Як поєднати англійську граматику з практикою мовлення

Зараз можна зустріти чимало популярних методик вивчення англійської, які обіцяють неймовірні результати без будь-якої граматики, більше того — деякі автори стверджують, що вчити граматику і зовсім шкідливо. Іноді просто хочеться їм повірити, адже в школі багато хто з нас тільки й робили, що зубрили граматичні правила, а говорити так і не навчилися. Що ж, тоді давайте спробуємо знайти золоту середину.

 Як поєднати англійську граматику з практикою мовлення

Зміст статті:

Учити або не вчити?

Є два поширених думки. Одна говорить: краще відразу на перших етапах вивчити граматику, бо потім буде складніше переучуватися. Інше: якщо постійно зосереджуватися на граматиці і боятися припуститися помилки, можна в підсумку не розговоритися і міцно закріпити мовний бар’єр.

Коли дитина опановує рідну мову, то він, звичайно ж, не вчить граматику. Він просто чує мову дорослих і повторює за ними. Але не будемо забувати, що він постійно знаходиться в потрібній мовному середовищі, багато людей прикладають зусилля до того, щоб він навчився говорити правильно, фактично він вчиться мові весь час, коли не спить. Докладніше про те, як це відбувається, ми писали тут.

У будь-якому випадку при всьому цьому дитина може похвалитися грамотної різноманітної промовою з хорошим словниковим запасом не раніше, ніж у 9-10 років. Чи є у вас стільки часу на вивчення англійської? Навряд чи. Тому деякі процеси необхідно зробити більш інтенсивними, щоб скоротити час на освоєння навичок. Наприклад, можна не чекати, поки сама граматика вбереться у вас з часом, а почати вчити її цілеспрямовано.

The greater part of the world’s troubles are due to questions of grammar.
Величезна частина світових проблем пов’язані з граматикою.

Michel de Montaigne

При цьому потрібно пам’ятати, що граматика — ні в якому разі не мета, а лише засіб. Основне наше завдання — оволодіти чотирма мовними навичками: читанням, слуханням, говорінням і письмом. Граматика допомагає нам зробити це швидше і краще. Тому ми вчимо її не для того, щоб просто знати, а щоб успішно спілкуватися, щоб розуміти інших і бути понятими.

Читайте також:  Дифтонги в англійській мові

 Як поєднати англійську граматику з практикою мовлення

Візьмемо найпростіший приклад: «I am a student.» або «I was a student.» Як без граматики ми зрозуміємо, де тут даний час, а де минуле? Елементарна граматика дозволяє точніше передавати думку, використовуючи один і той же словниковий запас.

Загалом, ми радимо вам взяти за правило, що граматику все-таки вчити треба, але не так, як географію або історію, а з обов’язковим застосуванням на практиці.

Відпрацювання навичок

Читати і писати можна з підказками перекладача, розпізнавати мову на слух можна інтуїтивно, якщо звикнути до акценту. А ось говоріння викликає найбільшу кількість запитань. От, припустимо, ви вивчили Present Perfect, і як тепер вам навчитися застосовувати його в усному мовленні? Адже набагато простіше і звичніше сказати «I did», ніж «I have done», хоча різницю між значенням цих часів ви розумієте добре — але тільки теоретично. Не будемо винаходити велосипед, просто навчимося на ньому їздити майстерно — все вже придумано до нас.

І не забувайте про те, що ви вивчаєте граматику для говоріння, тому вам краще слухати, а не читати. Спробуйте, наприклад, дивитися граматичні відеоуроки від носіїв мови.

 Як поєднати англійську граматику з практикою мовлення

Так як же відточити конкретне правило? По-перше, потрібно звикнути до звучання конструкції. Для цього спробуйте її імітувати, просто повторюючи за диктором або автором навчального ролика. Потім трансформувати трохи те, що чуєте: наприклад, замість «I have finished the work» скажіть «He has finished the work».

Ill-fitting grammar are like ill-fitting shoes. You can get used to it for a bit, but then one day your toes fall off and you can’t walk to the bathroom.

Погано підходить граматика подібна взуття не за розміром. Ви можете трохи звикнути до цього, але потім якось у вас отвисают пальці ніг, і ви не можете йти у ванну.

Читайте також:  PLOEY. You Never Fly Alone (Славні пташки 2017)

Jasper Forde

Знайдіть вправи, в яких потрібно вибрати відповідну глагольную форму. Дайте відповідь на запитання, в яких використовується Present Perfect. Масу відповідних вправ можна знайти в мережі.

Пройдіть тему в онлайн тренажері: Past Simple та Present Perfect.

 Як поєднати англійську граматику з практикою мовлення

Велогонки за всіма правилами

Якщо продовжувати асоціацію з велосипедом, то до цих пір ви займалися на велотренажері, тобто відпрацьовували навички використання Present Perfect в умовно-мовленнєвих вправах, тобто в таких, де ситуація говоріння виглядає дещо штучно. Але це не означає, що вправи недостатньо хороші, вони теж ефективно працюють і допомагають довести навички до автоматизму. Найцікавіше — це використовувати вивчене граматичне явище в тих ситуаціях, де воно дійсно потрібно в реальному житті. Наприклад, щоб відповісти на такі питання:

  • Have you ever fallen in love at first sight?
  • Have you ever won a prize?
  • Have you ever met anyone famous?
  • What results have you achieved at work this year?
  • What interesting films have you watched recently?
  • What countries you already have visited?

Звичайно ж, це важко зробити поодинці. Якщо ви вже почали навчання англійській по Skype в нашій школі, то ваш викладач обов’язково побудує бесіду таким чином, щоб ви якомога більше вживали Present Perfect не тільки тому, що це — тема уроку, але насамперед тому, що того вимагає сама ситуація обговорення результатів, що пов’язані з цим моментом. Якщо ви займаєтеся самостійно, то обов’язково знайдіть собі англомовних співрозмовників.

In my experience, cooking shows make the best language learning material. You see the items, they mostly use 1st person plural and you get to learn how to cook something new!

З мого досвіду, кулінарні шоу випускають кращий матеріал для вивчення мови. Ви бачите елементи, вони в основному використовують множина від першої особи, і ви навчитеся готувати щось нове!

Leslie Dean Brown

Як не заплутатися

Щоб навчання проходило рівномірно, потрібно вчити граматику і лексику одночасно, в залежності від вашого рівня. Якщо у вас поки Elementary, вчіть прості часи і базові конструкції, поєднуючи це з простою лексикою. На рівні Intermediate переходимо до більш складної лексики і, відповідно, більш цікавим правилами граматики. І так далі.

Читайте також:  Наскільки виросте мій дохід, якщо я вивчу англійську мову?

Наші онлайн-курси з англійської мови побудовані таким чином, що всі необхідні навички зібрані в одному уроці і розбиті на блоки. Спочатку ви вивчайте нові слова, потім читаєте теорію з граматики, закріплюєте все це у вправах, потім дивіться тематичне відео, вивчайте нові фрази (щоб закріпити правила і нові слова в контексті і в кінці отыгрываете діалог з віртуальний співрозмовником.

І частіше займайтеся англійською поза основних уроків. Дивіться фільми, слухайте музику, читайте новини і так далі. Тоді у вас виробиться інтуїтивна грамотність подібно до того, як це відбувається з російською мовою у людей, які часто читають.

 Як поєднати англійську граматику з практикою мовлення

Висновок

Секрет успішного поєднання граматики з усним мовленням полягає в активному слуханні справжніх, автентичних матеріалів та вивчення цілих готових фраз, а не окремих слів. Якщо ви запозичили з улюбленого серіалу фразу «Listen, i’ve been thinking…», то вам навіть не обов’язково знати, що в ній використовується Present Perfect Continuous. Вам важливіше зрозуміти, яку саме функцію вона виконує і коли потрібно її вживати.

І найголовніше — щоб говорити краще, потрібно говорити більше і частіше!

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: