трепет у російських школярів і студентів, приступають до вивчення англійської. Чому? Тому що їх дійсно багато. Різні видання та Інтернет-ресурси виділяють різну кількість часів в англійській мові:

 • у самовчителі Тетяни Трофименко їх 26;
 • блогер Ірина Кристалінська і багато портали виділяють всього 12;
 • хтось наполягає, що в англійській мові 16 часів.

Звідки такі різні думки? Все пояснюється тим, що хтось враховує форми тільки дійсного застави (тобто часи груп Simple, Perfect, Continuous), а хтось додає до них ще пасивний заставу. Деякі включають сюди ж ще чотири форми майбутнього в минулому.

Як рахувати часи

А дійсно, скільки часів в англійській мові? Якщо говорити про часи як про фізичний феномен, то їх всього три – теперішнє, минуле і майбутнє. При класичному ж підході до граматики англійської мови налічують дванадцять часів, і кожне з них має свою назву. Для зручності часів англійської мови можна об’єднати в групи: група Past Tenses (минулі часи), група Present Tenses (теперішні часи) і група Future Tenses (майбутні часи).

У кожній із груп по чотири часу, і для того, щоб розібратися з правилами їх вживання, необхідно чітко розуміти, що ми і англійці маємо різний менталітет. У чому це виражається?

У англійців дуже сильно поняття «бути», а у нас з часом воно відійшло в сторону, і особливо це помітно в теперішньому часі. Щоб зрозуміти, як думає англієць, треба спробувати перевести деякі фрази дослівно.

Наприклад, пропозиція «I am an accountant» в простому теперішньому часі переведеться як «Я є бухгалтер», а фраза в цьому подовженому часу «He is cooking lunch» звучатиме як «Він є готує ланч». В «нормальному» російською мовою ці фрази звучать набагато простіше, але не більш визначено: «Я бухгалтер» і «Я готую ланч».

Читайте також:  Як мотивувати співробітників до вивчення англійської

Тобто, ми вважаємо часи в англійській так: включаються форми Perfect Simple, Continuous, а також Perfect Continuous. А тепер проста математика: 4 групи x 3 форми = 12 форм.

Скільки часу в дійсному заставі?

Past Tenses (Група минулих часів)

Минулий час в англійській мові виражається чотирма видовременными формами. Краще всього розглядати їх за допомогою заданих ситуацій. Наприклад, візьмемо виконавця дії, сама дія і те, над чим виконується дія. Це можуть бути слова Джейн, Чистити, Картопля (Jane, Peel, Potatoes)

 • Простий минулий (Past Simple): в цьому випадку ми говоримо про звичному повторюваному дії, яке відбувалося в минулому. У таких реченнях використовуються слова або фрази-індикатори, такі як two years ago, yesterday, in 2015 і так далі. Приклад речення у простому минулому часі з використанням зазначеної ситуації : Yesterday Jane peeled a lot of potatoes.
 • Минулий тривалий (Past Continuous): мається на увазі процес, який відбувався в певний момент часу в минулому. Це час найчастіше вживається у поєднанні з Past Simple. Jane was peeling potatoes when her mother entered the kitchen.
 • Минув вчинене (Past Perfect): тут йдеться про вчинення дії, що сталося перед певною дією або моментом в минулому. Jane had peeled potatoes by 12 o’clock yesterday.
 • Минув вчинене тривалий (Past Perfect Continuous): мається на увазі процес, який почався в минулому, тривав до певного моменту або короткострокової дії і йшов далі. Jane had been peeling potatoes 20 minutes for when her mother entered the kitchen.

 

Present Tenses (Група теперішніх часів)

Даний час в англійській мові також представлено чотирма видовременными формами. Давайте використаємо ту ж ситуацію, що і для минулих часів:

 • Просте даний час (Present Simple) вживається, коли ми говоримо про звичному для людини дії, навіть якщо у момент промови це дія не відбувається. В цьому часі вживаються слова індикатори usually, always, often, sometimes, every day, never і т. д. Jane peels potatoes every day.
 • Теперішній тривалий час ” (Present Continuous) вживається, коли ми говоримо про дію, що відбувається в момент мовлення. Jane is peeling potatoes at the moment.
 • Справжні вчинене час (Present Perfect) вживається, коли в момент мовлення повідомляється про результат дії без згадки, коли воно відбулося. Тут часто вживаються слова-індикатори just, already yet. Jane has already peeled potatoes.
 • Даний вчинене тривалий час (Present Perfect Continuous) вживається, коли ми говоримо, що дія почалася певний час тому, відбувалося якийсь період і продовжується в момент мовлення. Jahe has been peeling potatoes since 2 pm.
Читайте також:  Мова калькуляторів, або Навіщо англійська економістам і бухгалтерам

 

Future Tenses (Група майбутніх часів)

Майбутній час в англійській мові вживається з допоміжним словом will. Слід знати, що раніше для першої особи (I, We) вживалася форма shall, але в сучасній англійській мові вона вже практично вийшла з ужитку. Використовуючи вже знайому ситуацію, отримаємо:

 • Майбутнє простий час (Future Simple) вживається, коли ми повідомляємо про намір вчинити яку-небудь дію в майбутньому. Jane will peel potatoes tomorrow.
 • Майбутнє тривалий час (Future Continuous) вживається, коли є певна частка ймовірності, що в якийсь момент в майбутньому буде відбуватися певний процес. Jane will be peeling potatoes tomorrow at 10 a.m.
 • Майбутнє досконале час (Future Perfect) використовується, коли ми передбачаємо, що до певного моменту в майбутньому буде здійснено яке-небудь дію. Jane will have peeled potatoes by 11 a.m. tomorrow.
 • Майбутнє досконале тривалий час (Future Perfect Continuous) використовується, коли ми говоримо про те, що в майбутньому буде відбуватися процес до певного моменту, в який він все ще буде тривати. Jane will have been peeling potatoes 20 minutes for when her mother enters the kitchen.

Ми розглянули минулі, справжні і майбутні часи в англійській мові. Всі вони були вжиті в дійсному (активному) заставі. Всі часи, про які ми розповіли, можна об’єднати в чотири прості схеми:

0bb62bb92f8e77b383be78ff520b662f Скільки часів в англійській мові  12, 16 або 24? 7ace5f277b13a873bc686821e04f8ebc Скільки часів в англійській мові  12, 16 або 24? 4791ddb04b4d5b54e02c7c11160e071a Скільки часів в англійській мові  12, 16 або 24? 88ade90b31a6753d35900e03a97fa766 Скільки часів в англійській мові  12, 16 або 24?

Разом у дійсній заставі ми нарахували 12 часів.

Часи в страдательном заставі

Коротко кажучи, в страдательном заставі підмет це об’єкт, на який спрямовано дію. У цьому його відмінність від дійсного застави, де об’єкт сам вчиняє дію.

Приклад: The table was repaired by me – Стіл був полагоджений мною.

Докладно формування часів в пасивному заставі можна подивитися в статті Passive Voice, але деякі речі необхідно відзначити. На відміну від часів у дійсній заставі, в пасивному немає групи Perfect continuous і часу Future Continuous. Віднімаємо з дванадцяти чотири і отримуємо 8 варіантів часів в страдательном заставі.

Разом у страдательном заставі ми нарахували 8 часів

Форми майбутнього в минулому (Future in the Past)

Назва Future in the Past навіює спогади про знаменитому фільмі “Back to future” (Назад у майбутнє). І дійсно, як же може бути майбутнє в минулому, а саме так це час і перекладається. Але якщо вникнути в суть, то все не так вже й складно. Future in the Past означає подія, що відбудеться у майбутньому, але говорять про це в минулому.

Читайте також:  Уроки з англійської мови - Урок 63

I told that we would go to the stadium – Я говорив, що ми підемо на стадіон.

Існують 4 видовременные форми під загальною назвою Future in the Past

 • Future in the Past Simple
 • Future Continuous in the Past
 • Future Perfect in the Past
 • Future Perfect Continuous in the Past

Докладно розглядати в рамках цієї статті ми не будемо, для цього на сайті є спеціальна стаття Future in the Past, але розуміємо, що це ще 4 часу в нашу скарбничку.

Форми майбутнього в минулому нам дає ще 4 часу

Висновок

Скільки часів англійської мови у нас вийшло? Разом 24 часу. Відповіла наша стаття на питання про кількість часів? З одного боку так, ми постаралися розглянути більшість часів. Але з іншого боку, багато з часів, про які ми розповідали, практично не застосовуються і існують тільки на папері. Тому тільки в процесі навчання Ви зрозумієте, скільки часу потрібно вчити і які застосовувати на практиці.

З урахуванням дійсного і пасивного застав, а також форми майбутнього в минулому, ми нарахували 24 часу в англійській мові

До речі, на нашому сайті ви не тільки вивчите тонкощі англійської граматики і правила вживання англійських часів, але і навчитеся сприймати англійську мову на слух і дізнайтеся безліч нових слів. Натисніть на посилання і приступайте до безкоштовних вправ!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: