Вивчення англійської мови за допомогою подкастів

Подкасти на англійській мові — це відмінне підмога для вивчення англійської. Слухати подкасти онлайн, а можна безкоштовно завантажити в mp3 і слухати будь — де- вдома, під час пробіжки, по дорозі на навчання/роботу. Нижче я розповім про те, що являють собою подкасти англійською мовою, які їх різновиди бувають, які існують способи їх слухати, а також як знайти ті, що цікавлять саме вас.

			izuchenie anglijjskogo yazyka s pomoshhyu podkastov		1 Вивчення англійської мови за допомогою подкастів

Одним з найважливіших навичок володіння англійською мовою є здатність розпізнавати англійську мову на слух – і згодом відтворювати її у власних розмовах. Ці вміння потрібні і при здачі ЄДІ з англійської мови, і при здачі міжнародних іспитів TOEFL або IELTS.

На жаль, саме цей бік вивчення англійської нерідко обходять увагою і в школах, і у вищих навчальних закладах, вважаючи за краще роботу з написаними текстами. Це призводить до того, що учні навіть при великому словниковому запасі і вивчених напам’ять граматичних правилах виявляються не в змозі підтримувати бесіду або навіть розуміти звернену до них мова.

Перегляд відео на англійській мові – наприклад, зарубіжних фільмів і серіалів або російських мультфільмів, перекладених на англійську мову, – допомагає, але не надто ефективний. Мозок звикає спиратися на візуальні покажчики або на субтитри і не працює на активну розшифровку звукової інформації та поповнення «банку голосів». На допомогу в такому випадку можуть прийти аудіоматеріали, розраховані виключно на слухове сприйняття. До таких аудиоматериалам відносяться подкасти.

Із статті ви дізнаєтесь:

 • Що таке подкаст?
 • Які бувають подкасти на англійській мові?
 • Освітні подкасти
 • Художні подкасти
 • За допомогою чого можна слухати подкасти?
 • Які є способи пошуку подкастів?

Що таке подкаст?

Подкаст – це аудиопередача, яка, на відміну від теле – і радіопередач, не транслюється в строго певний час, а регулярно викладається в інтернет, де на неї можна підписатися. Епізоди подкасту можна скачати і послухати у будь-який момент – зазвичай абсолютно безкоштовно. Іноді їх супроводжують додаткові матеріали, які можна знайти на сайті – наприклад, транскрипти (дослівна запис усього, що прозвучало в епізоді, у вигляді тексту) або корисні посилання по темі.

Розмір епізодів в різних подкастах може коливатися від декількох хвилин до двох годин. Зазвичай вони викладаються у відповідності з чітким розкладом (найбільш часто зустрічаються подкасти, що виходять раз на тиждень або дві), але у випадку з інді-авторами, що створюють контент у вільний від основної роботи час, нові епізоди можуть з’являтися по мірі створення.

Переважна більшість подкастів виходить на англійській мові, причому в цьому середовищі широко представлений і британський і американський англійський. Це робить їх ідеальним засобом для вивчення мови, – особливо якщо врахувати, що вони сильно розрізняються по складності, і можна підібрати відповідну вашому рівню.

Які бувають подкасти на англійській мові?

Подкастів на англійській існує величезна безліч, але практично всі з них можна розділити на дві основні категорії: освітні та мистецькі. В освітніх подкастах в тому чи іншому вигляді дається документальна інформація. Художні подкасти являють собою твори з вигаданим сюжетом і персонажами.

Зустрічаються також так звані «псевдодокументальні» подкасти, вони ж «мок’юментарі», які виглядають як засновані на фактах, але з часом починають розповідати про події, які не сталися в реальності. Незважаючи на те, що в них зазвичай міститься багато фактичної інформації, яка може знадобитися вам і за межами сюжету, їх варто вважати різновидом художніх.

Освітні подкасти

Освітні подкасти зазвичай присвячені певній темі і в кожному епізоді розбирають один з більш вузьких питань у рамках цієї теми. Найбільш поширені їх форми – заздалегідь підготовлене автором подкасту інформаційне повідомлення і розвивається прямо в процесі запису епізоду дискусія. У другому випадку часто буває, що провідні (зазвичай один або двоє) запрошують сторонніх експертів з питання і ведуть обговорення з ними. Втім, ця умова не є обов’язковою: нерідко ведуть досить добре обізнані про матеріалі й діляться знаннями один з одним і слухачами в режимі реального часу.
🔥 Список освітніх подкастів для вивчення англійської мови
Початківцям краще вибирати подкасти першого типу: при їх створенні інформація начитується максимально чітко і зрозуміло, невдалі моменти перезаписуються, а сторонні шуми видаляються. До того ж, до голосу ведучого простіше звикнути, а в додаткових матеріалах нерідко можна знайти транскрипти. Прикладом такого подкасту є Lore Аарона Манки.

Коли такі подкасти перестають бути для вас проблемою, можна перемикатися на подкасти-дискусії. Вони краще всіх інших дають уявлення про природної англійської мови, а нові голоси, що належать запрошеним гостям, дадуть вам необхідний досвід розуміння слів у різному вимові і при різній манері мови. Невеликий мінус – у таких обговореннях навіть при великому словниковому запасі вам буде потрапляти нова лексика, а з’ясовувати значення незнайомих слів іноді доведеться виключно за контекстом.

Хорошим прикладом освітнього подкасту-обговорення є Ted Radio Hour.

Описані вище типи подкастів розраховані на носія англійської мови і є автентичним аудиоматериалом. Але також існує окрема різновид освітніх подкастів, які будуть особливо цікаві тим, для кого англійська мова не є рідною. Це – спеціалізовані подкасти, спрямовані на вивчення англійської мови. Вони створюються під потреби учнів з різним рівнем володіння англійською і можуть стати важливим доповненням до програми.

Художні подкасти

Художні подкасти володіють всіма відмінними рисами фікшенів і підійдуть людям, які хочуть поєднати приємне з корисним і вивчати мову на прикладі захоплюючої історії. Бувають вони як комерційними, так і належать незалежним творцям, а лінія, що розмежовує їх, часом буває досить розмитою.

🔥 Список художніх подкастів англійською мовою

Розділити художні подкасти можна на дві основні категорії: аудиосериалы та антології. І ті, й інші при цьому можуть мати основного оповідача, який розповідає про минулі події так, як якщо б ми слухали начитку книги, або виконуватися повністю за ролями, як у випадку театральної постановки, тільки без візуального підкріплення. У другому випадку творці широко використовують звукові ефекти і інші способи дати слухачам зрозуміти, що саме відбувається.

Аудиосериалы

Аудиосериалы йдуть по стопах телесеріалів і представляють слухачам вигаданий світ, об’єднаний єдиним сеттінгом і персонажами. При цьому, як і у випадку з телесеріалом, аудиосериалы можуть розповідати одну безперервну історію протягом декількох сезонів, так і завершувати сюжет протягом однієї серії, у наступній розповідаючи вже про інший епізод з життя персонажів. Наступність подій в такому випадку може дотримуватися не занадто строго.

Окремим різновидом аудиосериалов можна вважати серіали-імпровізації. У їх випадку актори не дотримуються чітко прописаним сценарієм, а, залишаючись в рамках ролі, починають розвивати сюжет самостійно. Вже після запису творці аудиосериала накладають звукові ефекти і вирізують невдалі моменти. Транскрипти до таких аудиосериалам ви, швидше за все, не знайдете, зате сам процес прилучення до них зазвичай менш вимогливий, ніж у випадку тих, що слідують продуманим сценарієм.

Антології

Антології являють собою збірники аудиорассказов, кожен з яких є повноцінним і закінченим твором. З цієї причини їх можна слухати в будь-якому порядку і вибирати зі списку епізод будь-якої довжини, що дуже зручно для тих, хто не може приділяти час прослуховування регулярно. Деякі антології є начитками раніше опублікованих оповідань, в рамках інших створюється оригінальний контент.

Найчастіше антології об’єднані спільним жанром – наприклад, фантастика, детективні історії або жахи. Хорошим прикладом цього можуть служити сестринські антології PodCastle, Escape Pod і PseudoPod, що представляють оригінальні історії в жанрах фентезі, фантастики і хоррора відповідно.

За допомогою чого можна слухати подкасти?

Практично у кожного подкасту є офіційний сайт, з якого можна слухати аудіотреки онлайн кожного епізоду або качати їх в mp3 і зберігати на звичний вам девайс (для цього іноді потрібно відкрити трек в окремій вкладці і вибрати в контекстному меню “Зберегти об’єкт як…”). Якщо ви цікавитеся одним-двома подкастами, цей спосіб досить зручний, тим більше він дозволяє негайно отримати доступ до додаткових матеріалів по кожному епізоду.

Але у випадку, якщо число вакансій, що вас подкастів зростає, і вам потрібні способи керувати списками, підписками і скачиваниями, має сенс скористатися спеціальними мобільними додатками. Зазвичай вони дають можливість не тільки тримати всі подкасти в одному місці і відстежувати оновлення, але і скачувати треки для прослуховування офлайн, а також запам’ятовувати місця, на яких ви зупинилися, і відзначати вже прослухані епізоди.

Власникам смартфонів на iOS пощастило, тому що практично всі існуючі подкасти викладаються в iTunes, через який дуже зручно керувати підписками. Організувати вашу колекцію подкастів можна й не володіючи айфоном – через Windows-версію програми, де їх також можна завантажити для прослуховування на іншому девайсі.

У власників смартфонів на Android є зручні програми Podcast Addict, Castbox або Podcast Go. Подібні програми-аггрегаторы подгружают дані документальних і художніх подкастів, так що ймовірність, що ви не знайдете через них зацікавив вас подкаст, вкрай мала.

Які є способи пошуку подкастів?

З-за величезного числа подкастів іноді буває складно зорієнтуватися і знайти те, що вам потрібно. У цій справі можуть прийти на допомогу наступні ресурси:

 • Рейтинги популярності на iTunes і мобільних додатках для прослуховування подкастів. Подібні рейтинги та топи допомагають знайти якісний контент, відсортувати його за жанрами і негайно додати в бібліотеку те, що вас зацікавило. Мінусом такого способу є те, що такі списки не поділяють художні та документальні підкасти і дають мало можливостей для відсіву того, що вам не підходить.
 • Розділ подкастів на сайті BBC. BBC запустила безліч документальних радіопередач і аудиосериалов, записи епізодів яких легко можна знайти в мережі інтернет або через програми-аггрегаторы подкастів. На сайті є зручний пошук за жанрами, а додатковим плюсом є те, що в подкастах звучить британський варіант англійської мови.
 • Audio-Drama.com – гід по вебсайтів, на яких можна знайти комерційні та безкоштовні аудиосериалы. Його особливість – зручний пошук по тегам і наявність у списках навіть маловідомих аудиосериалов. Особливо приваблива в ньому можливість знайти серед них ті, де ролі виконуються кількома акторами.
 • Інший хороший спосіб дізнаватися про аудиосериалах – Audio Drama Wiki. Тут ви можете також знайти зручно згруповану інформацію про драматизациях літературних творів та навіть задати пошук по улюбленому акторові – багато хто з зірок серіалів і кіно брали участь і в аудиопостановках.
 • Listen Notes – пошукова система, орієнтована в першу чергу на пошук освітніх подкастів. Ви вводите ключові слова, і вам видають назви подкастів і їх епізодів, що підходять під запит. Результати пошуку можна відсортувати за датою і значимості, а також пропустити через розширений фільтр.
 • Офіційний сайт щорічного конкурсу аудиосериалов, Audio Verse Awards. На ньому можна знайти списки номінантів, фіналістів та переможців, отримати уявлення про характерні особливості кожного з аудиосериалов – довжині епізодів, жанрі, кількості задіяних акторів, – а також прослухати фрагменти, спеціально вибрані творцями аудиосериалов для ознайомлення.
 • Списки рекомендацій. В інтернеті можна знайти десятки списків і топів найбільш значущих подкастів і аудиосериалов. Кожний із цих списків в чому відображає смаки і особисті уподобання укладача, але це непоганий спосіб з’ясувати, що зараз «на слуху».
 • Сподобалася стаття? Поділися в соц. мережах, щоб не втратити!

  Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: