В подорож по Індії

Всім привіт. Сьогодні ми вирушаємо в міні-подорож по Індії. Ця країна, про яку багато хто забуває, коли мова заходить про вивчення англійської. А адже там живе більше нейт-спікерів, ніж у США та великій Британії разом узятих. Тому давайте побільше дізнаємося про культуру цієї унікальної країни.

 В подорож по Індії

Релігія

Багато хто думає, що Індія — буддистська країна, але це не так. Частка буддистів там — менше одного відсотка. Близько 80% населення Індії є послідовниками індуїзму (на місцевій мові — «санатана-дхарма», що означає «вічний шлях». Ця релігія має чотири основних напрямки: Вишнуизм, Шиваїзм, Шактізм, Смартаизм, але є і центральні поняття, на яких тримається релігія.

Дхарма — порядок, вчення, шлях. Сьогодні слово «дхарма» в Індії часто називають просто релігію. Наприклад, сам індуїзм звучить як «санатана-дхарма», а буддизм — «будда-дхарма».

Сансара (або «колесо сансари») — кругообіг життя і смерті. Простіше кажучи, життєвий цикл. Це все те звичне, земне, що ми звикли бачити в цьому світі. В індуїзмі сансара розглядається як світ, у який неосвічена душа потрапляє, щоб досягти просвітлення. Тільки через медитацію, любов і позбавлення від хибних цінностей душа може вийти з сансари і досягти мокші (нірвани)

Карма — те, що людина накопичує як результат своїх вчинків, як правильні, так і неправильні. Від карми людини залежить те, на якому ступені буде його душа в наступному житті, але в межах сансари вона продовжує накопичуватися завжди, аж до виходу душі в стан мокші.

Йога — комплекс практик, спрямованих на духовний і психологічний розвиток особистості.

Веди — стародавні писання на санскриті. В них зберігаються найдавніші знання. В індуїзмі розглядають чотири веди: «Веда гімнів», «Веда жертовних формул», «Веда піснеспівів» і «Веда заклинань».

Читайте також:  Розповідь про сім'ю "My family" (з перекладом)

 В подорож по Індії

Індійські божества

В Індії існує так званий пантеон богів. Всього в різних індійських віруваннях налічується більше тисячі божественних істот і ще незліченна кількість духів, демонів і так далі. Повний перелік божеств настільки величезний, що звичайній людині повністю розібратися в ньому практично неможливо, тому в індуїзмі прийшли до «злиття» богів. У Рігведі («Веда гімнів») описується тридцять три божества, і саме вони вважаються найбільш шанованими.

Серед тридцяти трьох божеств три найбільш значущі — це Брахма, Шиву і Крішна, які уособлюють собою три сторони Всесвіту. Ця трійка відноситься до вищого пантеону. Шива уособлює руйнування, Вішну — творення, і Брахма — творчість (останні два сьогодні часто розглядаються як одне ціле). І незважаючи на те, що Шива в образі страшного злого божества з армією злих демонів виглядає не самим вдалим об’єктом для поклоніння, у культу Шиви досить багато послідовників, які люблять свого бога не менше, ніж послідовники культу Вішну.

Решта тридцять божеств належать до нижчого пантеону, служать верховної трійці і уособлюють окремі явища. Наприклад, Кубера — Бог багатства і скарбів, Ганеша — Бог мудрості, Яма — Бог смерті і так далі.

 В подорож по Індії

Мови Індії

В Індії дві державні мови – англійський і хінді. При цьому всього в різних частинах Індії налічують більше 450 різних мов і понад двох тисяч діалектів. Двадцять два з них дозволяється використовувати у деяких штатах для адміністративних цілей. Дозволити вести документацію на будь-якому локальному мовою було б нерозумно, адже ніхто не знає кілька сотень мов. Доводилося постійно переводити і стикатися з труднощами перекладу.

Англійська мова прийшов в Індію після британської колонізації. Хороше знання англійської завжди вважалося показником добробуту та гарного походження. Сьогодні, завдяки глобалізації вже велика частина населення вільно на ньому говорить, і це навіть вважається модним.

Читайте також:  Фразові дієслова з look 25 прикладів для поповнення словникового запасу

Після отримання незалежності Індія робила спроби відмовитися від англійської в якості державної мови, щоб зберегти власну культуру. Однак ця ідея зустріла опір в англомовних штатах, і її вирішили відкласти.

Кастова система

Сьогодні в Індії на законодавчому рівні заборонено кастова дискримінація, але упередження залишаються в головах місцевих. І можна з упевненістю говорити, що в сучасній Індії поняття касти (або, якщо говорити точніше, варни — соціальні щаблі індійського суспільства) до цих пір живі. Всього їх чотири:

Брахмани (Brahmin) — духовенство, освічені і зазвичай забезпечені люди. Серед них служителі храмів, бухгалтера, великі землевласники і так далі. Брахмани становлять близько 5-10% від загального населення Індії.

Кшатрії (Kshatriyas) — ті, хто має гарне звання в армії, а також деякі управляючі на адміністративних посадах.

Вайш’ї (Vaishyas) — торговці, землевласники, підприємці.

Шудри (Shudras) — слуги. Здебільшого це ті, хто займається аграрними роботами в сільській місцевості («чисті» шудри) і ті, хто займаються ремеслом: ковалі, теслярі, гончарі і так далі («нижчі» шудри).

Недоторканні (The untouchables) — ті, хто виконують саму брудну роботу (м’ясники, прибиральники і так далі) і не відносяться ні до однієї з цих груп, знаходяться за соціальної пірамідою. Довгий час з недоторканними було не можна навіть перетинатися, адже вони несли погану енергетику. Тому недоторканні селилися окремо в спеціальних районах. Людину також могли зарахувати до недоторканих за серйозний моральний проступок.

 В подорож по Індії

Визначити касту людини нескладно. Звичайно, питати про це неввічливо. Все одно що у нас запитати у незнайомої людини, скільки він заробляє. Але приналежність людини видає його прізвище, територіальне походження, фінансовий стан і навіть зовнішній вигляд. Індія — досить бідна країна, тому шудра можна легко дізнатися по худорлявого статурі і обгорілої шкіри.

Держава намагається боротися зі стереотипами. Наприклад, виділяє пільги для шудр начебто безкоштовного навчання в університеті. Проте прірва між «станами» поки велика і традиції продовжують жити. Наприклад, в Індії не прийнято вступати в шлюб з людиною з іншого соціального класу. І так, на цьому побудовані багато індійські фільми.

Читайте також:  Як оформляти ділове лист англійською: 10 простих правил

 В подорож по Індії

Англійські фрази родом з Індії

Do the needful — зробити все необхідне, прикласти всі зусилля. І вже не треба перераховувати, що саме потрібно зробити, головне — результат.

Vegetarian / non vegetarian. Багато хто в Індії є вегетаріанцями. Одні – з економічних причин просто не можуть дозволити собі м’ясо, інші відмовляються від нього усвідомлено з релігійних міркувань. Суворе поділ на veg / non veg прийшло в англійську мову саме з Індії.

Uncle / auntie. Манера говорити «дядько» і «тьотя» по відношенню до людей, які не є вам родичами прийшла в англійську мову з Індії. І в російській мові це, до речі, теж є, так часто говорять діти.

Rowdy sheeter. Англійське вираз, що означає «небезпечний злочинець, за плечима якого великий кримінальне минуле». Фразу часто використовують у заголовках індійських газет, і з часом вона перекочувала в британський і американський англійський.

Fortnightly — раз у два тижні. В Індії та частково у Великобританії це слово використовують для позначення двотижневого відрізка часу. Американці це слово практично не використовують.

Грабіж. Спочатку це слово означає «хуліганство» або «грабіж», але в Індії слово набуло нового значення — «зазубрювати навчальний матеріал».

Avatar. Те слово, яким ми сьогодні називаємо головне фото профілю в соцмережах, спочатку в індуїзмі означало містом, в якому божество спускалося на землю.

Guru. З індійської культури слово «майстер», «учитель» прийшло в російську та англійську мови вже в значенні «професіонал».

На це все. Любіть свою культуру і вивчайте інші. Намисто.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: