Як виховати дитину-білінгва | Що таке білінгвізм

Сьогодні розмовна англійська — мастхев навик для будь-якого дорослого людини, який розраховує чогось у цьому житті досягти. Ми часто про це пишемо, постійно нагадуємо і нагадуємо мало не в кожній статті. Але сьогодні у нас більш цікава тема. Ми розповімо про те, як виховати дитину з кількома рідними мовами (білінгва), і чому це круто.

Зміст статті:

 Як виховати дитину білінгва | Що таке білінгвізм

Діти білінгви: хто це

Діти-білінгви — ті, хто можуть однаково вільно спілкуватися на двох і більше мовами. У колишніх радянських республіках їх чимало: діти, які говорять російською і українською, російською та литовською і так далі. І цим нікого не здивувати. А ми поговоримо конкретно про носіїв англійської мови. Чому це дуже і дуже корисно:

  1. Дитина відразу може займатися професіями, де потрібне гарне знання іноземної мови: перекладач, викладач і так далі.
  2. Люди, які володіють кількома мовами, в середньому живуть довше і менше схильні до важких захворювань мозку.
  3. Поєднання декількох мов розширює кругозір. Адже не дарма кажуть, що мова формує мислення. Дитина, яка вміє думати на двох мовах, може по-різному підходити до вирішення завдання і легше сприймати іншу культуру.
  4. Володіння англійською досконало відкриває безліч можливостей в освіті: це і навчання в закордонних університетах, і безкоштовні освітні програми на конкурсній основі.
  5. Ви полегшуєте дитині завдання, адже якщо він досконало оволодіє мовою в дитинстві, не доведеться витрачати час і гроші на його вивчення в майбутньому.
  6. А ще ви, як батьки, зможете просто пишатися і захоплюватися своїм одарованным дивом.

 Як виховати дитину білінгва | Що таке білінгвізм

Як виховати білінгва

Головна ідея тут в тому, щоб англійської мови в житті дитини було так само багато, як і російської. Дитина, коли народжується, не має ніякої схильності. Його однаково легко навчити що росіянину, що англійської, що китайському. А можна і всім одночасно. Для цього йому потрібно лише постійно слухати і сприймати різну мова. Бажано від батьків або близьких родичів. Починати можна до трьох, в крайньому випадку до п’яти років. Потім буде пізно, так як мовний апарат вже сформований.

Читайте також:  Тема "Моя мрія" (My dream)

У дореволюційній Росії дворяни спеціально наймали франкомовних няньок, щоб дитина звикала до іноземної мови. І це завжди давало плоди, діти вільно говорили на двох мовах. Тому якщо у вас є на прикметі англоговорящая нянечка (саме носій мови, говорить без іноземного акценту), то це буде ключем до успіху. Або цієї нянечкою може виступити один з батьків за умови, що у нього чистий розмовна англійська. Тоді мама або тато повинні постійно говорити з дитиною тільки на англійській, щоб не порушувати баланс мов.

Один з підходів — чергувати дні. Наприклад, по парних числах говорити в будинку на одній мові, а по непарних на іншому.

Інший підхід — просто розділити батьків, щоб кожен був носієм різних мов. Цей підхід буде простіше, так як дитині інтуїтивно простіше знаходити відмінності між людьми, ніж шукати послідовність у днях, коли просторово-тимчасове мислення ще не до кінця сформована.

Третій спосіб складний у реалізації, але дієвий — це часті виїзди за кордон. Якщо у сім’ї є така можливість, можна відправляти дитину в англомовну країну хоча б на два місяці в році. Там йому доведеться підлаштовуватись під середовище — і мова волею-неволею буде практикуватися.

 Як виховати дитину білінгва | Що таке білінгвізм

Можливі проблеми та їх вирішення

Припустимо, ви хочете виростити дитину, у якого обидві мови будуть однаково активні. Без явного домінування російської. До п’яти років це виходить на «ура», маленький поліглот, хоч і слабо володіє обома мовами, але вже спокійно між ними перескакує. І ось у п’ять років він йде в садок, де всі його однолітки і вихователі говорять російською.

Компенсувати такий перевагу? А компенсувати можна мультиками і фільмами англійською. І дитині допомогу, і вам корисно. Також в якості доповнення можна перевести інтерфейс телефону, прищеплювати смак до західної музики і так далі.

Читайте також:  Уроки з англійської мови - Урок 38

Що робити, якщо дитина не хоче вчити мову? Якщо ви задаєте таке питання, значить спочатку неправильно підійшли до системи навчання. Англійську мову не повинен бути «другим» або «іноземною» мовою, який потрібно «учити». При правильному підході він повинен стати рівноправним і рівноцінним. А навчання має відбуватися саме собою без вольових зусиль.

У ранньому віці при паралельному вивченні декількох мов дитина може плутатися. Існує стереотип, що діти-білінгви починають говорити пізніше за своїх однолітків. І це дійсно так, мозку потрібно більше часу, щоб навчитися відрізняти одну мовну систему від іншої. Спочатку білінгв може змішувати слова і звуки, але це нормально. Він тільки вчиться. Не потрібно лякатися і «закривати програму навчання». Трохи терпіння — і все буде добре.

Що робити, якщо дитина плутає граматику російської та англійської мови? Використовує іноземні граматичні конструкції, будує речення за правилами іншої мови і так далі. Відповідь — нічого не треба робити, просто час від часу виправляйте його. Не потрібно намагатися спеціально навчати дитину граматиці, як це роблять в школі. Адже ми не пояснюємо дітям правила російської мови. Вони схоплюють це самі.

Чи можна в дитинстві оволодіти не двома мовами, а трьома? Так, можна. Це буде ще складніше, ймовірно, маленький геній заговорить ще трохи пізніше своїх однолітків і спочатку буде сильніше плутатися. Але при дотриманні всіх умов, можливо і таке. Наприклад, якщо один батько говорить російською, другий англійською, а сім’я проживає у Франції, і дитина на вулиці вчиться говорити на місцевому мовою.

 Як виховати дитину білінгва | Що таке білінгвізм

Питання дня

Чи можна виховати дитину-білінгва, якщо жоден з батьків не володіє англійською на належному рівні і немає можливості запрошувати додому носія?

Читайте також:  Інтенсивне навчання англійської: maximize your English

Шанс невеликий. Дитина, найімовірніше, все одно буде сприймати англійську мову як другу. Але якщо починати займатися їм з раннього дитинства, то є ймовірність, що він буде говорити на ньому хоч і з акцентом, але на гарному рівні. Докладніше про те, як займатися англійською мовою з дошкільням, ми писали в цій статті.

На цьому все. Бажаємо вам і вашим дітям удачі!
EnglishDom #вдохновляемвыучить

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: