Астрономічні терміни

8a1c1abffcc2098d0fa4bd5abd110ee7 Астрономічні терміни
the Universe – всесвіт.
space – космос, простір.
outer space – космос, космічний простір.
Interplanetary space – міжпланетний простір, далекий космос, за межами орбіти Місяця.
interstellar space – міжзоряний простір – космос за межами Сонячної системи.
cosmos – космос.
galaxy – галактика.
nebula – туманність.
the Milky Way – Чумацький шлях (галактика, в якій живемо ми).
constellation – сузір’я.

light year – світловий рік-відстань, яку промінь світла проходить за рік. Трохи менш, ніж 10 в 13-й ступеня кілометрів.

parsec – парсек, відстань, на якому паралакс зірки, що спостерігається з протилежних точок земної орбіти, становить одну кутову секунду. Приблизно 3,26 світлових року, або 3 на 10 в 13-й ступеня кілометрів.

the Solar System – Сонячна система (зірка по імені Сонце з усіма його планетами і їх супутниками, планетоидами, астероїдами, космічної пилом, сонячним вітром, магнітними та радіаційними полями).

solar system – будь-яка зірка з планетами та іншими небесними тілами.
planetary system – планетна система (будь-яка зірка з планетами та іншими небесними тілами, то ж, що і solar system).

supernova – наднова зірка (вибухнула зірка, яка раптом з’являється на нашому небі як яскравий джерело світла, рентгенівського і гамма-випромінювання, результат гравітаційного колапсу важких зірок).

white dwarf – білий карлик (маленька дуже масивна зірка, один з результатів спалаху наднової зірки, щільність матерії таких зірок дуже велика).

pulsar – пульсар (маленька дуже масивна зірка, що обертається з шаленою швидкістю і шаленою прецесією, іноді до сотні періодів прецесії в секунду. Випромінює електромагнітні хвилі в широкому спектрі, від радіочастот до гамма-променів у двох вузьких конусах навколо полюсів. Якщо Земля виявляється в конусі прецесії, промінь випромінювання періодично проходить через нас, і наші обсерваторії фіксують сплески випромінювання такої зірки).

black hole – чорна діра (космічний об’єкт дуже великої маси і щільності. Утворює “гравітаційну воронку”, з якої не може вирватися навіть світло, тому що друга космічна швидкість у таких об’єктів вище швидкості світла. Поглинає речовину навколо себе, іноді цілі зірки. Ми дізнаємося про чорні діри по випромінюванню, яке виробляє стрімко прискорюється речовина, що падає у чорну діру).

planet – планета.
planetoid – планетоид (маленька планета з сильно еліптичної і не дуже регулярної орбітою).
asteroid – астероїд (тіло розміром від декількох сотень кілометрів до кількох метрів, зазвичай, неправильної форми – “каменюка”, що рухаються по сильно еліптичній орбіті навколо зірки, наприклад, нашого Сонця).

moon – місяць, будь-природний супутник планети розміром більше декількох десятків або сотень метрів. Наприклад, у планети Марс дві “місяця” – камені неправильної форми, звані Фобос (середній розмір 22 км) і Деймос (середній розмір 13 км), у Юпітера 62 “місяця” різних розмірів, одна з яких порівнянна за розміром з планетою, а її атмосфера порівнянна з земною у стародавні періоди формування Землі. В добавок, Сатурн має кільця.

gas giant – газовий гігант – велика планета, яка могла б стати зіркою, але не вистачило маси. У сонячній системі чотири газових гіганта – величезні Юпітер і Сатурн і маленькі (але величезні в порівнянні з Землею) Нептун і Уран.
rocky planet – скеляста планета – планета, що має тверду кам’янисту поверхню, можливо, частково або повністю покриту водою або льодом. Її основна маса – тверді кам’яні матеріали, або ті ж матеріали, але розплавлені, в мантії планети. В нашій Сонячній системі до цієї групи належать Меркурій, Венера, Земля і Марс.

exoplanet – зовнішня планета, планета за межами нашої Сонячної системи. Відомі тисячі таких планет, в основному, газові гіганти. Але також виявлено близько сотні скелястих планет, порівнянних за масою та іншими параметрами з Землею.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Вчити англійську: Англійська мова онлайн